لذت گردش در قشم

برنامه گردش در نوروز جمعه 4 فروردین به معرفی جاذبه های گردشگری جزیره زیبای قشم اختصاص داشت.

1396/01/05
09:33

به گزارش رادیو ورزش؛ دیدنی های زیبای خلیج فارس بسیار است و جزیره دیدنی قشم در این روزهای نوروزی پذیرای عده زیادی از هموطنان ما هست. حتما نام این جزیره به گوش شما رسیده و یا از نزدیك مناطق مختلف آن را دیده اید. جزیره قشم در شمال غربی تنگه هرمز قرار دارد و با 1610 كیلومتر مربع مساحت، بزرگترین جزیره خلیج فارس محسوب می شود. این جزیره به علت موقعیت سوق الجیشی خود، طی تاریخ از زمان ایلامی ها تاكنون همیشه موقعیت ممتاز و استثنایی داشته و دستخوش تغییر و تحولات مختلفی شده است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزیره قشم اهمیت بیشتری پیدا كرد و در سال 1368 به عنوان دومین منطقه آزاد تجاری كشور شناخته شد. مهمترین مزایای اقتصادی جزیره قشم عبارتند از: بهرمندی از معافیت های خاص مناطق آزاد تجاری، اسكله های متعدد تجاری و صیادی، فرودگاه بین المللی، صید و پرورش آبزیان، امكانات مناسب برای فعالیت شركت های چند ملیتی، نزدیكی به كشورهای حاشیه خلیج فارس و بازارهای داخلی و خارجی، دسترسی به آبهای آزاد بین المللی و منابع زیرزمینی از جمله گاز طبیعی.
ایرانمنش، كارشناس و از اهالی جزیره قشم با لهجه شیرین مردمان هرمزگان در خصوص این جزیره بیان كرد: این جزیره در خلیج فارس واقع شده و سر در آغوش دریای عمان نهاده و با مهربانی با دو جزیره كوچك همسایه اش، لارك و هرمز همنشین شده است. قدمت قشم به قدمت هرمزگان است و در طول تاریخ همواره مورد توجه بوده. این جزیره گرم از زمانی كه منطقه آزاد تجاری محسوب شده دچار دگرگونی شد و رونق تازه ای پیدا كرد؛ بطوریكه امروز این جزیره قطب تجارت و سیاحت هرمزگان به شمار می رود.
جزیره قشم با جزایر هنگام، لارك و هرمز مجموعه شهرستان قشم را تشكیل می دهد. نقاط دیدنی جزیره قشم بیشتر بصورت طبیعی و شامل سواحل بسیار زیبا و بكر، امواج متلاطم دریا، پرواز پرندگان، طلوع و غروب تماشایی آفتاب و ... است. صخره های ساحل هم كه محل تجمع خرچنگ ها یا همان سینگو به گویش محلی است از دیگر نقاط دیدنی جزیره بشمار می رود.
یكی دیگر از مناطق دیدنی و شگفت انگیز قشم، جنگل های حرای كشیده شده بین شمال جزیره تا بندر خمیر است. این جنگل طبیعی سبب جلب پرندگان بومی و مهاجری است كه منظره جالب و دیدنی را در دل دریا ایجاد می كنند. دره استاره كفته یا همان دره ستاره ها، جزایر ناز و تنگه چاه كوه هم از دیگر از مناطق عجیب و دیدنی قشم است.
در این جزیره آثار تاریخی مانند، غار خوربس، مسجد برخ، قلعه پرتقالی ها، زیارت شاه شهید، قلعه نادری، قلعه لافت، تكیه و مسجد مخروبه باسعیدو، آثار باقیمانده از 4 سد آبرسانی از عهد هخامنشی و ساسانی، زیارت خضر و الیاس، بقعه و زیارتگاه سیدحسن ابن سیدمنصور در بندر لافت، قدمگاه سیدمظفر، زیارت پیر، زیارت بی بی مریم و آثار باستانی دیگری وجود دارد كه حكایت از تمدن كهن و شهرنشینی دیرینه در قشم دارد. همچنین در قشم درختان همیشه سبز لور و انجیر معابد به چشم می خورند. از طرفی كارگاه های لنج سازی و گرگوربافی از دیگر اماكن دیدنی هستند.
در فاصله 11 كیلومتری شهر قشم، در سینه كوهی مشرف به دریا غارهای خوربس وجود دارد كه بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره های سنگی به وجود آمدند. جالب است بدانید عمر این غارها به دوره مادها برمی گردد. این غار دارای تالاری است كه باستان شناسان معتقدند محل به جا آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت درگذشتگان و احتمالا مركز پرستش ایزد مهر یا میترا بوده است. همانطور كه پیش تر گفته شد غارهای خوربس تنها آثار باستانی جزیره قشم نیستند از دیگر آثار تاریخی این جزیره می توان قلعه لارك، بركه بی بی، غار نمكدان (طولانی ترین غار نمكی جهان) و سد باستانی بالاتل را نام برد.
مردان و زنان مهمان نواز و هنرمند قشمی صنایع دستی زیبایی می سازند كه هر ساله عده زیادی از گردشگرانی كه به جزیره می آیند را جذب این زیبایی می كند. وسایل تزئینی با استفاده از صدف های رنگارنگ، لباس های محلی با استفاده از گلدوزی ها و خوسدوزی های چشم نواز و گلابتون دوزی ها از این دسته اند.
پیشنهاد می كنیم در سفر به این جزیره دیدن از بادگیرهای بندر لافت به خصوص در هنگام غروب آفتاب را از دست ندهید. تماشای مراسم زار، لیوا و رزیف خوانی هم شما را به دنیای افسانه ها خواهد برد. علاوه بر این امكان غواصی و تماشای دنیای بی نظیر زیر آب تا عمق 30 متری زیر نظر مربیان غواصی وجود دارد. اگر برای گردش و تفریح و یا خرید به قشم آمدید؛ پس حتما از غذاهای محلی مثل قلیه ماهی، هواری ماهی، ماهی تنوری یا شكم پر، كوكوی ماهی، خوراك میگو و ... نوش جان كنید. اصلی ترین غذای مردم محلی ماهی است كه به شكل های مختلف و با ادویه های گوناگون پخته می شود. در سفر به استان هرمزگان سری به جزیره هزار رنگ و زیبای قشم بزنید و لذت ببرید و با خاطراتی شیرین و بیادماندنی به شهر خود بازگردید.
ویژه برنامه گردش در نوروز با هدف معرفی نقاط گردشگری مناسب برای تعطیلات بهاری به ارائه پیشنهادات جذاب برای سفر ساعت 15:30 هر روز از رادیو ورزش پخش می شود.


دسترسی سریع