كامران قاسمپور رقیب حسن یزدانی برای المپیك پاریس شد/ جنگ گلادیاتورها!

در شرایطی كه وضعیت آمادگی بدنی حسن یزدانی چهره شاخص كشتی ایران و جهان پس از عمل جراحی مشخص نیست، بازگشت كامران قاسمپور به وزن 86 كیلوگرم برای رقابت با حسن یزدانی با هدف انتخاب آماده‌ترین كشتی‌گیر در المپیك پاریس قطعی شد.

1403/01/25
15:20

به گزارش رادیو ورزش؛ هادی وفایی پور سال گذشته در رقابت های وزن 86 كیلوگرم كشتی آزاد قهرمانی كشور بر سكوی نخست ایستاد تا رسما وارد چرخه انتخابی تیم ملی و رقابت با حسن یزدانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در المپیك 2024 پاریس شود.

طبق چرخه انتخابی تیم ملی، وفایی پور عازم یك تورنمنت بین المللی و موفق شد با درخشش در جام یاشاردوغو به عنوان قهرمانی برسد، اما بر اساس چرخه تعریف شده انتخابی تیم ملی در وزن 86 كیلوگرم، سومین‌گام برای هادی وفایی پور رقابت های قهرمانی آسیا بود؛ جایی كه این كشتی گیر همدانی باید در بیشكك قرقیزستان به مدال طلا می رسید تا وارد مرحله نهایی رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیك پاریس شود اما وفایی پور امروز در دومین و مهمترین مبارزه خود با نتیجه نزدیك مقابل عظمت دولتبكوف قزاق تن به شكست داد تا شانس رسیدن به مدال طلای آسیا را از دست بدهد، اما در ماه های اخیر، حسن یزدانی نیز شرایط خاصی را پشت سر گذاشته است. یزدانی آبان گذشته و پس از پنجمین شكست مقابل دیوید تیلور در رقابت های قهرمانی جهان و كسب مدال نقره و همچنین پس از آن كسب مدال طلای بازی های آسیایی، كتف خود را به تیغ جراحان سپرد.

پس از آن حواشی زیادی درباره اینكه آیا او به المپیك پاریس می رسد یا نه، بوجود آمد. در حالیكه صحبت های زیادی مبنی بر مدت زمان دوری او از میادین به گوش می رسید و حتی عنوان شد او تا اسفند سال گذشته به تمرینات كشتی بازمی گردد، در نهایت آخرین اخبار حكایت دارد كه یزدانی از ماه آینده و تنها در فاصله 3 ماه مانده به المپیك می تواند تمرینات كشتی خود را از سر بگیرد؛ موضوعی كه باعث شده كادر فنی تیم ملی نسبت به نحوه آمادگی او برای حضور در المپیك دچار شك و شبهه بیشتری شود و به دنبال اتخاذ بهترین تصمیم برای انتخاب نماینده ایران در المپیك باشد.

در شرایطی كه یزدانی طی سال های اخیر و در اوج آمادگی 5 مرتبه مقابل دیوید تیلور آمریكایی تن به شكست داده و تنها یك بار، آن هم در مسابقات جهانی كه 2 ماه بعد از المپیك توكیو برگزار شد،‌ موفق به شكست دیوید تیلور شده است، بسیاری این سوال برایشان مطرح شده كه آیا یزدانی با كتف جراحی شده و ماه ها دوری از تمرین و مسابقه می تواند در المپیك‌ پاریس مقابل این حریف پر قدرت آمریكایی شانسی برای پیروزی داشته باشد یا خیر؟

در چنین شرایطی و با توجه به اهمیت كسب نتیجه مطلوب در المپیك و انتظارات بالا از كشتی ایران، بحث بازگشت كامران قاسمپور به وزن 86 كیلوگرم و رقابت با حسن یزدانی برای حضور در المپیك پاریس به صورت جدی مطرح شده است.

قاسمپور تجربه ناموفقی را در رفتن به وزن المپیكی 97 كیلوگرم پشت سر گذاشت؛ جاییكه او دو مرتبه مقابل كایل اسنایدر آمریكایی تن به شكست داد و نشان داد با توجه به وزن كمتر، زورش به قدرت های جهانی این وزن نمی رسد.
اما در حالیكه برخی ها بازگشت قاسمپور به وزن 86 كیلوگرم را با توجه به وزن او سخت ارزیابی می كردند، وزن قاسمپور طی روز های گذشته و پس از انجام تمرینات كمتر از 90 كیلوگرم بوده و با این اوصاف او مشكل جدی برای رسیدن به وزن قانونی 86 كیلوگرم نخواهد داشت.

در چنین شرایطی با توجه به جراحی كتف حسن یزدانی و نامشخص بودن شرایط وی و همچنین باخت وفایی پور در قهرمانی آسیا، كادر فنی به دنبال راهی برای استفاده از تمامی پتانسیل كشتی ایران در رویداد مهم المپیك پاریس است.

بر همین اساس نیز كامران قاسمپور به عنوان یكی از برترین های كشتی ایران كه در 2 رویداد جهانی با جنگندگی و زیرگیری های انفجاری خود موفق شد جی دن كاكس كشتی گیر پر قدرت آمریكایی را شكست بدهد و صاحب طلای جهان شود، قرار است به وزن 86 كیلوگرم بازگردد تا از میان او و حسن یزدانی هر كدام كه آماده تر باشد و نتیجه بهتری بگیرد راهی المپیك‌ پاریس شود.

در این میان فدراسیون كشتی و كادر فنی تیم ملی نباید به سادگی از كنار نام هادی وفایی پور بگذرد، چرا كه این كشتی گیر دو عنوان قهرمانی كشور و طلای جام یاشاردوغو را یدك می كشد و امروز نیز در مسابقات قهرمانی آسیا با نتیجه بسیار نزدیك به كشتی گیر مطرح قزاق باخت. در چنین شرایطی او نیز می تواند كماكان در چرخه انتخابی تیم ملی حضور داشته باشد تا به همراه یزدانی و قاسمپور برای رسیدن به المپیك پاریس تلاش كند.

طبق شنیده ها حسن یزدانی و كامران قاسمپور به تورنمنت رنكینگ مجارستان یا جام سركسیان ارمنستان اعزام می شوند و در این میان نیز وفایی پور می تواند دیگر گزینه اعزامی به این مسابقات باشد.

در صورتیكه یزدانی در این مسابقات به نتیجه ای بهتر از رقبای ایرانی خود برسد صاحب دوبنده تیم ملی در المپیك خواهد شد اما با توجه به كسب مدال حسن یزدانی در مسابقات جهانی 2023، اگر كامران قاسمپور نتیجه بهتری كسب كند،‌ به منزله كسب یك پیروزی برای او مقابل یزدانی خواهد بود و او در دیدار انتخابی رو در رو در صورت كسب یك پیروزی دیگر، راهی المپیك می شود اما در صورت شكست مقابل حسن یزدانی در انتخابی رو در رو در خارج یا داخل ایران، یزدانی برای سومین مرتبه عازم المپیك خواهد شد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع