راهنمای سفر رادیو ورزش: این برنامه گیلان

در ویژه برنامه "گردش در نوروز" یكشنبه 6 اسفند، هاشمی، كارشناس برنامه، در خصوص قدمت استان گیلان و موقعیت جغرافیایی آن توضیحاتی را ارائه كرد.

1396/01/07
09:41

به گزارش رادیو ورزش؛ هاشمی، كارشناس برنامه، درباره استان گیلان گفت: استان گیلان یكی از دو استان همجوار با دریای خزر است. این استان مساحتی در حدود 14 هزار و هفتصد كیلومتر مربع دارد و در میان رشته كوه های البرز و تالش قرار گرفته است. گیلان جنوب دریای مازندران واقع شده و با استانهای اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب و كشور تازه استقلال یافته آذربایجان در شمال همسایه است.
استان گیلان به مركزیت رشت 12 شهرستان، 35 شهر، 30 بخش، 99 دهستان و 2 هزار و 763 آبادی دارد. شهرهای این استان عبارتند از: آستارا، آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر، شفت، صومعه سرا، طوالش، فومن، لاهیجان و لنگرود.
وی، اضافه كرد: گیلان از استانهای بسیار قدیمی كشور ایران است. در قسمت هایی از این استان، قدمت بالاتر از 6 هزار سال كشف شده است كه یكی از این آثار به جا مانده جام مارلیكی است كه در منطقه حسنلو پیدا شد.
هاشمی، ادامه داد: استان گیلان، دورانی دروازه شمالی ایران بود. افرادی كه قصد سفر به كشورهای اروپایی داشتند، به وسیله كشتی خود را از این منطقه به روسیه می رساندند و آنجا از طریق راه آهن یا جاده های زمینی به دیگر كشورها سفر می كردند.
برنامه گردش در نوروز، با كارشناسی هاشمی، در ایام نوروز ساعت 15:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزشی تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع