نوآموز، اولین رئیس فدراسیون فوتبال پس از انقلاب

ویژه برنامه نوروزی گنجینه ها از ساعت 7:45 در تعطیلات بهاری با پیشكسوتان ورزشی كشورمان گپ و گفت دارد. برنامه امروز میزبان ناصر نوآموز، پیشكسوت فوتبال كشورمان بود.

1396/01/05
09:28

به گزارش رادیو ورزش؛ ناصر نوآموز، پیشكسوت فوتبال كشورمان در گفتگو با رادیو ورزش گفت: متولد14 شهریور 1316 در خیابان عین الدوله (خیابان ایران) شرق تهران هستم. در محیطی فرهنگی و پرورشی كه با ورزش مرتبط بود بزرگ شدم و از ابتدای مسیر ورزشی شدن، در زمین های وسیع عباس آباد فوتبال بازی می كردم. تقریبا از 7 سالگی غالب سرگرمی من فوتبال در زمین های اطراف منزل بود و كمی به والیبال و شنا هم مشغول بودم. در دوران مدرسه در محله نائب السلطنه عباس آباد با همكلاسی ها به بازی فوتبال ادامه دادم تا اینكه به شدت به این رشته علاقمند شدم و پیشرفت كردم. اولین نمود روی آوردن به سطح قهرمانی و انگیزه ما، اجرای حركات و مهارت های فردی بود كه با همان توپ های كهنه و با روپایی ها و روسری ها بدست می آوردیم.
آقای فكری در خیابان عین الدوله و پشت مسجد سپه سالار سكونت داشت و مالك باشگاه تهران جوان در خیابان ایران بود. وی و اطرافیانش در ورزشگاه شهباز و زمین های خاكی اطراف محله می گشتند و با استعدادیابی از افراد مستعد دعوت می كردند تا در باشگاهشان بازی كنند. من هم از همین طریق شناسایی شدم و از 12 سالگی در تیم كودك تهران جوان بازی كردم.
گفتنی است در سن 14 سالگی و در مسابقه مهارت های فردی روپایی شركت كردم و نفر اول تهران شدم. پس از آن وارد تیم جوانان این باشگاه شدم. در بخش بزرگسالان هم به تیم دارایی منتقل شدم و در لیگ دسته یك بازی می كردم كه این تیم موفق شد قهرمان تهران شود. در سال های بعد در قالب تیم پاس، ارتش و تیم ملی به رقابت می پرداختم. از سال 1336 تا 1344 به شدت درگیر فوتبال بودم و به كشورهای مختلف سفر می كردم. نكته ای كه در این سفرها توجه من را جلب می كرد این بود كه چرا با اینكه ایران كشور ثروتندی است امكانات ورزشی گسترده ای ندارد.
در سال 1347 و با دریافت بورسیه تحصیلی مشغول درس خواندن شدم و پس از آن در بخش اداری ارتش به انجام وظایف افسری پرداختم. بعد از انقلاب شكوهمند اسلامی و با تشكیل شورای فدراسیون فوتبال و رای گیری ها من به عنوان اولین رئیس فدراسیون بعد از انقلاب انتخاب شدم. تا شروع جنگ تحمیلی در فدراسیون فوتبال ماندم و به عضویت كمیته فنی كنفدراسیون آسیا و همچنین AGF درآمدم. در سالهای 59 تا 68 هم به وظایف اداری خودم ادامه دادم تا اینكه در سال 68 به دعوت دكتر غفوری فر مجددا به فدراسیون فوتبال آمدم و تا سال 73 موفقیت هایی از جمله قهرمانی پكن، مقام چهارم سالنی و سوم آسیا را كسب كردیم.
ویژه برنامه نوروزی گنجینه ها ساعت 7:45 تعطیلات بهاری با پیشكسوتان ورزشی كشورمان گپ و گفتی دارد.

دسترسی سریع