اعزام دو موتورسوار ایران به قهرمانی آسیا/ درخواست برای صدور مجوز واردات موتور سنگین

دبیر فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی خواستار صدور مجوز برای واردات موتورهای ورزشی شد.

1402/09/15
12:54

به گزارش رادیو ورزش؛ شست خبری تیم ملی ایران اعزامی به مسابقات آسیایی موتورسواری فیلیپین با حضور حامد مرادی، ملی‌پوش اعزامی ایران به این رقابت‌ها، فرهاد نژادفصیحی، دبیر فدراسیون، سهند دلداده، مربی تیم ملی و رضا مقسومی، سرپرست تیم اعزامی برگزار شد.

نژادفصیحی در ابتدای این نشست گفت: این مسابقات چند سالی به دلیل شیوع كرونا برگزار نشد. سال گذشته قرار بود در هند برگزار شود كه میزبان انصراف داد و برگزاری رقابت‌ها لغو شد اما امسال قرار است در فیلیپین برگزار شود و ما نیز دو ورزشكار را در دسته 250CC عازم این رقابت‌ها خواهیم كرد.

او افزود: علی باصری و حامد مرادی به عنوان نفرات اول و دوم انتخابی كشوری، نفرات اعزامی ما به این رقابت‌ها هستند. امید زیادی به كسب سكو در این مسابقات داریم و تیم اعزامی نیز تمرین‌های بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و نفرات اول و دوم كشوری عازم این رقابت‌ها هستند.

دبیر فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی درباره دلایل غیبت ورزشكاران ایران در دوره‌های قبل گفت: دو مرحله قبل از این برگزار شده كه به دلیل بعد مسافت به چین‌تایپه و تایلند اعزام صورت نگرفت اما در این مرحله به عنوان مرحله سوم و پایانی حاضر خواهیم شد.

نژادفصیحی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ممنوعیت واردات موتورسیكلت برای قهرمانان ورزشی این رشته‌ گفت: ورزشكاران ما هنوز با موتورهای قدیمی و مستهلك مسابقات را برگزار می‌كنند. اگر روند واردات موتورهای ورزشی آغاز شود و به قهرمانان ما تعلق بگیرد این معضل برطرف خواهد شد. از سال 99 واردات موتورسیكلت سنگین ممنوع شده است با این حال ما اسامی 14 قهرمان این رشته را از اسفند سال گذشته به وزارت ورزش معرفی كرده و در انتظار صدور مجوزایم.

او درباره برنامه‌های فدراسیون برای همگانی‌كردن این رشته خاطرنشان كرد: فدراسیون در سال 1401 با همت تمامی كمیته‌ها و هیات‌های استانی 47 رویداد ملی را برگزار كرد كه نشان‌دهنده پویایی فدراسیون است. همگانی‌كردن این رشته یكی از دغدغه‌های فدراسیون است و سعی ما این است تا علاقمندی مردم را به این حوزه بیشتر كنیم. در تاریخ‌های مختلف در پیست به روی مردم باز می‌شود تا با حضور مربیان آموزش ببینند و رانندگی كنند. در حوزه بین‌الملل نیز امسال چهار رایدر به مسابقات جهانی تركیه اعزام شدند و این اعزام دومین اعزام فدراسیون است. آذرماه نیز سامان قنبری به مسابقات جهانی ایتالیا اعزام خواهد شد.

او با اشاره به بازسازی سكوهای پیست آزادی گفت: پیست اتومبیلرانی سال‌ها مستهلك شده بود اما در سال 1402 تعمیرات بسیار گسترده‌ای در پیست انجام شد. البته تغییر آسفالت پیست نیاز به هزینه هنگفتی دارد و فدراسیون كار عمرانی نمی‌تواند داشته باشد. ادارات كل ورزش در استان‌ها می‌توانند این موارد را انجام دهند. پیست نیز در اختیار شركت تجهیز است كه تلاش می‌كنیم این موضوع را پیگیری كنیم تا این موضوع نیز حل شود.

دبیر فدراسیون اتومبیلرانی درباره لزوم استفاده از مربیان خارجی و افزایش اعزام‌ها گفت: در یكی-دو ماهه اخیر برنامه استعدادیابی در رده‌های سنی مختلف را داریم تا بتوانیم پشتوانه‌سازی داشته باشیم. درباره استفاده از مربیان خارجی نیز دو درخواست به فدراسیون جهانی داده‌ایم و قرار است یك مربی خانم از اسپانیا و یك مربی آقا از انگلیس تا بهمن به ایران بیایند تا برای بچه‌های موتورسواری آموزش بگذارند. استخدام مربی خارجی هزینه هنگفتی دارد و برای همین چهار یا پنج روز این مربیان خارجی هر كدام 10 تا 15 هزار دلار دریافت می‌كنند.

نژادفصیحی همچنین به علاقمندی بانوان به این رشته اشاره كرد و گفت: برخی بانوان ما حتی ركوردهای آقایان را هم می‌زنند و در اتومبیلرانی و موتورسواری بسیار پویا و فعالند. در بخش سوپربایك 60 نفر بانو داریم كه مسابقه می‌دهند اما در اتومبیلرانی تعدادشان خیلی كمتر است و نتوانستیم مسابقات را برگزار كنیم؛ چرا كه تعدادشان به حد نصاب نرسید.

حامد مرادی، ورزشكار اعزامی ایران، به این مسابقات نیز گفت: مدت طولانی است كه در این رشته فعالم و امسال تمرین‌ها و مسابقه‌های خوبی را برگزار كردیم. امید دارم كه بتوانم مقام خوبی را در این رقابت‌ها كسب كنم. موتور مسابقه را قرار است آنجا در اختیار ما بگذارند. قطعا كیفیت موتورهای آنها می‌تواند تاثیر داشته باشد. البته آنجا تایم تمرین برای ما می‌گذارند تا با آن موتورها نیز قبل از مسابقه بیشتر آشنا شویم.

او در پاسخ به این سوال كه چه خواسته‌ای از مسئولان دارد، خاطرنشان كرد: ورزش ما خطرناك و پرحادثه است و ما نیاز داریم از موتورهای روز دنیا استفاده كنیم. ما موتور را با هزار گرفتاری تهیه می‌كنیم تا در پیست تمرین كنیم. مثلا یك‌ لاستیك را از كشورهای دیگر با گرفتاری های زیاد و با چندین برابر قیمت تهیه می‌كنیم. امیدوارم مسئولان بیشتر توجه كنند تا ما نیز بتوانیم از موتورهای روز دنیا استفاده كنیم.

سهند دلداده، مربی تیم اعزامی ایران به این رقابت‌ها، هم در این نشست خبری گفت: معمولا برای این مسابقات از كشورهای فعال آسیا دعوت می‌شود. سال 2019 به صورت غیر رسمی در این مسابقات حاضر شدیم و توانستیم به مقام چهارم برسیم. امیدوار به كسب مقام در دسته 250 سی‌سی هستیم. نفرات اعزامی طبق آیین‌نامه بر اساس مسابقه انتخابی معرفی و اعزام می‌شوند. از فردا تمرینات فشرده‌ای را خواهیم داشت. تیم به صورت حرفه‌ای تمرین كرده و امیدوارم برای اولین بار در سطح آسیا درخشش داشته باشیم.

او با اشاره به هزینه‌های بالای این رشته گفت: لاستیك و بنزین مخصوص و ... هزینه زیادی دارد و واقعا ورزشكاران ما هزینه زیادی را متقبل می‌شوند. در همین كلاس 250 سی‌سی آنقدر رقابت در انتخابی فشرده بود كه شاهد كاهش یك‌ثانیه‌ای ركورد كشوری بودیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع