خط و نشان كشتی گیر جوان ایرانی برای رقیبان

ملی‌پوش وزن 57 كیلوگرم كشتی آزاد ایران در بازیهای آسیایی هانگژو از زندگی ورزشی و رویای قهرمانی خود می‌گوید.

1402/06/26
10:40

به گزارش رادیو ورزش؛ قهرمانی تیم كشتی آزاد جوانان كشورمان در آسیا سبب شد تا چهره‌های زیادی از دل این رقابت‌ها معرفی شوند. یكی از این جوانان جویای نام، ابراهیم خواری است كه با هنرنمایی خود به مدال نقره رسید. موفقیت جوان 18 ساله سوادكوهی در این رقابت‌ها به گونه‌ای رقم خورد كه در دور نخست با نتیجه 14 بر 4 چانگبائو ژی از چین را مغلوب كرد. وی در دور بعد با نتیجه 4 بر 3 مقابل لوخان دوختوربك اولولو از قرقیزستان به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. او در این مرحله با نتیجه 10 بر صفر امیر هامایون از تركمنستان را شكست داد و به دیدار فینال راه یافت و در این دیدار با نتیجه 7 بر 4 مغلوب یودیت از هند شد و به مدال نقره رسید.

ابراهیم از جمله مازنی‌های كشتی بلد به شمار می‌رود كه شاید در آینده بتواند همانند دیگر بزرگان این خطه در رده‌های سنی جوانان و بزرگسالان قدرت‌نمایی كند. او می‌خواهد بار دیگر همانند بزرگانی از جمله حسن یزدانی، مهدی حاجی‌زاده، امیرحسین زارع و رحمان عموزاد بر قله كشتی جهان و المپیك قرار گیرد.

این نابغه كشتی آزاد شیرین و در عین حال آموزنده است. خواری با وجود سن و سال كم خود اهداف بزرگی را در سر می‌پروراند و به دنبال تحقق رویاهای كودكی خود در ورزش و ادامه تحصیل در مقطع كارشناسی تربیت بدنی است. برای كشتی تنها یك هدف دارد و آن رسیدن به قله افتخار جهان و المپیك است؛ قله‌ای كه تاكنون بسیاری از بزرگان ایران، آن را فتح كرده‌اند.

او همچنین برای رسیدن به این قله الگوهایی در داخل و خارج از كشور دارد. بنا به اذعان این جوان؛ امامعلی حبیبی الگوی اوست. همچنین بووایسار سایتیف یكی از پرافتخارترین كشتی‌گیران روسیه نیز از جمله كسانی است كه از لحاظ فنی او را تحت تاثیر خود قرار داده و می‌خواهد روزی همانند این آزادكاران به افتخارات زیادی برسد. وی در كنار ورزش كشتی، یكی از طرفداران ورزش تیراندازی و اهداف پروازی است كه بنا داشت كه این ورزش را ادامه دهد ولی قرعه شانس، مسیر كشتی را به پیش‌روی او قرار داد.

این موضوع پایان كار برای خواری نبود و با نظر كادرفنی، او و علیرضا سرلك به مسابقات انتخابی درون اردویی معرفی شدند تا در نهایت ملی پوش وزن 57 كیلوگرم اعزامی به بازی‌های آسیایی چین معرفی شد. این جوان جویای نام سوادكوه توانست در دو دیدار با نتایج 14 بر 6 و 7 بر 4 به برتری برسد و به‌عنوان فرد برتر شناخته شود.

موفقیت خواری در جام تختی (مقام سوم)، آسیایی اردن و همچنین پوشیدن دوبنده تیم ملی در بازی‌های آسیایی هانگژو باعث شد تا خبرنگار ایرنا پای صحبت این پدیده كشتی آزاد بنشیند. مشروح آن را در زیر می‌خوانیم:

چگونه و در چه سن و سالی وارد كشتی شدی؟

كشتی را از 6 سالگی آغاز كردم. با توجه به بزرگانی از جمله عباس طحان، مهدی صادق‌نژاد، سعید توكل، مرتضی گودرزی در خطه سوادكوه و همچنین با تشویق خانواده‌ام به این ورزش روی آوردم. نباید از حمایت برخی بزرگان به سادگی بگذرم چرا كه من در شهر سوادكوه متولد شده‌ام كه كشتی در این شهر با اشتیاق خاصی پیگیری می‌شود. دوست دارم تا پیش از المپیك با رقبای بزرگ روبه‌رو شوم تا بتوانم به تجربه خود در این آوردگاه‌ها كمك كنم.

چه هدفی داری؟

با توجه به اینكه این ورزش سرشار از برد و باخت است ولی توانستم از باخت‌ها و شكست‌های خود بهترین تجربه را كسب كنم چرا كه هر موفقیتی نیازمند شكست‌هایی است. بنا دارم در این وزن المپیكی شایستگی خود را به اثبات برسانم. هدفم رسیدن به دوبنده تیم ملی بزرگسالان در المپیك پاریس است تا در وزن 57 كیلوگرم خوش‌رنگ ترین مدال را در این آوردگاه برای كشورم به ارمغان بیاورم.

سطح رقابت قهرمانی جوانان آسیا را چگونه دیدید؟

رقابت قهرمانی جوانان آسیا با حساسیت خاصی دنبال شد و در شرایطی كه 80 درصد اعضای تیم دچار مسمومیت شده بودند، من نیز با مسمومیت به دیدار فینال رسیدم و در شرایط بسیار بد جسمانی و ضعف بدنی به مدال نقره دست یافتم. مسابقات سطح بالایی داشت و تنها شكستم در مقابل حریفی از كشور هند رقم خورد.

پس از این رقابت‌ها با توجه به اینكه تمرینات خود را برای حضور در تركیب تیم جوانان جهان دنبال می‌كردم با نظر كادرفنی، احمد جوان به عنوان نماینده وزن 57 كیلوگرم ایران به مسابقات جهانی جوانان اعزام شد. برای حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو به من اطلاع دادند كه باید در انتخابی با علیرضا سرلك كشتی بگیرم. شرایط به گونه‌ای رقم خورد كه توانستم با آمادگی ذهنی، نیروی جوانی و با كشتی منطقی، در دو دیدار پیاپی دارنده نقره جهان را شكست دهم. به طور قطع این پیروزی سكوی پرتابی برای موفقیتم خواهد شد چرا كه مهم‌ترین هدفم حضور در المپیك پاریس است. در این مسیر نباید از تلاش مربی خود عباس رنجبر و پدرم غافل شوم چرا كه این موفقیت توسط آنان رقم خورد.

بعد از شكست در قهرمانی آسیا به گونه‌ای دیگر احیا شدی.

سرلك نایب قهرمانی جهان را در كارنامه دارد و در سبك وزن از بهترین‌های كشتی ایران است. او كشتی‌گیری خوب و باهوش است. معتقد بودم كه برتری در این دیدار می‌تواند سكوی پروازی برای موفقیت من به حساب بیاید. در این دیدار هر آنچه داشتم را به اجرا گذاشتم. انگیزه زیاد برای كسب موفقیت باعث شد كه ترسی نداشته باشم و با توجه به اینكه او تنها به یك برد نیاز داشت، در 2 مبارزه مقابل حریفم به پیروزی رسیده و نماینده ایران در بازی‌های آسیایی شدم.

با توجه به سنت آیا بنا داری سال بعد هم در رقابت جوانان قهرمانی جهان شركت كنید؟

در حال حاضر با توجه به سن و سالم (18 سال) می‌توانم سال آینده هم در تركیب رده جوانان قرار گرفته و كشتی بگیرم. از 3 سال پیش در هر مبارزه‌ای كه می‌بردم و یا می‌باختم فقط با هدف رسیدن به طلای المپیك سخت تمرین می كردم. باتوجه به حضور میلاد والی‌زاده در تركیب تیم بزرگسالان برای رقابت جهانی بلگراد، رقابت ما نیز ادامه خواهد داشت.

در هانگژو، زائور اوگویف روسی، وان هو زو از چین و رقبای شاخصی از كشورهای هند، قزاقستان و ژاپن حضور خواهند داشت كه سطح این رقابت‌ها را بالا خواهد برد. بطور قطع باید پس از رقابت جهانی دید چه كشتی‌گیرانی به این كارزار هانگژو خواهند آمد تا رقابت من با مدعیان آغاز شود. به طور قطع كادر فنی تدابیر و آنالیز خاصی از رقبای آسیایی خواهند داشت تا بتوانم مدال خوشرنگی را در این آوردگاه بدست آورم.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

دسترسی سریع