همایش زن و ورزش سجادی: در حوزه ورزش زنان تلاش های زیادی کرده ایم

در همایش زن و ورزش، سرپرست کاروان ایران در بازیهای المپیک توکیو درباره ورزش زنان توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/10/24
11:06

به گزارش رادیو ورزش؛ نصرالله سجادی در همایش زن و ورزش اظهار داشت: باید چالش ها را در ابتدا ببینیم که چیست. در همه دنیا زنان حضور فعال و گسترده ای دارند. ورزش بانوان در سطح بین المللی در کشورمان سالهاست مورد توجه قرار گرفته است.
سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو ادامه داد: بازیهای توکیو با حضور 11 هزار ورزشکار برگزار می شود این در حالی است که در نخستین دوره بازیها 2.2 درصد شرکت کنندگان زن بودند. اینگونه نیست که فقط در کشور ما زنان در میادین بین المللی فعال نبودند. سال 1980 بعد از المپیک مسکو، تلاش شد حضور زنان در رویدادهای المپیک پررنگ شود.
وی با اشاره به نخستین حضور زنان در المپیک، عنوان کرد: در بازیهای 1964 توکیو زنان ایران در المپیک شرکت کردند. قبل از انقلاب زنان فقط در 2 دوره در انقلاب شرکت کردند. بعد از انقلاب 8 دوره زنان در المپیک شرکت کرده اند. جمع زنان در المپیک 33 نفر بوده است.
سجادی با اشاره به برنامه های توماس باخ خاطر نشان کرد: کمیته بین المللی المپیک تلاش کرده برابری جنسیتی رعایت شود و سعی شده این تعداد در بازیهای 2024 کاملا برابر باشد چون در بازیهای توکیو 49 درصد شرکت کنندگان زنان و 51 درصد مردان هستند. ما هم در مقایسه با خیلی از کشورها تلاش های زیادی کرده ایم.

دسترسی سریع