ورزش ناشنوایان در سراشیبی ناامیدی؛ وعده‌هایی كه توخالی بود

رئیس فدراسیون ناشنوایان كه در اعزام تیم‌ها و ورزشكاران ناشنوایان به رویدادهای بین‌المللی ناموفق بوده، به طور قطع نمی‌تواند رویداد بزرگی مثل بازی‌های‌آسیایی را مدیریت كند و به همین دلیل مدیریت برگزاری این رویداد به نهادهای دیگر سپرده شد.

1403/02/23
15:20

به گزارش رادیو ورزش؛ موافقت كنفدراسیون ناشنوایان آسیا، ایران به طور رسمی قرار است میزبان دهمین دوره بازی‌های آسیایی ناشنوایان در تهران باشد. این بازی‌ها پیشتر قرار بود در 20 رشته ورزشی در جزیره كیش برگزار شود اما در نهایت تهران به عنوان این رویداد بین‌المللی انتخاب شد. این نخستین میزبانی كشورمان از این بازی‌ها است.

تهران از اواخر مهر تا 10 آبان، میزبان ورزشكاران حدود 20 كشور آسیایی است كه در 16 رشته ورزشی بایكدیگر رقابت خواهند كرد. درخواست 11 كشور به صورت مكتوب ثبت شده و مابقی كشورها نیز فعلاً به صورت شفاهی اعلام آمادگی كرده‌اند.

طبق تصمیم اتخاذ شده از طرف مدیران ورزشی كشور، استاندار تهران به عنوان رئیس رئیس ستاد و علی جوادی، مدیر كل ورزش و جوانان استان تهران نیز به عنوان دبیركل ستاد بازی‌های آسیایی ناشنوایان انتخاب شدند. نكته عجیب آن‌جایی است كه رئیس فدراسیون ناشنوایان در میزبانی این رویداد بین‌المللی و بسیار مهم هیچ نقشی ندارد و تنها باید به آماده‌سازی تیم‌های ایرانی برسد.

این مسئله در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد اما وقتی به عملكرد كمتر از 2 ماهه رئیس جدید نگاه می‌كنیم، این تصمیم، درست به نظر می‌رسد. مصطفی نكولعل آزاد از اواخر اسفند سال گذشته به عنوان رئیس فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان انتخاب شد و برای اداره این فدراسیون، شعارهای امیدبخشی داد. با این حال لغو اعزام تیم‌های تكواندو و جودو به مسابقات جهانی به بهانه كمبود بودجه، اولین خروجی فدراسیون ناشنوایان در روزهای ابتدایی ریاست نكولعل آزاد در این فدراسیون بود.
در دوره‌های گذشته همه تلاش فدراسیون با وجود مشكلات اقتصادی این بود كه هزینه اعزام ورزشكاران را مهیا كند تا زحمات آنها بی‌نتیجه نماند، ولی رئیس جدید در وهله اول تامین هزینه‌ اعزام تیم‌های ناشنوایان را به انجمن‌های زیرمجموعه فدراسیون سپرد.

وی به دلیل تامین نشدن هزینه، ورزشكاران ناشنوا را به مسابقات جهانی اعزام نكرد. این در حالی است كه ورزشكاران این حوزه در تورنمنت‌هایی كه حضور پیدا می‌كنند، عناوین قابل توجهی را به دست می‌آوردند. برای مثال چندی پیش از مجمع انتخاباتی فدراسیون، تیم فوتسال ناشنوایان به رقابت‌های المپیك زمستانی ناشنوایان 2024 تركیه اعزام و موفق به كسب عنوان قهرمانی شد. رشته‌های دیگری نیز به همین رویداد اعزام شدند كه توانستند عناوین قابل توجهی كسب كنند ولی با وجود ظرفیت بالای ورزشكاران، اعزام‌ها لغو شد.

یكی از شعارهای مصطفی نكولعل آزاد در روز انتخابات، آوردن اسپانسرها و حامیان مالی به فدراسیون بود تا هم بدهی‌ها پرداخت شود و هم اعزام‌ها و تمرین‌ها را روی روال پیگیری شود. با این حال فدراسیون برای اعزام نكردن ورزشكاران به مسابقات قهرمانی جهان كه مهم‌ترین رویداد برای یك ورزشكار است، بهانه بدهی‌ را مطرح كرد كه همچنان پرداخت نشده و درحال مشكل‌سازی بیشتر است.

رئیس جدید كه برای توجیه عملكرد ضعیف خود، بحث هزینه‌ها را مطرح می‌كند، قبل از برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون، از میزان بدهی‌ها خبر داشت ولی باز هم با شعارهای امیدبخش، روی كار آمد. كسی كه با اطلاع از شرایط و قول حل مشكلات رای آورده باز هم می‌تواند از بدهی‌های گذشته فدراسیون گلایه داشته باشد و آن را دستاویز ناكارآمدی خود قرار دهد؟

اگر برنامه‌ای برای حل مشكلات وجود نداشت پس كاندیداتوری برای ریاست فدراسیون چه دلیلی داشت؟

رئیس فدراسیون ناشنوایان كه در اعزام تیم‌ها و ورزشكاران ناشنوایان به رویدادهای بین‌المللی ناموفق بوده، قطعا نمی‌تواند رویداد بزرگی مثل بازی‌های‌آسیایی را مدیریت كند و به همین دلیل است كه مدیریت این رویداد را به نهادهای دیگری سپرده‌ شده است.
انتهای پیام/

دسترسی سریع