گفتگوی جذاب نوروزی با بهمن و نیما نكیسا

برنامه عید دیدنی جمعه سوم فروردین با حضور بهمن نكیسا، پدر نیما نكیسا و نیما نكیسا، دروازه بان اسبق تیم ملی به فراز و نشیبهای زندگی دروازه بان اسبق تیم ملی فوتبال ایران اختصاص داشت.

1397/01/05
08:20

به گزارش رادیو ورزش؛ بهمن نكیسا، پدر نیما نكیسا در مورد زندگی ورزشی فرزندش گفت: نیما قبل از فوتبال بوكس كار كرد و قهرمانی جوانان را هم بدست آورد. كشور ما سرشار از استعدادهایی است كه اگر مقداری به مسائل ورزشی بیشتر رسیدگی شود در تمام رشته ها حرف اول را می زنند. من غیر مستقیم بچه هایم را به طرف ورزش هدایت می كردم. نیما را در مدرسه فوتبال پاس ثبت نام كردم كه در آن زمان فیروز كریمی در آنجا آموزش می داد. یك روز كریمی مرا خواست و به من گفت كه نیما فوق العاده است و برای پست دروازه بانی خیلی مناسب است. كلاس و آموزش هم احتیاج ندارد و به تیم نوجوانان در نازی آباد برود. ما نزد سعید پرورش رفتیم و بعد نیما وارد باشگاه پاس شد. احمدرضا عابدزاده انگیزه نیما را در دروازه بانی بیشتر كرد و از این جهت سعادتی بود كه نصیب نیما شد.
وی در ادامه تصریح كرد: مردم حق دارند خیلی از مسائل را بدانند در زمان محسن صفایی فراهانی، نیما را برای لژیونری در باشگاه های بسیار خوب می خواستند و در آن زمان اولین دروازه بان آسیا بود كه درخواست بازی در باشگاه های خارجی را داشت. قراردادش هم با پرسپولیس تمام شده بود و هیچ مشكل قانونی هم وجود نداشت ولی گفتند فلان قدر پول به فدراسیون باید بدهید تا ITC نیما را صادر كنیم و مشكلاتی را در پیش پایش قرار دادند كه نتوانست به درخواستها پاسخ دهد و برود.
نیما نكیسا، دروازه بان اسبق تیم ملی فوتبال ایران در مورد حال و هوای عید بیان كرد: ما اهل شعر و شعور هستیم و تمدنی غنی و ارزشمند داریم ولی چرا باید از طریق فضاهای بچگانه مجازی تولید ناهنجاری كرد. بهار فقط در طبیعت نیست بلكه باید بهار در دل و مغز هم رخ دهد و تحولی در زندگی فرد ایجاد كند.
نكیسا پیرامون مشكلاتی كه در زمان دروازه بانی با آن مواجه شده بود؛ توضیح داد: از عابدزاده و همه بزرگان این رشته تشكر می كنم كه اجازه دادند در كنارشان شاگردی كنم. اگر او با من مهربان بود؛ قطعا من نیما نكیسا نبودم. او دروازه بان اسطوره ای و نامی كشورمان است و مشكلی با هم نداشتیم ولی حس خاصی هم بین ما نبود. تمام تلاشم را كردم كه روزی بتوانم به حقی كه از خودم در فوتبال متصور بودم؛ برسم. اعتقاد دارم در هر كاری كه مشغول هستیم باید بضاعت و قابلیت فنی خود را بالا ببریم تا راندمان كار گروهی بالاتر رود. احساس می كنم قابلیتهایم بیشتر از فضایی بود كه تجربه كردم و می توانستم شرایط بهتری را بوجود آورم. من در دو جبهه می جنگیدم یكی در زمین بازی و دیگری در اردو با یكسری افراد كه دوست نداشتند من به عنوان دروازه بان پشت سرشان قرار بگیرم. سال 1998 بعد از بازگشت از جام جهانی 12 پیشنهاد از باشگاه های بسیار خوب دنیا داشتم ولی متاسفانه امیر عابدینی، مدیر عامل وقت پرسپولیس به من گفت صبر كنم و طلب مالی بیشتری كردند چون دوست نداشت من را از دست بدهد. عابدزاده به دلیل مصدومیت گهگاهی نمی توانست بازی كند و من به جایش بازی می كردم. رقیب من كاپیتان تیم و جا افتاده بود و وقتی عابدزاده نبود؛ رفتار هم تیمی ها با من عوض می شد و وقتی برمی گشت؛ جور دیگری با من برخورد می كردند و این مرا خیلی اذیت كرد و حتی كسی با من هم اتاق نمی شد.
وی در مورد فعالیتهای هنری خود عنوان كرد: افراد زیادی هستند كه در ابعاد مختلف استعدادهایشان فعالیت می كنند. اگر به خوانندگی پرداختم؛ فقط صرف جذب مخاطب نبود و رسالتم شعر محور بودن است. هیچ وقت كاری را نخواندم كه شعر مناسبی نداشته باشد. از بچگی موسیقی در كنار ورزش با من بزرگ شد. ناصر عبدالهی دوست بسیار خوبم بود و از دلایل اصلی خواندن من تشویق های او بود. هیچ وقت تجاری به موسیقی فكر نكردم. تمام هدفم اصلاح گوشهایی است كه به سمت ناهنجار شنیدن عادت می كنند. یكسری آهنگها فرهنگ موسیقی ما را عوض می كند. در حال حاضر در مقطع دكترای آسیب شناسی ورزشی و حركات اصلاحی درس می خوانم و در دانشگاه هم مشغول تدریس هستم. مربیگری و هنر برایم كافی است و در این زمینه ها بیشتر می توانم خدمت كند.
برنامه عید دیدنی جمعه سوم فروردین با اجرای محمدرضا منصوریان از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه در ایام نوروز هر روز ساعت 11 تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع