از ساعت به مدت

مراسم افتتاح كانال تخصصی صدای ورزش بانوان برگزار شد

مراسم افتتاحیه كانال تخصصی صدای ورزش بانوان امروز شنبه 25 تیر افتتاح شد.

1401/04/25
10:41

مراسم افتتاحیه كانال تخصصی صدای ورزش بانوان با حضور سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جهوری، مریم كاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، مهدی بخشی زاده معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران و مهدی آذرمكان مدیر شبكه رادیویی ورزش در استودیو شماره یك رادیو ورزش شروع شد.

برنامه های شبكه صدای ورزش بانوان از زبان رئیس رادیو ورزش
مهدی آذرمكان مدیر رادیو ورزش بیان داشت: سلام و درود می فرستیم بر روان پاك شهدای ورزشكار، از دفاع مقدس تا مدافعان حرم، از ابراهیم هادی تا وحید زمانی نیا و جواد الله كرم، سلام و خیرمقدم عرض می كنم خدمت همه میهمانان گرامی بویژه وزیر محترم ورزش و جوانان، جناب آقای دكتر سجادی و معاونان ایشان كه امروز افتخار دادند و در این جلسه حضور دارند. سركار خانم دكتر خزعلی، معاون محترم رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، بانوان ورزشكار و قهرمان، برنامه سازان و تهیه كنندگان رادیو و اصحاب رسانه و خبرنگاران محترمی كه امروز دعوت ما را پذیرفتند و در این رویداد مهم، یعنی افتتاح كانال رادیویی ورزش بانوان شركت كردند.

مدیر رادیو ورزش بیان داشت: امروز روز بزرگی است. روز به تحقق پیوستن آرزوی بسیاری از بانوان ورزشكار ایران زمین است. روزی كه بانوان ورزشكار ما صاحب یك رسانه تخصصی و اختصاصی برای خود خواهند شد و این رسانه زبان گویای این قشر اثرگذار جامعه خواهد شد. مدت ها بود كه در پی تقویت رسانه بانوان ورزشكار بودیم. از همین رو در سال 1399 دو برنامه ویژه و مستقل در خصوص ورزش بانوان طراحی و روانه آنتن شد. كه یكی به ورزش همگانی و دیگری به ورزش قهرمانی می پرداخت. در سال 1400 همزمان با بازی های المپیك و پاراالمپیك، ساخت مستند ورزشكاران به ویژه ورزشكاران بانو را در دستور كار قرار دادیم. و برنامه ای كه با عنوان باشگاه بانوان را طراحی و تولید كردیم.

آذر مكان اظهار كرد: با این همه ظرفیت ورزش بانوان ظرفیت بی بدیلی بود كه با یك برنامه و دو برنامه پاسخگوی نیاز این قشر عظیم جامعه نبودیم. به فكر گسترش برنامه سازی در حوزه بانوان بودیم، كه مقارن شد با جلسه ای كه با ریاست محترم سازمان دكتر جبلی داشتیم. این جلسه كه در اواخر سال گذشته برگزار شد، ریاست محترم سازمان بر استفاده از ظرفیت های مغفول و بسترهای جدید انتشار پیام تاكید داشتند و از آنجا كه نرم افزار كاربردی ایران صدا كه متعلق معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران است، ظرفیت و بستر خوبی برای انتشار پیام است، تصمیم گرفتیم كه كانال رادیویی ورزش بانوان را در بستر این نرم افزار با پشتیبانی و حمایت رادیو ورزش، تأسیس كنیم. كانال رادیویی ورزش بانوان با توجه ویژه به هر دو بخش مهم ورزش، یعنی ورزش همگانی و ورزش قهرمانی، از امروز روزانه با 4 ساعت برنامه اختصاصی ویژه بانوان ورزشكار افتتاح می شود و علاوه بر برنامه سازی در این حوزه ها، مسابقات مهم ملی و بین المللی بانوان را نیز، پوشش زنده و مستقیم خواهد داد و به مرور ساعات این رادیو افزایش خواهد یافت.


مدیر رادیو ورزش اظهار داشت: مهم ترین رویداد در حوزه بانوان در هفته های آتی، برگزاری مسابقات كشورهای اسلامی در قونیه تركیه است كه سعی خواهیم كرد با اعزام گزارشگر بانو، تمام مسابقات بانوان ایران را در رشته های مختلف پوشش بدهیم. یقیناً موفقیت كانال رادیویی ورزش بانوان میسر نخواهد شد، مگر با همراهی همه بانوان ورزشكار، و اصحاب رسانه و حمایت مسئولان ورزش بانوان در فدراسیون ها، كمیته ملی المپیك و وزارت ورزش و جوانان. همینجا لازم می دانم از حمایت آقای بخشی زاده معاون محترم صدا و همین طور همراهی خانم دكتر كاظمی پور، معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت محترم ورزش و امور جوانان تقدیر و تشكر كنم كه اگر همراهی و حمایت این دو بزرگوار نبود، شاید به این سرعت این كانال رادیویی به بهره برداری نمی رسید.
به امید روزی كه كانال رادیویی ورزش بانوان 24 ساعته شود و بانوان ورزشكار ما در همه صحنه های بین المللی افتخارآفرین باشند.

كانال ورزش بانوان و بازنمایی استقلال و خودكفایی ورزش بانوان

سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان با كسب اجازه از بزرگواران بسیار عزیز و قهرمانان، خوش آمد من به عنوان همكار سابق معاونت صدا به ویژه شبكه رادیویی ورزش بپذیرید.

وزیر ورزش بیان داشت: یك روزی مقارن با افتتاح شبكه رادیویی ورزش برای شبكه تهران ده دقیقه برنامه ضبط می كردم و با حضور آقایان ناطق نوری و دیگران شبكه ورزش افتتاح شد. خانم اكبری و آقای اسكویی، ما جامعه ورزش خوشحال بودیم رادیو ورزش داریم. خیلی خوشحال بودیم برای ورزش این ظرفیت وجود دارد.

سجادی خاطر نشان كرد: امروز در متون تخصصی می خوانیم ده ها دلیل وجود دارد برای اینكه فضای رسانه ای ورزش را گسترش بدهیم. رویدادهای ورزشی را باید بتوان با درایت و مدیریت، ظرفیت ورزشی داد. از یك رویداد ورزشی به آسانی نمی گذریم. ابتكار عمل این است كه در ده روزی كه تنیس داریم پاراتنیس رو هم داریم جای كار دارد اطلاع رسانی كامل بشود. در همه دنیا اخبار دنبال می شود. همه هدف ما ورزش نیست یك سری آرمان ها و ارزش ها داریم نیاز داریم به هم كمك كنیم و از ظرفیت های رسانه ای استفاده كنیم.

وی ادامه داد: این روزها توجه ویژه به حجاب و عفاف در ورزش باید باشد، اگر خدایی نكرده سستی باشد از دستمان در می رود. در رسانه باید ظرفیت سازی كنیم. استقلال ورزش بانوان كشور و خودكفایی ورزش بانوان همبستگی معناداری دارد. یك جایی كه این ها را باهم ممزوج می كند رسانه است. كجا را باید پخش بكنیم. اعتقاد و تعریف و چهارچوب داریم ، من مرور می كردم یك سال و اندی مدیر طرح و تامین بودم داشتم فكر می كردم اگر الان مدیر طرح بودم چه می كردی؟ یكی از كارهای تخصصی محتوا سازی برای مخاطب بانوان است چطور با ما تا آخر برنامه بیاید.

سجادی اظهار داشت: یك روزی به خانم سوزنده تهیه كننده رادیو ورزش زنگ زدم به نظر من این گزارش اگر اینجوری بود خیلی بهتر بود، من برایم مهم است وقتی مخاطب برنامه را می شوند تا انتها بیاید . بنابراین فكر می كنم این افتتاحیه جناب آقای بخشی زاده، اقدام مباركی است.

وزیر ورزش در ادامه سخنرانی یادی از سفر استانی به استان كرمانشاه كرد و گفت: خانم خزعلی همان ابتدای سفر پیگیر ورزش بانوان بودند. در سفرهای استانی چالش های ورزش بانوان را پیگیر می كنند. اینكه همه ما جمع می شویم برای رفع مشكلات جای شكر دارد.

سجادی در ادامه گفت: كسانی كه دستی در رسانه دارند می نویسند و ادیت می كنند. آقای خجسته معاون سابق صدا می گفت هر زمان توانستی تیغ بزنی و ادیت كنی رادیویی شدی، از همه عزیزانی كه زحمت می كشند و قدردان هستم . به تصویر كشیدن فوتبال بانوان ، شنای بانوان و ... كار بزرگی است. ان شالله موفق باشید مستدام تر و مقاوم تر گام بردارید. آنچه حق مطلب هست ادا بشود. قدردان محبت شما هستیم و ان شالله موفق باشید و ما هم بتوانیم در وزارت ورزش بانوان تعدد رشته ها و سبك های تمرینی و فرهنگ سازی كه برای توسعه ورزش بانوان لازم است از رسانه ملی كم نیاریم و پا به پای شبكه های رسانه ملی باشبم. در دسترس باشیم آنچه از واقعیات روز و نكات و چالش هایی هست بتوانیم شفاف در خدمت مردم عزیز باشیم.

وی در ادامه گفت: انسان ممكن است در بیداری دچار خواب غفلت شوند و امیدوارم ورزش باعث رونق چشم و چراغ انقلاب اسلامی باشد. برای اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج بكوشیم و كم نگذاریم. از بانیان این برنامه تشكر می كنم. از جناب جبلی كه با اهتمام ایشان و همكاران شان در ایام ارزشمند عید قربان و عید غدیر، این افتتاحیه مبارك باشد.

سجادی بیان كرد: امیدواریم كویید 19از بین برود و ورزش برقرار باشد و اردوها شروع شودو مشكلات اعزام ها كمتر بشود. و روزی نباشد كه به دلیل كمبود منابع مالی اعزامی جا بمانیم. فدراسون های موفق بانوان مان اینجا هستند در راه مصاحبه دكتر فرهادی زاد را در راه شنیدم كه می گفتند یك جایی ما باید حرف هایمان را می زدیم. دست در دست هم از این كانال تخصصی خبرهای عرورآفرین را بشنویم.

وی كه خود از قهرمانان دو میدانی بود گفت: خوشبختانه در رشته هایی كه قابلیت حضور داریم حجاب استاندارد داریم. برنز 3هزار با مانع چاله آب 70سانت هست خانم محجبه با لباس بلند اسلامی دریافت كرد كه این یك افتخار بزرگ است. هر دور 3هزار متری 35 بار از مانع رد می شود. این خیلی ارزشمند بود. كشورهای مسلمان مثل عراق می گفتند ما تشكر به شما بدهكاریم خانم های ما می خواستند شركت كنند با دیدن ورزشكاران شما از حجاب شما ایده گرفتیم و در مسابقات شركت می كنیم. ورزش بانوان در عرصه استاندارد سازی حجاب بانوان پیشتاز است.

بانوان ورزشكار ایرانی نماد ظرفیت و قدرت زن مسلمان

انسیه خزعلی معاون زنان ریاست جمهوری به مناسبت افتتاح كانال تخصصی بانوان گفت: از دوستانی كه تلاش كردند در مدت كوتاهی این شبكه افتتاح شود تشكر می كنم. امیدوارم حركت خوبی برای رساندن صدای بانوان به ایران و جهان صورت گیرد. بسیاری بانوان حركت ها و توان مندی ها ی بزرگی دارند كه گاه در حد یك خبر كوتاه می ماند و امكان رساندن آصدای آنها وجود نداشت. افتتاح این شبكه با توجه به اینكه محدودیت ها را ندارد جای خوشحالی دارد.

