بیانات مقام معظم رهبری درباره شهید سلیمانی و حمله موشکی ایران

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم فرمودند دو عنصر ایمان و غیرت دینی مردم را در 19 دی به میدان کشید.

1398/10/18
11:53

به گزارش رادیو ورزش؛ رهبر معظم انقلاب، در سخنرانی امروز فرمودند: این مراسم چهل و یک سال است که هر سال با عظمت برگزار می شود. چشم مردم سراسر کشور به مردم قم است. 19 دی یک حادثه مهم رخ داد. درباره اتفاق 19 دی باید فکر کنیم و درس بگیریم. اکثر خواهران و برادران آن روز را ندیده اند. آن روز خاطره اش زنده است و ما باید از این خاطره زنده درس بگیریم. گذشته باید همیشه راهنما و چراغ راه آینده باشد. قضیه 19 دی اینطور بود که به خاطر دفاع از مقام مرجعیت رهبر عظیم الشأن انقلاب که آن زمان در ایران حضور نداشت، مردم قم در مقابل نیروهای مسلح و بی رحم رژیم طاغوت سینه سپر کردند. آن چیزی که مردم را به وسط میدان کشاد، ایمان و غیرت دینی بود. وقتی هم که جمعی از مردم قم به خیابان ها آمدند و با رژیم روبرو شدند، تعدادی به شهادت رسیدند و تعدادی مجروح شدند. نه قیام کنندگان قمی و نه دیگران، هرگز فکر نمی کردند که این حرکت منشأ چه تحول عظیمی نه تنها در کشور، بلکه در دنیا خواهد شد؛ حرکتی که در آن روز فقط به خاطر ایمان و غیرت دینی از سوی مردم انجام گرفت. خدای متعال به این حرکت برکت داد، ادامه پیدا کرد و اربعین ها مردم را به وسط میدان کشاند؛ امام خمینی (ره) بزرگوار هم آنها رهبری کرد و به قیام عظیم بهمن سال 57 منتهی شد.
عوامل زیادی وجود دارد. مهم این است که سرآغاز حرکت یک اقدام مردمی از روی ایمان و غیرت دینی بود. این باید همیشه یادمان باشد که ما می توانیم به برکت ایمان و غیرت دینی کارهای بزرگی انجام دهیم. همچنان که در این قضیه کار بزرگی انجام گرفت. انقلابی به وجود آمد که دنیا را تکان داد و مسیر تاریخ کشور، منطقه و شاید جهان را متحول کرد. در همه حوادث زندگی هدایت و دست قدرت الهی را باید اینطور نگاه کرد.
آن روز دست مردم خالی بود؛ اما امروز دستمان پر است. ملت ایران امروز در مقابل زورگویان عالم مجهز هستند. تکیه به ابزار نظامی نیست. ابزار نظامی آن زمانی فایده می بخشد که به ایمان و غیرت دینی متکی باشد. آن زمان است که ابزار نظامی اثر و کارگشایی می کند. امروز این مسئله را در مقابل جبهه وسیع دشمن باید به یاد داشته باشیم.
طبق گفته خداوند گاهی یک گروه کوچکی بر یک جبهه بسیار وسیعی به قدرت الهی پیروز می شود و این اتفاق زمانی رخ می دهد که به ایمان و غیرت دینی متکی باشد.
این روزها خیلی درباره این بزرگوار، این رفیق خوب، عزیز، شجاع و خوش‌بخت ما که رفت و به ملکوت اعلی پیوست صحبت می شود و حرفهای درستی هم درباره خصوصیات او گفته شده است. لکن من چند جمله‌ای می‌خواهم عرض کنم که به نظرم مهم است. اولاً شهید سلیمانی هم شجاع بود و هم با تدبیر بود. برخی شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم برای به کاربردن آن را ندارند. برخی اهل تدبیر هستند ولی اهل اقدام و عمل نیستند. دل و جگر کار را ندارند. این شهید عزیز ما هم دل و جگر داشت و به دهان خطر می‌رفت و ابا نداشت. نه فقط در حوادث این روزها، در دوران دفاع مقدس هم اینجور بود. فکر می‌کرد؛ تدبیر می‌کرد. برای کارهایش منطق داشت.این شجاعت و تدبیر توامان فقط در میدان نظامی هم نبود. در میدان سیاست هم همینطور بود. بنده بارها به دوستانی که در عرصه سیاسی فعال هستند این را می گفتم که او در عرصه سیاست هم شجاع و هم با تدبیر بود. سخنش اثرگذار و قانع‌کننده بود.
از همه اینها بالاتر اخلاص او بود. ابزار شجاعت و تدبیر را برای خدا خرج میکرد. اهل تظاهر و ریا نبود. اخلاص خیلی مهم است. تمرین کنیم ماها در خودمان اخلاص را. خصوصیت دیگر این بود که هم فرمانده جنگاور مسلط بر عرصه نظامی بود و هم در عین حال به شدت مراقب حدود شرعی بود. در میدان جنگ گاهی افراد حدود الهی را فراموش می‌کنند ولی او مراقب بود. آنجا که نباید سلاح به کار ببرد به کار نمی‌برد. مراقب بود به کسی تعدی نشود. ظلم نشود. احتیاط هایی می کرد که معمولا خیلی ها در عرصه نظامی احتیاط نمی‌کنند. به دل خطر می‌رفت اما مراقب جان نزدیکان و اطرافیانش و سربازان و همکارانش در ملتهای دیگر هم بود.
یک نکته مهم دیگر این است که در مسائل داخل کشور اهل حزب و جناح و اینها نبود لکن به شدت انقلابی بود. انقلاب و انقلابی‌گری خط قرمز قطعی او بود. این را برخی سعی نکنند کم‌رنگ کنند، این واقعیت اوست. به شدت پایبند انقلاب و خط نورانی امام راحل بود.
یک نمونه از تدبیر و شجاعت او که این را دشمنان او خوب می‌دانند؛ شاید برخی دوستان ندانند این بود که او توانست به کمک ملت های منطقه یا کمکهایی که به ملتهای منطقه کرد توانست همه نقشه‌های نامشروع آمریکا در منطقه غرب آسیا را خنثی کند. نقشه‌هایی که با پول وسیع و دیپلماسی‌های آنها و زورگوییهایی که به خصوص در مقابل کشورهای ضعیف دارند توانست قد علم کند و همه‌ی نقشه‌های آنها را خنثی کرد.
آمریکایی ها درباره فلسطین نقشه شان این بود که قضیه این کشور را به فراموشی بسپارند. مردم فلسطین را در حالت ضعف نگه دارند که جرأت نکنند دم از مبارزه بزنند. شهید قاسم سلیمانی دست فلسطینی ها را پر کرد؛ کاری کرد که یک منطقه کوچکی مثل نوار غزه در مقابل رژیم صهیونیستی می ایستد و بلایی سر آنها می آورد که ظرف 48 ساعت اعلام می کنند آتش بدهیم. این را حاج قاسم سلیمانی کرد.
این چیزی است که برادران فلسطینی ما مکرر در مکرر پیش ما شهادت دادند. من می‌دانستم البته. آنوقت در جلسه ای که ما غالباً با مسئولان مختلف، جلسات رسمی معمولی، حاج قاسم در گوشه‌ای می‌نشست که دیده نمی‌شد. جلوی چشم خودش را قرار نمی‌داد. تظاهر نمی‌کرد.
نقشه آمریکا در عراق، سوریه و لبنان به کمک و فعالیت این شهید عزیز خنثی شد. آمریکایی‌ها عراق را مثل رژیم طاغوت ایرانی، رژیم پهلوی، یا امروز سعودی می‌پسندند. نقطه‌ای پر از نفت باشد در اختیار آنها که هر کاری مایل بودند انجام دهند. به تعبیر آن شخص، مثل گاو شیرده. عناصر مومن عراقی و شجاع عراقی و جوانان عراقی و مرجعیت در عراق در مقابل این قضایا ایستادند و حاج قاسم رضوان الله به این جبهه کمک رساند و مدد رساند به عنوان مشاور فعال و پشتیبان بزرگ. شبیه این قضیه درباره سوریه و لبنان هم هست. درباره لبنان آمریکاییها مایلند لبنان را از مهمترین عامل استقلالش یعنی نیروی مقاومت و حزب الله محروم کنند تا لبنان بی‌دفاع در مقابل اسرائیل قرار بگیرد و آنها بتوانند تا خود بیروت بیایند؛ کمااینکه سالها قبل آمدند. حزب الله بحمدالله روزبه روز قویتر شد. امروز هم دست و هم چشم لبنان، حزب‌الله است. نقش شهید ما در این حالت ممتاز و برجسته است. مجاهد شجاع، برادر دلسوز.
ملتها بحمدالله بیدارند ولی نقش شهید عزیز و رفقای محلی این شهید مثل همین شهید ابومهدی رضوان‌الله تعالی علیه، مرد نورانی، مرد مومن، مرد شجاع. که انسان وقتی نگاه می کرد چهره او مصداق و بیض وجهی بنورک بود. چهره نورانی معنوی خدایی. شهید سلیمانی با امثال اینجور انسان‌های مومن و شجاع و نورانی توانستند کارهای بزرگی را انجام بدهند.
یک فصل دیگر، درباره شهید سلیمانی، برکات این شهادت عظیم است. این شهید عزیز هروقت گزارشی، کتبی یا شفاهی می‌داد، من قلباً و زباناً او را تحسین می‌کردم. اما امروز در مقابل آنچه که او سرمنشا آن شد و برای کشور و منطقه به وجود آورد من در برابر او تعظیم می‌کنم. کار بزرگی انجام شد. قیامتی به پا کرد. معنویت او شهادت او را اینجور برجسته کرد. این تشییع جنازه‌ها و بدرقه‌های ایرانی و آن بدرقه‌های عراقی در کاظمین و بغداد و نجف و کربلا چه کردند با این پیکر ارباً اربا.
از روح مطهر شهید سلیمانی از اعماق دل تشکر می کنیم. شهادت او، زنده بودن انقلاب در کشور ما را به رخ تمام دنیا کشید. عده ای می خواستند وانمود کنند که انقلاب در ایران مرده است. عده ای هم سعی می کنند این اتفاق بیافتد. شهادت سردار سلیمانی و حضور پرشور مردم در مراسم او نشان داد انقلاب زنده است. البته بنده برای این حادثه تلخی که برای کرمان پیش آمد و تعدادی از هموطنان ما جان باختند، عمیقاً متأسف و متأثرم. به خانواده این عزیزان تسلیت می گویم. امیدوارم که ارواح مطهر این جان باختگان با شهید سلیمانی محشور شوند.
چهره های غبار گرفته را باز کرد شهید سلیمانی با این شهادت. دشمنان در مقابل عظمت ملت ایران احساس خضوع کردند. ممکن است به رو نیاورند اما چاره‌ای ندارند. ‌آن دشمنی که سعی می‌کند این مجاهد عظیم‌القدر را و این سردار فرمانده مبارزه‌ی با تروریسم را به عنوان یک تروریست معرفی کند، آمریکایی‌های بی‌انصاف و دروغگو، آمریکایی‌های هجوگو که واقعاً ارزشی برای حرف‌هایشان نمی‌شود قائل شد؛ ملت ایران زد توی دهن اینها.
حالا وظیفه ما چیست؟ بحث انتقام و اینها بحث دیگری است. حالا یک سیلی دیشب به اینها زده شد. این مسئله دیگری است. آنچه در مقام مقابله مهم است؛ کارهای نظامی به این شکل کفایت آن را نمی‌کند. آنچه مهم است بایستی حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود. آنها در این منطقه جنگ آوردند اختلاف و فتنه و ویرانی آوردند. خراب شدن زیربناها را آوردند؛ البته هرجا قدم گذاشتند در دنیا همینطور عمل کردند. ما فعلا منطقه خودمان جلوی چشم ماست. اصرار هم دارند که همین فساد و ویرانگری را نسبت به ایران عزیز و جمهوری اسلامی هم داشته باشند. هی اصرار می‌کنند این مسئله مذاکره و نشستن پشت میز و اینها مقدمه‌ی دخالت‌ها و حضورهاست.این باید به پایان برسد. این منطقه قبول نمی‌کند حضور آمریکا را در کشورهای منطقه. ملت‌های منطقه قبول نمی‌کنند. دولتهای برخاسته از ملتها بدون تردید قبول نمی کنند.
آنچه وظیفه ما به عنوان مردم و جمهوری اسلامی است: اولاً دشمن شناسی است و در مقابل دشمن اشتباه نکنیم. نگوییم که همه می‌دانیم؛ بلکه همه میدانید که دشمن آمریکا و استکبار و صهیونیسم است اما تلاش وسیعی دارد انجام می شود که این قضیه را برعکس و نظر مردم را برعکس کنند. با شیوه‌های پیچیده تبلیغاتی. همه باید مراقب باشند. دشمن شناسی بسیار مهم است. در مقام بعد، دانستن نقشه دشمن که چه می‌خواهد بکند؟ و بعد دانستن شیوه مقابله با نقشه دشمن. این را باید مردم بدانند. اتکای ما به مردم است. جمهوری اسلامی بدون خواست و کمک مردم و بدون آرای موافق و مثبت و اراده‌های مردم که چیزی نیست. معنایی ندارد. مردم باید هم دشمن را بشناسند هم شیوه‌های کاری دشمن را بدانند و هم نحوه‌ی مقابله با این شیوه ها را بدانند. این کار صاحبان فکر است خوشبختانه امروز در کشور مردان شجاع و باتدبیر کم نداریم. در عرصه سیاسی و نظامی و علمی. افراد باتدبیر و شجاع و آگاه و دانایی داریم. باید سخن اینها شنیده شود. کاری که اینها مناسب می‌دانند در سطح کشور در سطح جامعه به نحو درستی انجام بگیرد. ما کم نداریم؛ تربیت شدگان مکتب امام خوشبختانه روز به روز بیشتر می‌شوند. امام فرمودند یکبار در جنگ که فتح‌الفتوح انقلاب تربیت جوانها و رشد دادن این نهالهای بالنده است. حق با ایشان بود. حکمت امام. اینهمه کارهای مهم در مقابل این کوچک است.
دانستن شیوه مقابله با نقشه دشمن را مردم باید بدانند. اتکای ما به مردم است. جمهوری اسلامی ایرانی بدون خواست و کمک مردم معنایی ندارد. مردم باید هم دشمن را بشناسند، هم شیوه های کاری دشمن و نحوه مقابله با این شیوه ها را بدانند. این کار صاحبان فکر است. خوشبختانه ما امروز در کشور مردان شجاع و با تدبیر کم نداریم. هم در عرصه نظامی، هم در عرصه علمی و هم در عرصه سیاسی، افراد با تدبیر، شجاع و آگاهی داریم. باید سخنان آنها شنیده شود و کاری که مناسب می دانند در سطح جامعه به نحو درستی انجام بگیرد.
تربیت شدگان مکتب امام روز به روز بیشتر می شوند. امام خمینی (ره) در جنگ فرمودند که پیروزی این انقلاب، تربیت جوانان، رشد نهالهای بالنده است که حق با ایشان بود.
تردیدافکنی در ایمان مردم و در عزم راسخ مردم، این نقشه اساسی دشمن است؛ یعنی همان دو عنصر ایمان و غیرت دینی.در مقابل نقشه دشمن باید نقاط اساسی را مدنظر قرار داد که نقاط اساسی عبارت است از مبانی فکری و وحدت ملی. خوشبختانه وحدتی که در زیر تابوت پیکر مطهر سردار شهید سلیمانی و یارانش در بین مردم دیده شد، باید محفوظ بماند. مردم باید این جهت گیری را داشته باشند.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنرانی‌شان گفتند که مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی و مصوبه مجلس عراق درباره اخراج آمریکایی از این کشور مصوبات بسیار خوبی بود.

دسترسی سریع