همیشه با ورزش هر روز به جز جمعه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

هميشه با ورزش

بایدها و نبایدهای بازار پر منفعت انتقال بازیکنان

برنامه "همیشه با ورزش" روز چهارشنبه 9 آبان با حضور دکتر مهدی محمودی، مشاور حرفه ای سازی اتحادیه باشگاه های فوتبال به بررسی نکات کلیدی که باشگاه های فوتبال برای انتقال بازیکنان به باشگاه های خارجی باید مد نظر قرار دهند، پرداخت.

1397/08/12
09:42

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مهدی محمودی، مشاور حرفه ای سازی اتحادیه باشگاه های فوتبال پیرامون نکاتی که در انتقال بازیکنان به باشگاه های خارجی حائز اهمیت هستند، اظهار کرد: در امر انتقال بازیکنان به باشگاه های خارجی هم باشگاه ها و هم فدراسیونها باید توامان همکاری داشته باشند. اول اینکه بحث حق رشد باید در نظر گرفته شود. برای این کار لازم است قوانین و مقرراتی داشته باشیم که این حق رشد را برای باشگاه ها در نظر بگیرد تا آنها نیز بتوانند از باشگاه های خارجی مطالبه کنند. اگر بازیکنی از 12 سالگی تا 21 سالگی تحت آموزش قرار گیرد و این بازیکن به باشگاه بزرگ اروپایی منتقل شود، حدود 198 هزار دلار به باشگاه سازنده پرداخت می شود که چنین مبلغی می تواند به باشگاه های ما خیلی کمک کند. در ضمن کارگزاران هم نقش بسیار موثری دارند و ما باید اجازه دهیم که کانونهای کارگزاران شکل بگیرد و آنها فعالیت کنند.
وی ادامه داد: باشگاه ها در بستن قرارداد با بازیکنان باید حق ترانسفر را در نظر بگیرند و از بستن قراردادهای کوتاه مدت با بازیکنان خودداری کنند. ولی معمولا این قراردادها کوتاه مدت بسته می شوند و باشگاه ها از زحماتی که برای بازیکنان متحمل شده اند، نصیبی نمی برند. بعلاوه ما باید برای محصولات خود مثل بازیکن، مربی، سرپرست، داور و ... بازار بوجود بیاوریم، وارد این بازار شویم و نفعی را برای خود ایجاد کنیم.
محمودی عنوان کرد: البته قوانین و مقررات ما تا حدودی پیشرفت کرده است ولی هنوز کانون بازیکنان و مربیان نداریم. باید اجازه دهیم با همکاری باشگاه و فدراسیون این اتفاق بیفتد.
این کارشناس تصریح کرد: سن طلایی نقل و انتقال 18 تا 22 سالگی است و کشورهایی مثل هلند و روسیه بازیکنان خوب ما را شناسایی و با قیمت ارزان به کشور خود می برند و سپس به کشورهای بزرگ فوتبال منتقل می کنند و چیزی نصیب فوتبال ما نمی شود. ما در درآمدزایی به بحران خورده ایم و در مراحل ورشکستگی هستیم. باید راه چاره پیدا کنیم تا باشگاه ها از این بحران خارج شوند. تنها راه هم صادر کردن بازیکن است. در این مسیر باید از کسانی استفاده کنیم که این بازار را می شناسند و نفوذ دارند و می توانند این کار را انجام دهند. مشکل حاد ما ارزش گذاری بازیکن است. ما سیستم ارزش گذاری نداریم. نظام ارزش گذاری بازیکن باید تعیین شود و این موضوع نباید شخصی باشد. در این رابطه باید به مدیران آموزش داده شود که بازار چگونه قیمت بازیکن را تعیین می کند.
برنامه "همیشه با ورزش" روز چهارشنبه 9 آبان با اجرای خسرو والی زاده و مازیار مهرانی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش