هم صحبت با منصور برزگر و بیش از نیم قرن تجربه كشتی

برنامه عیدانه یكشنبه 5 فروردین با حضور منصور برزگر، پیشكسوت كشتی به بررسی وضعیت كشتی در ایران و جهان اختصاص داشت.

1397/01/06
10:54

به گزارش رادیو ورزش؛ منصور برزگر، پیشكسوت كشتی پیرامون وضعیت كشتی در دورانهای قبل و حال حاضر اظهار كرد: دوره ای كه ما كشتی می گرفتیم؛ بیشتر معنویت منظور بود ولی از زمانی كه اقتصاد و مسائل مالی وارد شده معنویت ورزش را از بین برده است و یك مقدار هم به سمت مافیا آمده است. یكی از ایرادهای كشتی ما این است كه متاسفانه یك عده از مربی ها فكر می كنند تا آخر عمر باید با كشتی گیر باشند و بدین شكل یكسری از جوانان ما را از بین می برند. اینكه كه كشتی گیر را انحصار و استثمار كنیم و یك جا نگه داریم و بخواهیم تا قهرمانی برسانیم؛ اشتباه است. باید یك تغییر و تحول در كشتی سطح كشور بوجود آید. ما مربیان پایه ای كه داشتیم را از دست داده ایم و یا به خاطر كهولت سن كنار كشیده اند و پایه ریزی كشتی ما در حال خراب شدن است و همواره به تیم ملی فكر می شود.
برزگر در خصوص علت عدم قبول مربیگری در كشورهای خارجی گفت: من از خیلی كشورها برای مربیگری پیشنهاد داشتم ولی چطور می توانستم راضی شوم كه كشتی كه ورزش پهلوانی ماست و آداب و اصولی دارد را در كشور بیگانه تمرین و آموزش دهم و آنها بیایند ورزشكاران ما را زمین بزنند و این در قاموس من نمی گنجید.
وی در ادامه افزود: كشتی ورزشی است كه جوانان را خود ساخته می كند و ورزشكار جوان خود را كوچك و حقیر نمی بیند. مهم نیست كه مدال می گیرند یا نه بلكه همین كه شخصیت و روحیه جوانمردی و پهلوانی پیدا می كنند؛ خوب است. بیشتر از 54 سال است كه در كشتی هستم و به این نتیجه رسیدم كه عامل موفقیت باید وجود داشته باشد كه اول نیاز است و دوم عشق است.
پیشكسوت كشتی كشور در مورد علت افت كشتی در ایران و جهان عنوان كرد: كشتی در دنیا خیلی افت كرده است كه یكی دلیل آن مسائل اقتصادی است چون در كشتی پول نیست. بعلاوه قرار بود تا المپیك لندن كشتی حذف شود و الان هم محدود شده است. كشتی ایران هم در حال افت است و رشته های دیگر استعدادهای خوب را جذب می كنند و من اعلام خطر می كنم و اگر مسئولان مدال المپیك می خواهند باید تغییر و تحول زیادی در كشتی بدهند و رسانه هم در این موضوع مقصر هستند و به این رشته ها نمی پردازند و تبلیغ نمی شود و بعلاوه پاداش مناسبی هم به ورزشكاران مدل آور تعلق نمی گیرد.
برنامه عیدانه یكشنبه 5 فروردین با اجرای محمدرضا منصوریان از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه در ایام نوروز هر روز ساعت 11 تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع