كسب اولین طلای كاروان ایران در بازیهای هانگژو

تیم ملی والیبال ایران با پیروزی مقابل چین برای سومین دوره پیاپی قهرمان بازی‌های آسیایی شد.

1402/07/05
08:05

به گزارش رادیو ورزش؛ تیم‌های ملی والیبال ایران و چین در فینال بازی‌های آسیایی هانگژو از ساعت 18 دیروز (سه‌شنبه، چهارم مهر) به مصاف هم رفتند كه ایران سه بر یك (19 - 25، 25 - 14، 25 - 22 و 26-24) پیروز شد و اولین مدال طلای كاروان ایران در این دوره از بازی‌ها را به دست آورد.

ایران در دو دوره قبلی این بازی‌ها هم قهرمان شده بود و با پیروزی در فینال بازی‌های هانگژو، در قهرمانی هت‌تریك كرد.

تركیب تیم ایران: محمد موسوی (كاپیتان)، محمدطاهر وادی، محمد ولی‌زاده، امیرحسین اسفندیار، امین اسماعیل‌نژاد، شهروز همایونفرمنش و محمدرضا حضرت‌پور

سرمربی: بهروز عطایی

تركیب تیم چین: چوان جیانگ، یوانتای یو، یائوچن یو، یانگژن لی، شیكون پنگ، جینگ یین ژانگ، زونگشوآی كو

سرمربی: شنگ وو

ست اول: 25 - 19 چین

چین اولین امتیاز را با سرویس مستقیم به دست آورد اما بهروز عطایی درخواست بازبینی داد كه ویدئوچك امتیاز چین را تایید كرد. در ادامه بازی پایاپای بود. دو اشتباه پیاپی اسفندیار و اسماعیل نژاد چین را 6 - 4 جلو انداخت. در حالی كه بازی در امتیاز 8 برابر بود، حضرت‌پور برای اینكه آبشار بازیكن چین را بگیرد به تابلوهای تبلیغاتی دور زمین برخورد كرد، بعد از آن هم بین دو تیم رالی شكل گرفت كه امتیاز نهم برای چین به دست آمد. بازی 15 - 12 به سود چین بود كه عطایی درخواست وقت استراحت كرد. همایونفرمنش یك امتیاز مستقیم سرویس به دست آمد تا بازی 18 - 16 به نفع چین دنبال شود. با كاهش اختلاف امتیاز سرمربی چین وقت استراحت گرفت. تیم میزبان بار دیگر با دفاع اسماعیل‌نژاد از ایران امتیاز گرفت تا 21 - 17 تیم برتر میدان باشد. عطایی بعد از اینكه وقت استراحت دوم را گرفت صابر كاظمی را به جای اسماعیل‌نژاد به زمین آورد. اسفندیار سرویس خود را بیرون زد تا امتیاز 25 برای چین به دست بیاید و 25 - 19 برنده ست شود.

ست دوم: 25 - 14 ایران

تیم‌ها در امتیاز 3 برابر بودند كه وادی و موسوی دو بار دفاع كردند و دو امتیاز گرفتند. همایونفرمنش در این ست چند بار از دفاع چین عبور كرد و امتیاز گرفت. اسماعیل‌نژاد تمركز لازم را نداشت و صابر كاظمی به جای او به زمین رفت. اسفندیار سرویس خود را بیرون زد و بازی در امتیاز 11 برابر شد. بازی 15 - 12 به سود ایران بود كه سرمربی چین وقت استراحت گرفت اما ایران برتری خود را حفظ كرد تا سرمربی حریف با برتری 18 - 13 ایران دومین وقت استراحت خود را هم بگیرد. همایونفرمنش امتیاز 21 ایران را با سرویس مستقیم كسب كرد. ایران 22 - 13 جلو بود كه بین دو تیم رالی شكل گرفت و صابر كاظمی امتیاز این رالی را برای ایران كسب كرد. بازیكنان چین امیرحسین اسفندیار را دفاع كردند اما توپ بیرون رفت و ایران 25 - 14 ست را برد.

ست سوم: 25 - 22 ایران

دو تیم رقابت نزدیكی داشتند. بازیكنان چین صابر كاظمی را دفاع كردند تا مسابقه در امتیاز 6 برابر شود. اسپك كاظمی بدون برخورد با بازیكنان چین بیرون رفت و امتیاز 7 برای چین به دست آمد. محمد موسوی با پاس سرعتی وادی دو امتیاز پیاپی گرفت و ایران 11 - 9 جلو افتاد. در حالی كه ایران 16 - 13 جلو بود، شنگ وو درخواست وقت استراحت كرد. چوان جیانگ سرویس خود را بیرون زد و ایران 19 - 15 جلو افتاد. در ادامه هم همایونفرمنش یك امتیاز مستقیم سرویس گرفت. بازیكنان ایران چند اشتباه انجام دادند تا چین چهار امتیاز پیاپی كسب كند و بازی با برتری 23 - 21 ایران دنبال شود. عطایی با كم شدن فاصله امتیازات وقت استراحت گرفت. ایران این ست را 25 بر 22 برنده شد.

ست چهارم: 26-24 ایران

این ست با برتری ایران آغاز شد و شاگردان عطایی 6- 2 جلو افتادند تا سرمربی چین وقت استراحت بگیرد. اسفندیار در حالی كه روی زمین نشسته بود احساس ناراحتی می‌كرد و بازی لحظاتی برای رسیدگی به وضعیتش متوقف شد اما به بازی برگشت. توپ صابر كاظمی بدون برخورد به دفاع بیرون رفت و در ادامه هم چین یك امتیاز مستقیم سرویس گرفت تا بازی را در امتیاز 8 به تساوی بكشاند. دو تیم امتیاز به امتیاز پیش رفتند تا اینكه اسفندیار و موسوی دو امتیاز گرفتند و ایران 14 12 جلو افتاد. اسنفدیار هم یك امتیاز دیگر با سرویس مستقیم به دست آورد. بازیكن چین صابر كاظمی را دفاع كردند و بازی در امتیاز 19 برابر شد. در امتیاز 23-22 بازیكن چین توپ را به اوت زد تا ایران در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. در حالی كه بازی 24-23 بود چین سرویس زد و همایونفرمنش در میان حیرت بازیكنان ایران توپ را به اوت زد تا بازی 24-24 شود. صابر كاظمی امتیاز 25 را برای ایران گرفت و روی سرویس خوب وادی، ولی زاده توپ را در زمین چین خواباند تا این ست 26- 24 به سود ایران تمام شود و ایران 3-1 این بازی را برنده شود.

با این قهرمانی، تیم ملی والیبال ایران به اولین طلای كاروان ایران در بازیهای آسیایی هانگژو رسید و برای سومین بار متوالی قهرمان بازیهای آسیایی شد.

جینگ یین ژانگ از چین با 19 امتیاز، امتیازآورترین بازیكن زمین شد و شهروز همایون‌فرمنش با 17 امتیاز بهترین بازیكن ایران بود و صابر كاظمی و امیرحسین اسفندیار هم هر كدام 14 امتیاز بدست آوردند.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا

دسترسی سریع