احمدی: ورزش همگانی باید در کنار قهرمانی باشد

معاون فرهنگی و همگانی وزارت ورزش گفت: ورزش همگانی و قهرمانی باید کنار هم باشند.

1399/11/01
14:18

به گزارش رادیو ورزش، مراسم رونمایی از طرح «زمستان فعال با ورزش همگانی» که شامل لیگ تندرستی ایران، طرح نشاط (مسابقات الکترونیک فعال) و طرح بازی و نشاط کودکانه می‌شود، صبح امروز چهارشنبه با حضور عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش، مهدی فروردین رئیس فراکسیون ورزش مجلس، عسگری نماینده مجلس و پاک فطرت نماینده مجلس در محل فدراسیون ورزش‌های همگانی برگزار شد.
عبدالحمید احمدی در این مراسم گفت: از فدراسیون همگانی برای ارائه طرح‌های خلاقانه در جهت توسعه ورزش همگانی و به کارگیری اقشار بیشتر جامعه تشکر می‌کنم. هر سه طرح ارائه شده می‌تواند جمعیت زیادی را درگیر ورزش کند. دو نکته را باید بگویم، نخست اینکه دغدغه ما در ورزش این است نگاه متوازن ایجاد کنیم. تا زمانیکه به نگاه متوازن دست یابی نداشته باشیم، ورزش در کشور همگانی نمی‌شود.
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش تاکید کرد: ورزش قهرمانی جاذبه های زیادی دارد. هرگاه صحبت از ورزش می‌شود نگاه به برد و باخت است. در جاذبه‌های هیجانی ورزش قهرمانی، ورزش همگانی که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد مغفول مانده است. همه کشورها برای سلامت مردم سرمایه گذاری می‌کنند چرا که پیشگیری بهترین درمان است.
احمدی اظهار داشت: سالانه 45 هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر می شود. مهم‌تر از مردم مسئولان باید در بحث نگاه متوازن کمک کنند و با صحبت از ورزش به دنبال برد و باخت نروند و مسئولان ارشد باید کمک کنند.
وی ادامه داد: مطمئنم شرایط با نگاه مسئولان بهتر می‌شود. اولویت ورزش، همگانی است. آمار بیماری‌ها نشان می‌دهد در گذشته کار خوبی در ورزش همگانی انجام نشده است. در این دوره سعی است ورزش همگانی در کنار ورزش قهرمانی قرار گیرد. با نگاه مجلس در این دوره امیدواریم، دغدغه مجلس در ورزش همگانی کمکی زیادی در ایجاد توازن ورزش همگانی و قهرمانی کند.
عبدالحمید احمدی خاطرنشان کرد: همه ارگان‌ها از جمله بسیج، شهرداری‌ها و.‌. بخش‌هایی هستند که مأموریت هایشان با ورزش همگانی در ارتباط است. برای نخستین بار در بودجه شهرداری‌ها بودجه ورزش را قرار دادیم. این گام بلندی است که آثارش در سال 1400 پدیدار خواهد شد و اینکه آموزش و پرورش، بخش دانشجویی و کارگری را نیز همراه کنیم و این مسیر در کوتاه مدت با حمایت‌های بالادستی انجام شود.
وی ادامه داد: ورزش همگانی برای همگانی شدن در کشور به بودجه مناسب و کلان مانند بودجه سلامت نیاز دارد چرا که مخاطب زیادی دارد. امیدواریم در بودجه سال 1400 لحاظ شود. در بند و تبصره 9 موضوع ورزش گنجانده شد. در تبصره‌های سال 1400 نیز هر جا لازم است عنایت ویژه ای به ورزش همگانی شود تا شاهد درگیری بیشتر مردم در ورزش همگانی باشیم. برای پیشبرد برنامه‌های ورزش همگانی تیم جوان و جهادی در اختیار داریم که با تمام توان کار می‌کند. امیدوارم حمایت شوند.
افشین ملایی در این مراسم گفت: فدارسیون ورزش‌های همگانی با رویکرد جدید، متناسب با گروه‌های مختلف سنی، سه طرح مذکور را در دستور کار خود قرار داده است. کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا، بیشترین آسیب را از نظر کم تحرکی تجربه کردند و به همین دلیل نیز در اولویت فدراسیون ورزش‌های همگانی قرار گرفته‌اند.
رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه لیگی تحت عنوان لیگ تندرستی ایران، برای مشارکت همه آحاد مردم متناسب با ظرفیت فعالیت‌های ورزشی و جسمانی طراحی شده است، گفت: لیگ تندرستی ایران که برای اولین بار در سطح کشور برگزار می‌شود با استفاده از جذابیت‌های ورزش رقابتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشارکت اقشار مختلف جامعه را مدنظر قرار خواهد داد.
ملایی افزود: هرچه رقابت در حوزه ورزش همگانی بیشتر شود، مشارکت اقشار مختلف ارتقا خواهد یافت و این مساله به بهبود وضعیت سلامت عمومی جامعه کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به جمعیت 32 میلیون نفری مخاطب در حوزه ورزش‌های الکترونیک، اظهار کرد: فدراسیون ورزش‌های همگانی و انجمن ورزش‌های الکترونیک سعی کرده با طراحی مناسب در راستای کاهش کم تحرکی که در ذات بازی‌های الکترونیک وجود دارد گام بردارد تا با افزایش فعالیت‌های جسمانی، فضایی جذاب و همراه با فعالیت بدنی برای مخاطبان ایجاد کند.

دسترسی سریع