دستاورد بزرگ دولت مردمی برای ورزش ایران؛ 2 هزار پروژه نیمه‌تمام تكمیل شد

تكمیل و راه‌اندازی 2 هزار پروژه نیمه‌تمام ورزشی در دولت سیزدهم نشان از توجه خاص دولتمردان به ورزشی و موفقیت‌های این عرصه در مناطق مختلف كشور دارد.

1402/06/21
09:33

به گزارش رادیو ورزش؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری دیروز در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش ایران اعلام كرد: من امروز در 2 سالگی دولت عرض می‌كنم كه نزدیك به 2 هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در كشور به نتیجه رسیده و تعداد دیگری هنوز باقی و در دست اقدام است. پروژه‌ها و سالن‌ها و مجموعه‌های نیمه‌تمام در شهر و روستا فراوان بوده كه دو هزار از این طرح ها به نتیجه رسیده و حتما سایر طرح‌ها كه تعدادشان زیاد هم است باید به نتیجه برسد.

تكمیل2 هزار پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی توسط دولت مردمی در حالی است كه بسیاری از كارشناسان باور دارند كه كلنگ‌زنی‌ بدون توجه به تاریخ و زمان تكمیل پروژه‌های عمرانی یك از میراث‌های دولت‌ گذشته بود. پروژه‌هایی كه برخی مواقع بر حسب نیاز یك منطقه و در پاره‌ای از اوقات نیز در سال‌های پایانی دولت كلنگ‌زنی می‌شد اما بار مالی و اجرایی آن برای دولت سیزدهم باقی ماند. نمونه این پروژه‌ها در مناطق مختلف و بخش‌های گوناگون زیاد و بخش ورزش نیز از آن بی‌نصیب نمانده است.

میرهادی قره سیدرومیانی معاون حقوقی ، امور مجلس و هماهنگی استان های وزارت ورزش و جوانان اردیبهشت‌ماه سال جاری با اشاره به این پروژه‌ها گفت: دولت سیزدهم وارث حدود 4800 پروژه نیمه تمام در كشور بوده كه برای تكمیل آنها حداقل بودجه 50 همت (50 هزار میلیارد تومان) لازم بود كه با تورم جدید این رقم بیشتر هم شد.

اعلام تكمیل 2 هزار پروژه نیمه‌تمام ورزشی یكی از مهمترین خبرهای روز ایران بود كه می‌تواند سهم بسزایی در توسعه ورزش قهرمانی و همگانی داشته باشد. مهمتر از اعلام این خبر تامین بودجه لازم برای تكمیل این پروژه ها است كه با شرایط اقتصادی كنونی كار راحتی به شمار نمی‌رود. اگر سخنان معاون حقوقی وزارت ورزش را مبنای عملكرد دولت قرار دهیم باید گفت، دولت سیزدهم در 24 ماه گذشته بیش از 41 درصد از پروژه‌های نیمه‌تمام را به سرانجام رسانده تا جایی كه می‌شود با استناد به آمار اعلام كرد متوسط تكمیل پروژه عمرانی بخش ورزش در دولت سیزدهم متوسط روزی 2.7 پروژه است كه در نوع خود یك ركورد منحصر به فرد محسوب می‌شود.

اهمیت تكمیل این پروژه ها زمانی بیشتر خواهد شد كه تكمیل این پروژه‌ها در سایه تحریم‌های یكجانبه غربی و نوسانات نرخ ارز بوده است نوساناتی كه موجب شد تا در پاره‌ای از اوقات نرخ تورم بیش از محاسبه كارشناسان باشد. دولت سیزدهم در تكمیل این پروژه ها بدون توجه به مشكلات اقتصادی پیش رو گام های مهمی در زمینه ورزش برداشت. اخبار تكمیل پروژه های ورزشی در دولت سیزدهم حكایت از آن دارد كه تمركز گرایی و توجه ویژه به یك منطقه جایی در تفكر دولت مردمی ندارد بلكه این دولت با راهبرد توسعه متوازن ورزشی در مناطق مختلف به دنبال بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های كشور در بخش زیرساختی و قهرمانی است.

البته تمام تمركز دولت در بخش زیرساخت‌های ورزشی به تكمیل تنها 2 هزار پروژه ختم نخواهد شد. بله ریاست جمهوری تاكید دارند كه برای توسعه ورزش باید امكانات در شان ایران اسلامی بنا نهاده شود. آیت الله رئیسی پیش‌ از ظهر امروز با تاكید بر اینكه بنای ما بر این نیست كه فقط كلنگ‌زنی را دنبال كنیم، اضافه كرد: البته من برای اینكه یك ورزشگاه آبرومند در شان و منزلت قهرمانان ملی كه بتوانند میزبان میهمانان خارجی باشند و در تهران شكل بگیرد، كاملا موافق هستم و معتقدم باید این را دنبال كرد ولو اینكه هزینه داشته باشد، اما این نوعی سرمایه‌گذاری است.

مهمترین اقدامات دولت در تكمیل پروژه‌های ورزشی

افتتاح 22 پروژه ورزشی در سطح كشور و انجام 9 پروژه عملیات مشاركتی( افزودن حدود 14000 متر مربع فضای ورزشی و خدماتی سرپوشیده و 30000 متر مربع فضای روباز ورزشی با مشاركت بخش خصوصی به سرانه‌های ورزشی و خدماتی شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی)

بهره‌برداری بالغ بر 859 باب پروژه ورزشی به مساحت كل 2 میلیون متر مربع و با اعتبار 20 هزار میلیارد ریال از ابتدای شروع به كار دولت سیزدهم شهریور ماه 1400 تا پایان سال 1401 به ویژه پروژه‌های شهری، روستاها و مناطق كم برخوردار

-تكمیل و به بهره‌برداری رسیدن تعداد زیادی از پروژه‌های بزرگ ورزشی كه بیش از 20 سال از شروع به احداث آنها گذشته بود.

مهمترین این پروژه‌ها عبارتند از: استادیوم فوتبال 15000 هزار نفری زنجان، 5000 هزار نفری چالوس و سالن ورزشی با ظرفیت 4000 نفری زرند كرمان، سالن دو و میدانی یزد، مجموعه ورزشی جانبازان و معلولین سمنان، استادیوم 5000نفری آمل، استادیوم تختی، بندرانزلی، استخر ورزنه اصفهان، سالن ورزشی كلارآباد، سالن ورزشی فلینان، استادیوم ورزشی 1000 نفری پیشوا، استادیوم تختی ملكان، استخر اسیتهبان، استادیوم شهید مجدیان دزفول و هدف‌گذاری برای تكمیل و افتتاح 800 پروژه در سال 1402

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

دسترسی سریع