معاون زنان ریاست جهوری ضمن تاكید به ورزش بانوان در همگانی در دولت مردمی بیان داشت: رئیس جهمور در همه سفرهای استانی تاكید خاص به بانوان دارند. ورزش عمومی و همگانی در زندگی نقش مهمی دارد و به روح و روان می پردازد. سلامتی كه از طریق ورزش به روح جان پرداخته می شود بسیار مهم است و می تواند از بسیاری مشكلات جلوگیری كند. بسیاری از مشكلات اگر با تحرك و ورزش همراه باشد رفع می شود. پوكی استخوان و آلزایمر با برنامه ریزی ورزشی می توان محدود كرد. حتا درمان ناباروری می تواند همراه با ورزش باشد. در برخی از سیاست های كلان كشور عدم تحرك موجب ناباروری می شود. اگر ابعاد ورزش به زندگی زنان نگریسته بشود می توان در برنامه ریزی كلان، بیشتر سرمایه مادی و معنوی در نظر بگیریم. امیدواریم در بخش های محروم جامعه، امكانات و تجهیزات ورزشی به بانوان اختصاص بدهیم. تلاش ما این است به زنان به صورت ویژه رسیدگی بشود.


خزعلی در ادامه خاطر نشان كرد: در سفرها پیگیر این هستیم هماهنگی و عدالت بین بانوان و آقایان وجود داشته باشد. اعتراضی كه برخی نوجوانان داشتیم كه به علت نبود بودجه خانم ها محروم شدند. پیگیر شدیم و دیدیم مسئله این نیست. نمی خواستیم به خاطر نبود هزینه بانوان محروم شوند و بعد دیدیم به دلیل استاندارد فنی این اعزام صورت نگرفته است. امیدواریم در سال های آینده توانمندی های بانوان را ارتقا بدهیم.

معاون زنان ریاست جهوری گفت: شاهد درخشش بانوان در دولت سیزدهم بودیم و اسپانسرهای خاص در نظر گرفته شد. امیدواریم دخترهایمان در نشان دادن توانمندی ارزشی نمونه باشند. در برخی كشورهای اسلامی در ارتباط با پژوهشكده های مرتبط بسیاری از بانوان كشورهای اسلامی، بانوان محروم هستند چون باید یا ورزش كنید و یا ارزش هاتون رو حفظ كنید. بانوان ایرانی ضمن حفظ ارزش ها در توانمندی های جسمی و ظرفیت و قدرت زن مسلمان را نشان می دهند . خیلی از ما می خواهند برنامه مشترك داشته باشیم تا در مجامع جهانی جایگاه بهتری كسب كنیم. در رشته های مختلف مجوز پوشش را گرفته اند و امیدواریم هر روز حضور بیشتری داشته باشبم. نوع حضور زنان شایسته تقدیر است. با چه سختی بانوان ما تلاش می كنند و مقام كسب می كنند. در كلیپی كه خانم محجبه ما در مسابقه دو شركت می كند و این زیبایی است كه با این همه مانع جبهه دیگری غیر از ورزش را باز می كند.

خزعلی در پایان عنوان كرد: برخی ورزشكاران در استان ها می گویند این جبهه حضور در میدان ورزشی جبهه نبرد است كه ضمن حفظ ارزش هایمان پیش می رویم. امیدواریم اگر به صورت تصویری قابل پخش نیست به صورت صدا انعكاس پیدا كند و راه پیشرفت توانمندی و رسانه ای شدن ظرفیت ها و روزنه ای برای این امر باشد.


1 مناسبت
2
نظرات
اشتراك
چاپ
راه اندازی شبكه مستقل برای ورزش بانوان از اهداف معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران است
بخشی زاده، معاون صدای جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاح كانال رادیویی ورزش بانوان ضمن اشاره به تلاش ها و فعالیت های صورت گرفته در زمینه ورزش بانوان به اهداف و برنامه های سازمان برای توسعه پوشش خبری فعالیت های ورزش بانوان اشاره كرد.

