مهدی علی نژاد: ظرفیت های بالقوه بانوان در ورزش باید بالفعل شود

مهدی علی نژاد: ظرفیت های بالقوه بانوان در ورزش باید بالفعل شود و توسعه پایدار ورزش در گرو عدالت محوری است

1399/12/20
13:44

به گزارش رادیو ورزش؛ معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر برنامه ریزی دقیق برای توسعه ورزش بانوان توسط فدراسیونها گفت: ضمن حفظ ارزش های اسلامی باید شرایط حضور بانوان کشورمان‌ در میادین بزرگ بین المللی با هدف مدال اوری بیش از پیش ایجاد شود.
به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی علی نژاد در نشست تخصصی معاونت توسعه ورزش بانوان که امروز با حضور نواب رییس فدراسیون‌ها وتعدادی از قهرمانان و مربیان برگزار شد اظهار داشت: باور و اعتقاد ما این است که باید به سمتی برویم که نگاه جنسیتی دیگر در بین نباشد. در اسلام نیز همیشه بر عدالت جنسیتی توصیه شده و این موضوع عدل دینی و فرهنگ ما است.
او در ادامه افزود: در حوزه ورزش نیز برای رسیدن به توسعه پایدار باید عدالت محور باشیم و این نگرش برای برنامه ریزی در دوبخش زنان و مردان می بایست توسط مسوولان فدراسیون ها مد نظر قرار گیرد.
معاون وزیر ورزش و جوانان برنامه های توسعه ای این وزارتخانه در حوزه وهمگانی را مورد توجه قرار داد و گفت: خوشبختانه با فرهنگ سازی که طی سالهای اخیر انجام شده فقر حرکتی در بین بانوان در حال کم شدن است.
او با مهم خواندن کسب مدال در میادین بزرگ ورزشی تصریح کرد: در حوزه ورزش قهرمانی مردان ما توانسته اند در رشته های مختلف صاحب عناوین جهانی شوند، ولی در بخش بانوان باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.
دکتر علی نژاد با تاکید بر برنامه محوری در بخش مدال آوری گفت: برای جهش در کسب مدال توسط بانوان ورزشکار کشورمان باید شرایط حضور بیشتر در رویدادهای مهم ورزشی با حفظ ارزش های اسلامی مهیا شود.
او ادامه داد: رشته هایی مثل تکواندو، کاراته، ووشو و بسکتبال وقتی در بخش بانوان بیشتر به آنها رسیدگی شد و توانستند در میادین بین المللی شرکت کردند شایستگی های خود را نشان دادند.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای با اشاره به موفقیتهای اخیر بانوان ورزشکار در رویدادهای بزرگ بین المللی ادامه داد: درحال حاضر ورزشکاران، مربیان و داوران موفق و مدال اوری در بخش بانوان داریم که با مربی خانم به این موفقیت می‌رسند که قابل تقدیر است.
او در بخش دیگری از سخنانش این نکته را توضیح داد که برنامه ریزی برای توسعه ورزش بانوان از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست واگر فدراسیونها می‌خواهند به بودجه ی بیشتر دست پیدا کنند، باید سرمایه گذاری بیشتری روی این بخش داشته باشند.
علی نژاد ادامه داد: برای ما هیچ فرقی نمی‌کند که مدال آوری توسط ورزشکاران مرد یا زن صورت می گیرد، ولی جامعه ورزش بانوان باید به ظرفیت های خود واقف و خود را باور کنند.
او با بیان اینکه ظرفیت های بالقوه بانوان در ورزش باید‌بالفعل شود، افزود: اگر می‌خواهیم ظرفیت جدیدی در ورزش ایجاد کنیم و تعداد مدال هایمان در بازی های آسیایی بیشتر شود باید نگاه علمی، تخصصی به ورزش بانوان داشته باشیم.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای افزود: اتفاقات خوبی نیز در اساسنامه فدراسیون ها پیش آمده که در صورت تایید توسط شورای نگهبان می‌تواند زمینه ساز اتفاقات بهتری نیز برای جامعه بانوان شود و نواب رییس بانوان در فدراسیون ها جایگاه حقوقی پیدا می‌کنند.
وی با تاکید بربرنامه ریزی در حوزه پرورش مدیران ورزشی در بخش بانوان گفت: بانوان باید در بحث مدیریت ،تصمیم سازی و سیاست گذاری نقش محوری داشته باشند و این مهم مستلزم ایجاد شرایط مناسب برای جانشین پروری است و همچنین براین باوریم باید شرایطی رقم بخورد که تعداد روسای فدراسیون بانوان ما بیشتر شود.

دسترسی سریع