اولویت فدراسیون تیراندازی در فاصله 10 ماه مانده به المپیک

کمتر از 10 ماه دیگر پرچم‌ بازی‌های المپیک توکیو برافراشته خواهد شد و ایران امیدوار است تا نخستین مدال تیراندازی را در توکیو صید کند؛ در این شرایط فدراسیون باید هر چه سریعتر تکلیف سرمربی تیم ملی را مشخص کند.

1399/07/23
16:21

به گزارش رادیو ورزش، تیراندازان ایرانی نه تنها اولین سهمیه المپیک توکیو را برای کشورشان کسب کردند بلکه تاکنون با 6 سهمیه بیشترین سهمیه یک رشته را برای کشور به دست آورده‌اند و این امکان وجود دارد که تعداد آن به 8 سهمیه افزایش یابد.
هدایت تیم ملی تیراندازی ایران در رشته تفنگ به طور رسمی از اسفندماه 97 به الهام هاشمی سپرده شد. هاشمی با تجربیاتی که در همه سال‌های حضورش به عنوان یک تیرانداز ملی‌پوش، مربیگری در کسوت دستیاری لازلو سوچک و همکاری با مربیان خارجی دیگر به عنوان سرمربی تیم ملی سنگاپور بدست آورد، شاگردانش را در ایران به گونه‌ای هدایت کرد که آنان 4سهمیه ارزشمند در رشته تفنگ تاکنون کسب کرده‌اند.
اما مدت‌هاست که بر سر ادامه همکاری هاشمی با فدراسیون تیراندازی حرف‌ها و شایعات زیادی گفته و شنیده می‌شود.
الهام هاشمی از روز شنبه پنجم مهرماه دیگر در محل تمرین حاضر نشده اما برای برگزاری مسابقات آنلاین بین‌المللی که تیراندازان ایرانی، تایلندی و سنگاپوری روز چهارشنبه 16 مهرماه در آن شرکت داشتند در سالن تیراندازی حاضر شد و ملی‌پوشان کشورمان را همراهی کرد.
در حال حاضر همه از شرایط اقتصادی و تحریم‌ها با خبر هستیم اما اگر قرار است تیراندازان در کنار تیراندازان سایر کشورها در خط آتش المپیک بایستند و با مدال‌آوری، ضمن شادی مردم برای کشور افتخار آفرینی کنند، نیاز است فدراسیون با مذاکره و تعامل با سایر بخش‌ها، به ویژه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اعتبار بیشتری برای تامین ملزومات مورد نیاز از جمله فشنگ و ساچمه مناسب را فراهم کند.
به گفته بسیاری از کارشناسان اگر هاشمی با شرایط موجود همکاری با تیم ملی را بپذیرد و تمرینات را به همین شکل و بدون داشتن فشنگ ادامه دهد در واقع ورزشکاران باید فقط در رشته بادی آماده شوند و این تک رشته شدن فشار مضاعفی از نظر روانی به کادر فنی و ورزشکاران خواهد داشت و به طور قطع این وضعیت در عملکرد نهایی آنان در المپیک بی‌اثر نخواهد بود.
مساله دیگری که شاید اهمیتش از موضوع و تامین فشنگ بسیار مهم‌تر به نظر می‌رسد و شاید بتواند در حل مشکل کمبود فشنگ موثر باشد، مساله تدارکات یا تدارکاتی‌های تیم ملی است.
حال که شیوع کرونا مانع از برگزاری مسابقات خارجی در سطح بین‌المللی و جهانی شده، برگزاری هر چه سریع‌تر لیگ تیراندازی و برنامه‌ریزی برای اجرای مسابقات آزاد کشوری کاملا ضروری است.
تعیین کادر فنی، متشکل از سرمربی و دستیاران یا مربیان همراه با روانشناس، مربی بدنسازی متخصص، ماساژور و یک روانشناس کاربلد از دیگر ضروریاتی است که شاید از شروط موردنظر هاشمی نیز باشد.
موضوع دیگری که به نظر می‌رسد سرمربی تیم ملی تیراندازی با فدراسیون در مورد آن به توافق نرسیده، حقوق تیراندازان و تعویق در پرداخت پاداش آنان بود است که به طور قطع در وضعیت و آمادگی روانی تیراندازان بی‌تاثیر نیست.
حال که صحبت از بحث روانی تیراندازان مطرح شد، خوب است فدراسیون تیراندازی برای جلوگیری از افت روانی تیراندازان، تکلیف سرمربی ملی‌پوشان را مشخص کند.
علاوه بر آنچه که تاکنون به آن اشاره شد مساله دیگر برگزاری اردوها به صورت کاملا حساب شده و با برنامه‌ریزی است که با وجود خوابگاه تخصصی و رستوران که فدراسیون در اختیار دارد، امکان برگزاری اردوهای متمرکز که تیراندازان تمام مدت زیر نظر کادر فتی تمرین و استراحت کنند نباید چندان سخت باشد.

دسترسی سریع