كشتی آزاد قهرمانی جهان یك برنز و سه حذفی نمایندگان ایران در چهار وزن دوم/ سایه باخت ثانیه پایانی بلای جان كشتی

روز سوم مسابقات كشتی آزاد قهرمانی جهان در شهر بلگراد با كسب یك مدال برنز و حذف سه نماینده دیگر ایران و حضور یك نماینده ایران در دیدار رده‌بندی وزن 65 كیلوگرم پیگیری شد.

1402/06/28
10:03

به گزارش رادیو ورزش؛ دیروز (دوشنبه) و در روز سوم مسابقات مرحله مقدماتی و نیمه نهایی 2 وزن المپیكی 65 و 97 كیلوگرم برگزار شد. رحمان عموزاد خلیلی و مجتبی گلیج نمایندگان ایران در این 2 وزن بودند. همچنین در این روز مسابقات شانس مجدد چهار وزن دوم رقابت‌های كشتی قهرمانی جهان برگزار شد.

در چهار وزن دوم میلاد والی‌زاده در وزن 57 كیلوگرم و امیرعلی آذرپیرا نمایندگان ایران بودند كه با شكست برابر حریفان خود از دور رقابت‌ها كنار رفتند. یونس امامی و محمد نخودی نیز در مسابقه شانس مجدد حضور داشتند كه یونس امامی در دیدار برابر ختاك تسابالوف آزادكار روسی‌الاصل صربستان با نتیجه 11 بر چهار شكست خورد و نتوانست به مدال برنز و سهمیه المپیك برسد.

امامی دو روز گذشته (یكشنبه) برابر زائوربك سیداكوف قهرمان جهان و المپیك شكست خورد.

محمد نخودی دیگر نماینده ایران در مسابقات شانس مجدد عملكرد بهتری نسبت به امامی داشت و در نهایت با غلبه بر عباس‌اف از جمهوری آذربایجان موفق به كسب نشان برنز جهان شد. نخودی در مسابقات چهار وزن دوم مغلوب اخمت عثمانوف روسی شده بود.

یكی از مهمترین اتفاقات این دوره از مسابقات از دست دادن 3 سهمیه المپیك در روز دوم و سوم مسابقات بود. یونس امامی و میلاد والی‌زاده با شكست برابر حریفان خود و حذف از مسابقات جهانی نتوانستند سهمیه المپیكی این 2 وزن را برای ایران كسب كنند.

در رقابت‌های 2 وزن پایانی مجتبی گلیچ نیز با حذف از مسابقات به سهمیه المپیك وزن 97 كیلوگرم نرسید. در روز نخست مسابقات حسن یزدانی و امیرحسین زارع سهمیه‌های اوزان 86 و 125 كیلوگرم را برای ایران قطعی كردند.

بنا با اعلام اتحادیه جهانی سهمیه هر وزن به نام كشور داده می‌شود و مختص فرد نیست.

در مسابقات كشتی قهرمانی سال 2023 جهان 90 سهمیه در 3 بخش كشتی آزاد، فرنگی و كشتی زنان تقسیم می‌شود. پنج نفر برتر هر وزن المپیكی سهمیه مستقیم المپیك پاریس را كسب خواهند كرد.طبق قوانین اتحادیه جهانی كشتی وزن 57، 65، 74، 86، 97 و 125 كیلوگرم اوزان المپیكی كشتی آزاد به شمار می روند.

رحمان عموزاد خلیلی و مجتبی گلیچ نمایندگان ایران بودند كه در روز پایانی مسابقات به روی تشك رفتند. رحمان با شكست حریفانی از كومور، رومانی و آمریكا به مرحله نیمه نهایی رسید اما در این مرحله با نتیجه 6 بر 5 مغلوب اسماعیل موسوكایف دارنده مدال برنز جهان از مجارستان شد و به دیدار رده‌بندی راه یافت.

مجتبی گلیچ هم با وجود عملكرد خوب برابر عبدالرشید سعدالله یف در ثانیه‌های پایانی ضربه فنی شد و از راهیابی به مرحله نیمه نهایی بازماند. شكست تانك روسی برابر كشتی‌گیر روسی‌الاصل بحرینی موجب شد تا گلیچ از جدول رقابت‌ها حذف شود و كار كسب سهمیه به اما و اگر كشیده شد. نمایندگان كشتی آزاد ایران برای كسب سهمیه‌های باقی مانده باید در مسابقات قهرمانی آسیا سال 2024 یا مسابقات گزینشی المپیك استانبول شركت كنند.

یكی از تلخ‌ترین اتفاقات روز سوم مسابقات كشتی آزاد قهرمانی جهان باخت‌های ثانیه پایانی 2 آزادكار ایرانی بود. مجتبی گلیج در 12 ثانیه پایانی در حالی برابر عبدالرشید سعدالله یف ضربه فنی شد كه چهار بر 2 از این رقیب نامدار جلو بود. همچنین رحمان عموزاد كمتر از 10 ثانیه با فینال و سهمیه المپیك وزن 65 كیلوگرم فاصله داشت كه مغلوب موسوكایف شد تا عصبانیت تند پژمان درستكار سرمربی تیم را به همراه داشته باشد. شب گذشته نیز حسن یزدانی در 20 ثانیه پایانی برابر حریف سنتی خود دیوید تیلور ضربه فنی شد و پنجمین باخت خود را در برابر جادوگر آمریكایی تجربه كرد.

البته شكست رضا اطری و محمد نخودی برابر حریفان ژاپنی و روسی نیز در ثانیه‌های پایانی اتفاق افتاد و ناتوانی نمایندگان كشورمان در مدیریت كشتی از ضعف‌های مشهود این دوره از رقابت‌ها بود.

تا پایان روز سوم مسابقات كشتی قهرمانی جهان، نمایندگان كشورمان یك مدال طلا، 2 نقره و یك برنز كسب كردند. امیرحسین زارع در وزن 125 كیلوگرم با شكست گنو پتریاشویلی تك مدال طلای ایران در این دوره از رقابت‌ها را كسب كرد و امیرمحمد و حسین یزدانی نیز به مدال نقره بسنده كردند.

محمد نخودی نیز برنز جهانی را به نام خود ضرب كرد.

در صورت موفقیت رحمان عموزاد خلیلی در دیدار رده‌بندی و كسب نشان برنز باید گفت كه 50 درصد از نمایندگان ایران در بلگراد موفق به كسب مدال شدند و پنج آزادكار نیز دست خالی به كشور بازخواهند گشت.

تا پایان روز سوم آمریكا با 125 امتیاز قهرمانی خود را به نوعی قطعی كرده و تیم ملی ایران هم با 94 امتیاز در رده سوم قرار دارد.

قزاقستان با 70 امتیاز، گرجستان با 65 امتیاز و ژاپن هم با 61 امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

دسترسی سریع