راه اندازی شبكه مستقل برای ورزش بانوان از اهداف معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران است


علی بخشی زاده، معاون صدای جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در مراسم افتتاح كانال رادیویی ورزش كه با حضور جمعی از مسئولان من جمله دكتر سجادی(وزیر ورزش و امور جوانان) برگزار شد به اهداف و برنامه های معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران برای توجه به نقش و جایگاه بانوان بالاخص در زمینه ورزش اشاره كرد.

وی در ابتدای صحبت های خود ضمن تقدیر و تشكر از حاضران مراسم، پیشاپیش عید سعید غدیر خم را به همگان تبریك گفت و یاد خاطره شهدا را گرامی داشت. او ضمن ابلاغ سلام ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بر پایی چنین جلساتی در ممالكت اسلامی را بی نظیر دانست و تیرماه را ماهی خوش یمن برای شبكه ورزش دانست كه هشتم تیرماه سالگرد تاسیس این شبكه و اینك نیز مراسم افتتاح كانال ورزشی بانوان را شاهد هستیم.

بخشی زاده با آغاز دوره تحولی سازمان صدا و سیما با حضور دكتر جبلی به سه نكته ای اشاره كرد كه ریاست سازمان بر تحققش همواره تاكید كرده است: اول؛ تحول در رویكردها، دوم، تحول در محتوا مبتنی بر رویكردها، سوم؛ تحول در ساختارهاست. چیزی كه امروز با در شبكه رادیویی ورزش با افتتاح كانال رادیویی ورزش بانوان شاهد آن هستیم. كشورمان هموراه ثابت كرده كه با توسعه فناوری ها، هیچگاه از پیشرفت و توسعه عقب نمانده است. به نحوی كه امروز شاهد افتتاح اولین كانال ورزشی بانوان در میان كشورهای اسلامی هستیم. موضوعی كه نوآوری بیشتری را به دنبال خود خواهد آورد. آنگونه كه منتظر اخبار جدیدی از رادیوی جمهوری اسلامی ایران در آینده باید بود.

وی در ادامه بر دلیل راه اندازی این كانال در بستر اپلیكیشن ایران صدا اشاره كرد و گفت؛ براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته در مركز تحقیقات سازمان صدا و سیما، نزدیك به 12 درصد از مخاطبان برنامه های رادیو را از طریق این اپلیكیشن دریافت می كنند. از این رو این اپلیكیشن جایگاه بالایی در میان مخاطبان توانسته كسب كند و بستر مناسبی برای راه اندازی كانالهایی نظیر كانال رادیویی ورزش بانوان را فراهم آورده است. ما هم در تلاش هستیم در آینده این كانال رادیویی را به شبكه مستقلی تبدیل كنیم كه چه بسا زیرمجموعه رادیوی ورزش هم نباشد و مستقلاً به تولید و پوشش اخبار و وقایع حوزه بانوان بپردازد. امیدواریم با توسعه زیرساخت ها و حمایت های دولت محترم این امر تحقق یابد.

معاون صدای جمهوری اسلامی در ادامه با اشاره به اینكه نیمی از افراد جامعه را بانوان محترم تشكیل می دهند بر اهمیت توجه به این قشر از جامعه تاكید كرد و گفت، یكی از كاركردای ورزش برای بانوان تامین سلامت، شادابی، تندرسی و صحت جسمی و روح آنهاست. این بانوان جامعه هستند كه نسل نویی را به كشور تحویل می دهند. از سویی هرگونه پیشرفت در در تربیت بدنی و توسعه كشور نیز در بستر خانواده ای شكل می گیرد كه بانوان مدیریت این خانواده را عهده دار هستند و می توانند زمینه تشویق جوانان و نوجوان برای پیوستن به روزش را فراهم كنند. تمامی این مسائل ما را بر آن داشت كه اقدام اساسی در این زمینه انجام دهیم و امروز كه شاهد راه اندازی كانال تخصصی ورزش بانوان هستیم، یكی از شئون تلاش هایی است كه همكارانم زمینه آن را فراهم كرده اند. شبكه ای كه تمامی عواملش اعم از مدیر، تهیه كنندگان، مدیران، گزارشگران، مفسران و كارشناسان همگی از بانوان متخصص كشورمان هستند. این فرصتی بسیار طلایی است كه بتوانیم سایر خانم های توانمند در استان ها را شناسایی كنیم و زمینه بروز و ظهور استعدادهایشان را در سطح ملی فراهم كنیم. آنگونه كه به خاطر دارم، در مسابقه ای كه بین ایران و هند بود، یكی از شبكه های بیگانه قصد پوشش آن را داشت، ولی به خاطر نداشتن گزارشگر خانم نتوانست آن را پوشش بدهد. در صورتی كه همزمان شبكه رادیویی ورزش با پشتوانه نیروی علمی و تخصصی ای كه داشت توانست آن مسابقه را پوشش دهد. این آن چیزی است كه از آن به عنوان ظرفیت بالای رادیو می توان نام برد. ما هم درها را بیشتر باز خواهیم كرد و فرصت و میدان لازم برای ایشان را فراهم خواهیم كرد.

وی خطاب به دست اندركاران شبكه رادیویی ورزش به تجربه خود در طی 31 سالی كه در سازمان حضور داشته اشاره كرد و ضمن توجه مدیران به كنداكتور برنامه ها به 5 مولفه اساسی سازمان رسانه ای اعم از مدیریت آگاه به مساله، نیروی انسانی متعهد و علاقه مند، آموزش مستمر، محتوا و مساله استفاده كامل از فناوری و تكنولوژی اشاره كرد و به بیان انتظارات خود از مدیران شبكه رادیویی ورزش پرداخت و گفت؛ اولین موضوع توجه ویژه به كنداكتور است. اینكه كنداكتور نباید باعث سردرگمی مخاطب شود و تلاش شود با تولید و پخش تیزر و آنونس های مكرر ضمن آگاهی مستر مخاطبان از برنامه های شبكه آنان را همواره همراه خودمان نگه داریم. به ویژه اینكه ورزش در بین مخاطبان موضوع جذاب است كه حاشیه های تمام نشدنی ای هم دارد. به نحوی كه اگر 24 ساعت هم برای بانوان كشورمان برنامه تولید كنیم باز هم كم باشد. خصوصاً اینكه این پتانسیل هم با تولید بیش از 10 هزار دقیقه برنامه هفتگی در این شبكه وجود دارد.

وی در ادامه به دومین انتظار خود از مدیران این شبكه كه ایجاد اتاق فكر است اشاره كرد و گفت؛ حتماً نیاز به شورای مشورتی است و باید از عقول دیگران بهره برد. چون مسئولیت اجتماعی بزرگی بر عهده ما و شماست. توجه به ریتم برنامه ها سومین انتظاری بود كه وی در ادامه صحبت های خود اشاره كرد و گفت باید از برنامه های طولانی و خسته كننده و صرفاً گفتار محور پرهیز كرد و به موضوعاتی پرداخت كه توجه مخاطبان را برانگیزد. استعدادیابی و پرورش نسل نو، خصوصاً از بین نوجوانان و جوانان چهارمین انتظاری بود كه معاون صدای جمهوری اسلامی ایران مطرح كرد و گفت همانگونه كه الحمدالله این شبكه با مدیریت دكتر آذرمكان توانسته آن را محقق سازد، باید در شئون مختلف از جمله این كانال رادیویی ادامه یابد. همراهی با پویش های مثبت اجتماعی كه توسط رسانه اعلام می شود و گره خوردن ورزش با نشاط اجتماعی از جمله سایر مواردی بود كه وی در پایان صحبت های خود به آن شااره كرد و گفت قول می دهیم برای شبكه ورزش و این كانال تخصصی هر آنچه در توان مان است، كم نگذاریم.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
1 مناسبت