همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

هميشه با ورزش

عالی ترین نشان افتخار جهانی پارالمپیک تقدیم به شهید ورزشکار ابراهیم هادی

برنامه همیشه با ورزش دوشنبه 6 آبان با حضور محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک به توضیح در خصوص دریافت نشان افتخار بین المللی پارالمپیک پرداخت.

1398/08/07
08:29

به گزارش رادیو ورزش؛ اتفاق بسیار خوبی در ورزش کشورمان رخ داده و افتخار بزرگی برای ورزش کشورمان است. عالی ترین نشان افتخار بین المللی پارالمپیک به محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک ایران اهدا می شود. این نشان به فردی که باعث تحول، انگیزش، ارائه خدمات ارزنده به جنبش پارالمپیک در سالهای دور و نزدیک به کشور خود و جهان شده تعلق می گیرد.
بر این اساس پنجشنبه شب و طی مراسمی در شهر بن آلمان، به مناسبت سی امین سالگرد تاسیس IPC، کمیته بین المللی پارالمپیک با حضور
مسئولین ورزش آلمان، مسئولین IOC، مسئولین سازمان ملل متحد، رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک، نمایندگان کلیه کشورهای عضو کمیته بین المللی پارالمپیک، اعضای مجمع IPC، روسای فدراسیون های جهانی و مدعوین کنفرانس بن 2019 برگزار شد.
این نشان عالی به محمود خسروی وفا که سالهای زیادی در نقش بزرگترین حامی ورزش جانبازن و معلولین و همچنین نابینایان و کم بینایان تلاش کرده است؛ اهدا شد. که جای بسی تبریک و تقدیر و افتخار دارد.
محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک در گفتگو با رادیو ورزش در خصوص دریافت این نشان افتخار جهانی اظهار کرد: این نشان افتخار یک سرمایه فردی نیست. کمیته بین المللی پارالمپیک یک نشان عالی دارد و یک نشان طلایی که نشان طلایی 14 سال قبل به ایران اهدا شد. نشان عالی سطح بالایی دارد و به سادگی به کشورها اهدا نمی شود و معمولا به مقامات برگزارکننده المپیک یا روسای فدراسیون های جهانی داده می شود.
وی تصریح کرد: از حدود یک سال قبل رزومه 120 رئیس پارالمپیک را بررسی کرده اند که چه فعالیت هایی در آن کشور انجام شده است. بر مبنای آن در هیئت داوری و در نهایت هیئت رئیسه درباره بهترین ها تصمیمگیری می شود. آنچه که باعث انتخاب بهترین می شود؛ فرد نیست بلکه ظرفیتها است. زمانی که رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک پشت تریبون حاضر شد و در حضور شهردار بن، معاون وزیر کشور آلمان و مهمان های دولتی و 120 رئیس پارالمپیک کشورهای مختلف اعلام کرد: راجع به کشوری می خواهیم صحبت کنیم که کمیته ملی پارالمپیکش با کمیته ملی المپیکش برابر شده است. کشوری که در ورزش همگانی کارهای نشدنی انجام داده و ورزش زنان و مردانش برابر است. روز ملی پارالمپیک در تقویمش ثبت شده و پس از تمام این تعریف ها اعلام کردند که محمود خسروی وفا دعوت می شود برای دریافت نشان عالی. در آن لحظه در پوست خود نمی گنجیدم که این تعاریف درباره کشورما و ظرفیتهای ایران بود. من نیز با قرارگیری در پشت تریبن اعلام کردم: چنین فرصتی که در کشور ما با کمک دولت و مجلس و با حمایت رسانه ها بوجود آمده؛ بدون تاکید بر وضع ورزش قهرمانی مانند 40 سال بروی سکو بودن والیبال، درخشش زهرا نعمتی، سیامند رحمان و ... می خواهم از روز ملی پارالمپیک بگویم که بین 50 تا 60 هزار معلول در مراسم ویژه آن شرکت می کنند.
قبل از این مراسم که سی امین سال جشن پارالمپیک بود؛ آنگلا مرکل، پادشاه موناکو، نخست وزیر استرالیا، رئیس جمهور لهستان، نخست وزیر ژاپن و نخست وزیر کانادا، همگی پیامهای خود را بصورت تصویری ارسال کردند. این نشان دهنده سطح بالای مراسم این نشان است که دیگر فرد مطرح نیست و نام ایران می درخشد. من نیز بعنوان یک سفیر ایرانی و نماینده ای از ورزش کشورمان نشان را دریافت کردم. در همان محل دریافت نشان در حضور همگان ارزش معنوی مدال افتخار را به شهید ابراهیم هادی تقدیم کردم و به نسل جوان توصیه می کنم که حتما کتاب این ورزشکار بدون مزار را مطالعه کنند.
خسروی وفا در ادامه گفت: تا مسئول بالاتر مسائل فرهنگی را قبول نداشته باشد؛ نتایج مطلوب را بدست نخواهیم آورد و نتیجه مطلوب کسب مدال نیست. بعضی کارها مثل انتخاب سرپرست های نمادین کاروان های ورزشی از میان فرزندان شهدای کشورمان برای این است که فراموش نکنیم کسی که سرپرست و جلودار کاروان است فرزند شهید صیادشیرازی، شهید علی محمدی و شهید احمد کاظمی است که پدرانشان بستر امنیت کشورمان را فراهم کرده اند. ارزشها در قالب مدال و سکه نیستند که وبال جامعه ورزش شده اند. ورزشکار باید تامین مالی و استخدامی باشد نه اینکه برای دریافت جایزه و مدال و سکه خودش را به آب و آتش بزند. ورزشکار حتی اگر مدال آور باشد ولی ارزشها را رعایت نکند؛ یقینا باید با او برخورد شود.
انتخاب ایران در چنین فضای سیاسی بین المللی و در شهر بن و گزینش ایران بین 6 فرد فعال که اعضای فدراسیون های جهانی بودند؛ افتخار بزرگی است. همه کشورها ابراز تعجب و خوشحالی کردند. با چنین نگاهی که درباره کشورمان بوجود آمده؛ وظیفه ما در زمینه توسعه این جنبش بیشتر شده و باید تلاش کنیم تا در دیپلماسی ورزشی پستهای بین المللی بیشتری داشته باشیم.
برنامه "همیشه با ورزش امشب" با اجرای اکبر ارمنده و کارشناسی مازیار مهرانی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقمندان می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش