همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

پوری حسینی: واگذاری استقلال و پرسپولیس سخت نیست

برنامه "همیشه با ورزش" روز شنبه 21 اردیبهشت با حضور پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی به بررسی وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی اختصاص داشت.

1398/02/22
08:49

به گزارش رادیو ورزش؛ پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال 98 اتفاق خواهد افتاد، گفت: برای عدم خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آنقدر مانع و مقاومت وجود دارد که اگر یک اراده قوی به میدان نیاید تا 100 سال دیگر هم واگذاری رخ نخواهد داد. اگر مسئولان وزارت ورزش و هیئت وزیران پای کار باشند اجرای واگذاری کار سخت و پیچیده ای نیست. یک مقدار توقعات و انتظارات از واگذاری ایده آل و رویایی شده که کار را دست نیافتنی کرده است. قرار نیست با واگذاری استقلال و پرسپولیس به همه آنچه که از خصوصی سازی تصور می کنیم، دست یابیم. تردید نباید کرد که خصوصی سازی باید انجام شود و تلاشها بر این است که با حداقل خطا انجام گیرد.
پوری حسینی درخصوص علت بطول انجامیدن واگذاری استقلال و پرسپولیس بیان کرد: قانونگذار قانون گذاشت که سهام این دو باشگاه از طریق بورس فروخته شود. ولی این دو باشگاه قابلیت ورود در بورس را نداشتند. بعد بورس را برداشتند و هیئت واگذاری مزایده برگزار کرد. در مزایده چهارم و قبل از اینکه پاکتها باز شود 135 نفر از نمایندگان وقت مجلس نامه نوشتند و خواستار توقف مزایده شدند.
وی ادامه داد: در بودجه مصوب مجلس وزارت ورزش و سازمان بورس مکلف شده اند که تا شهریور ماه امکان عرضه این دو باشگاه از طریق فرابورس فراهم شود. شرایط استقلال و پرسپولیس طوری نیست که سهام این دو باشگاه مثل بقیه شرکتها در بورس پذیرفته شود و سهام تدریجی در اختیار عموم قرار گیرد و ما به کشف قیمت برسیم. روال عادی بورس و فرابورس چنین چیزی را ایجاب نمی کند. البته نمایندگان مجلس اعلام آمادگی کردند که درصورت لزوم جهت رفع ابهام مصوبه را اصلاح خواهند کرد. در این رابطه بحث پیچیده ای وجود دارد که اول تکلیف سهام عمده مشخص شود و بعد سهام خرد و یا برعکس ابتدا سهام خرد و بعد سهام عمده مشخص گردد. ما نگران هستیم که اگر سهام خرد عرضه شود و بعد منتظر سهام عمده شویم، شاهد تجربه تلخ سال 93 و 94 باشیم. پس بهتر است اول تکلیف سهام دار عمده مشخص شود و سپس صاحبان سهام خرد مشخص گردند.
پوری حسینی عنوان کرد: در این رابطه هفته پیش مجلس کارگروهی را تعیین کرده و امیدواریم تا پایان ماه رمضان مشخص گردد که آیا این مصوبه نیاز به اصلاح دارد یا خیر؟
رئیس سازمان خصوصی سازی در رابطه به سودده یا زیاده بودن صورتهای مالی استقلال و پرسپولیس اظهار کرد: در سال 93 و 94 برند این دو باشگاه را به مزایده گذاشتیم. آن موقع اجبار بود چون صورتهای مالی این دو باشگاه آنقدر مخدوش و غیرقابل اظهارنظر بود که امکان عرضه سهام از طریق مزایده وجود نداشت. الان صورتهای مالی قابل اظهار نظر است و سهام باشگاه فروخته می شود و به مقدار زیادی سهام قابل قیمت گذاری است. تراز مالی 3 سال گذشته این دو باشگاه شفاف است ولی سودآور و مثبت نیست. همچنان بدهی وجود دارد که قبلا نمی دانستیم ولی الان تا 90 درصد بدهی ها مشخص است.
برنامه "همیشه با ورزش" روز شنبه 21 اردیبهشت با اجرای اکرامی و کارشناسی مهرانی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت ۺ18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش