بی‌ثبات مثل نیمكت تیم ملی بسكتبال/ 3 سرمربی در 2 سال!

فدراسیون بسكتبال پس از برگزاری جلسات كمیته فنی به این نتیجه رسید كه با 2 مربی جدید خارجی وارد مذاكره شود تا شاهد سومین تغییر در راس تیم ملی طی 2 سال باشیم.

1403/02/11
14:13

به گزارش رادیو ورزش؛ سعید تابش‌نیا سخنگوی كمیته فنی فدراسیون بسكتبال اعلام كرد كه دیگر «هاكان دمیر» تركیه‌ای، از لیست گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی حذف شده و تنها دو گزینه خارجی دیگر (ایتالیایی و اسلوونیایی) مد نظر فدراسیون هستند.

جواد داوری از تاریخ 9 اسفند 1400 كه سكان ریاست فدراسیون بسكتبال را بر عهده گرفت، یكی از اصلی‌ترین اهداف خود را تقویت نیمكت و كادرفنی تیم ملی بسكتبال اعلام كرد. البته با توجه به اتفاقات و تصمیمات گرفته شده در این 2 سال و حدودا 3 ماه ریاست داوری، به نظر نمی‌رسد كه او در این امر موفق بوده، چرا كه از آن روز تا الان نیمكت تیم ملی سه بار دستخوش تغییر شد و اكنون نیز منتظر چهارمین سرمربی است.

وقتی كه داوری به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد، مصطفی هاشمی سرمربی تیم ملی بود (در زمان ریاست رامین طباطبایی منصوب شد) كه با نظر جواد داوری از این سمت بركنار شد و سعید ارمغانی،‌ سكان هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

البته كار به همینجا ختم نشد و بی‌ثباتی روی نیمكت تیم ملی ادامه داشت؛ تا اینكه پس از حواشی بسیار سعید ارمغانی هم با نظر جواد داوری از سرمربیگری تیم ملی بركنار شد و «هاكان دمیر» تركیه‌ای، با هدف سرمربیگری بلند مدت در تیم ملی ایران، به عنوان سرمربی معرفی شد.

البته خیلی زمان نبرد كه پس از نتایج ضعیف هاكان دمیر با تیم ملی ایران در جام جهانی و بازی‌های آسیایی، بحث بركناری این مربی ترك هم مطرح شد و تقریبا 4 ماه زودتر از اتمام قرارداد یك ساله‌اش با فدراسیون ایران، جدایی او از تیم ایران قطعی شد؛ موضوعی كه سعید تابش‌نیا امروز (دوشنبه - 10 اردیبهشت 1403) آن را به صورت رسمی اعلام كرد.

اگر مصطفی هاشمی را كه سرمربی منتخب فدراسیون قبل داوری بود فاكتور بگیریم، به این ترتیب جواد داوری در دو سال و تقریبا 3 ماه ریاست خود،‌ 3 سرمربی مختلف را برای هدایت تیم ملی ایران انتخاب كرده است؛ موضوعی كه نشان از یك بی‌ثباتی بی‌سابقه در تیم ملی است و قطعا نمی‌تواند اتفاق خوبی برای این رشته باشد.

توجه به موارد مطرح شده، فدراسیون بسكتبال و خصوصا جواد داوری باید در نظر بگیرد كه بی‌ثباتی و گرفتن تصمیمات دوره‌ای نه تنها نمی‌تواند آینده روشنی را برای بسكتبال ایران رقم بزند، بلكه حال بد فعلی این رشته در ایران را بدتر از قبل می‌كند. فدراسیون بسكتبال اگر تصمیم دارد این رشته را بار دیگر در آسیا به جایگاه اصلی خود برساند، باید با یك برنامه‌ریزی بلند مدت مثل كشورهای پیشرفته، سرمربی جدید خود را انتخاب كند. در صورتی كه این اتفاق رخ ندهد، احتمالا باید منتظر روزهای بدتر بسكتبال ایران هم بود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع