الكلاسیكو، نبردی برای قهرمانی در جام حذفی

رئال مادرید و بارسلونا برای رسیدن به فینال جام حذفی باید مقابل یكدیگر قرار بگیرند.

1401/12/17
16:38

به گزارش رادیو ورزش؛ در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار در سال فوتبالی 2010-2011 دو تیم پرطرفدار فوتبال جهان بارسلونا و رئال مادرید در چند دیدار پیاپی در رقابت‌های مختلف به مصاف هم رفتند و فصلی جذاب را برای علاقه مندان به فوتبال به ارمغان آوردند. در این فصل پپ گواردیولا سرمربی بارسا و خوزه مورینیو سرمربی رئال مادرید بود.

در ماه‌های آپریل و و مِی دو تیم در فاصله 18 روز چهار مرتبه با یكدیگر مسابقه دادند. این رقابت‌ها مسابقات لالیگای اسپانیا، جام حذفی و لیگ قهرمانان در آن فصل بود.

رئال مادرید 1 – 1 بارسلونا
آوریل 2011 (لالیگا)

نه برای رسیدن به قهرمانی، بلكه برای قدرت نمایی مقابل یكدیگر دو تیم بارسلونا و رئال مادرید با انگیزه فروان مقابل هم قرار گرفتند. این اولین از 4 كلاسیكویی بود كه قرار بود در 18 روز برگزار شود و در نتیجه آن¬ها قرار بود قهرمان لیگ، حذفی و فینالیست لیگ قهرمانان مشخص شود.

بارسلونا 0 – 1 رئال مادرید
آوریل 2011 (جام حذفی)

مورینیو برای اولین بار بعد از سال 1993 توانست برای مادرید قهرمانی ای در جام حذفی به دست آورد. البته به لطف ضربه سر زیبای رونالدو. در نیمه دوم هم كاسیاس بارها اینیستا و پدرو را ناكام گذاشت. دی ماریا اخراج شد، اما در نهایت امید بارسا برای سه گانه ناامید شد.

رئال مادرید 0 – 2 بارسلونا
آوریل 2011 (لیگ قهرمانان)

یكی از جذابترین بازی های بین دو تیم كه مربی¬شان مورینیو و گواردیولا هستند. په‌په چهارمین بازیكن مادرید شد كه در چهارمین كلاسیكوی پشت سر هم اخراج می شد و مورینیو هم از زمین بازی اخراج شد. در آن بازی مسی درخشش ویژه ای داشت و یكی از بهترین گل های تاریخ لیگ قهرمانان را به ثمر رساند. با شكست مادرید، مورینیو بارسلونا، یوفا، یونیسف و همه را در كنفرانس مطبوعاتی متهم كرد.

بارسلونا 1 – 1 رئال مادرید
می 2011 (لیگ قهرمانان)

بر خلاف بازی رفت، این بازی به دور از هر حاشیه ای برگزار شد. مورینیو در مادرید كارت قرمز گرفته بود و محروم بود و برای این بازی تركیبی تهاجمی انتخاب كرده بود. اما در نهایت این شاگردان پپ بودند كه به یك فینال دیگر در لیگ قهرمانان اروپا رسیدند.

بارسای پپ یكی از بهترین تیم‌های آن سال‌ها بود كه با درخشش مسی، ژاوی، اینیستا و پویول، تیمی توقف ناپذیر در اسپانیا و اروپا نشان می‌داد. مورینیو با رئال نیز دوران درخشانی را پشت سر گذاشت و یكی از تیم‌های قهرمان اسپانیا با صد امتیاز شد.

سرانجام در فصل 2010-2011 بارسلونا قهرمان لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا و رئال مادرید قهرمان جام حذفی اسپانیا شد.

حالا پس از 13 سال و در سال 2023 بار دیگر رئال و بارسا در دو جبهه و سه بازی مهم در ماه¬های مارس و آوریل به مصاف هم خواهند رفت. در قرعه كشی مرحله نیمه نهایی جام حذفی اسپانیا دو تیم در دیدار رفت و برگشت باید به مصاف هم بروند. دیدار رفت دو تیم در ورزشگاه سانتیاگوبرنابئو برگزار شد. این بازی در روز یك مارس(10 اسفند) به میزبانی رئال مادرید برگزار شد و بارسلونا با پیروزی یك بر صفر در زمین حریف سنتی خود آماده دیدار برگشت در ورزشگاه نیوكمپ است.

دومین بازی این دو تیم در حدود 35 روز در 28 اسفند به میزبانی بارسلونا در ورزشگاه نیوكمپ از سری رقابت‌های لالیگا است. بازی برگشت دو تیم در نیمه نهایی جام حذفی نیز در روز 5 آپریل(16 فروردین) در ورزشگاه نیوكمپ برگزار خواهد شد.

بازی رفت جام حذفی در مادرید

همانطور كه در بالا گفته شد اولین الكلاسیكوی دو تیم در مدت 35 روز، دهم اسفند برگزار شد و بارسا با یك بازی منطقی و تا حدودی دفاعی پیروز میدان شد تا در بازی برگشت دست بالا را در ورشگاه نیوكمپ داشته باشد. از نكات مهم بازی نبودن ستاره‌های مهم و تاثیرگذار بارسا بود كه می¬توانست برای این تیم در مقابل قهرمان اروپا، رئال مادرید گران تمام شود. عدم حضور لواندوفسكی، گلزن قهار لهستانی و همچنین دمبله وینگر سرعتی این تیم همچنین رهبر بازی‌ساز بارسا در میانه میدان یعنی پدری گونزالس، شاید تا حدود زیادی بارسا را برای این بازی دچار مشكل كرد. این تیم نمی¬توانست آنچنان كه همیشه انتظار می‌رفت برای حملات خود برنامه‌ریزی كند و رقیب سنتی را تحت فشار قرار دهد. در آن طرف میدان رئال مادرید تقریبا با تركیب كامل وارد میدان شد و تنها آلابا به دلیل مصدومیت به این بازی نرسید. از نكات جالب توجه مالكیت بالای رئال در این بازی بود كه تا حدود زیادی بارسای ژاوی را در یك سوم دفاعی خود گرفتار كرد، اما بارسا با دفاع منجسم و با یارگیری بسیار خوبی كه توسط آرائوخو در مقابل وینیسیوس انجام شد تا حدود زیادی زهر حملات تیم رئال را گرفت و حتی باعث شد رئال در زمین خود در یك اتفاق نادر هیچ شوتی را درون چارچوب حریف سنتی خود و در زمین خودی نزده و نتواند تك گل دریافتی را جبران كند. هر چند این بازی باعث انتقاد كارشناسان از سبك بازی ژاوی شد كه چرا بارسا كه همیشه بازی تهاجمی و زیبا را در دستور كار خود قرار می¬دهد بعد از مدت¬ها بدین شكل در لاك دفاعی فرو رفته و مالكیت را به رئال مادرید داد.

وضعیت دو تیم در لالیگا

در لالیگای این فصل بارسلونا با درخشش خط دفاعی خود و گلزنی‌های روبرت لواندوفسكی باعث شد تا بتواند گوی سبقت را از حریفان خود به خصوص رقیب سنتی یعنی رئال مادرید برباید. بازی رفت دو تیم در رقابت‌های لالیگا در ورزشگاه سانتیاگوبرنابئو با نتیجه سه بر یك به سود رئال به پایان رسید. آن بازی 16 اكتبر در هفته نهم لالیگا برگزار شد و باعث شد رئال به صدر جدول رقابت‌ها راه یابد، اما رفته رفته با اوج گیری بارسا و فرصت سوزی رئال مادرید در مقابل حریفان، این تیم 5 تساوی و سه شكست را در كارنامه خود دید و در مقابل بارسای ژاوی با 9 امتیاز فاصله بعد از گذشت 24 هفته تا حدودی امید خود را برای قهرمانی بر باد رفته می‌بیند.

بازی روز 28 اسفند شاید بیشتر برای رئال مهم و حیثیتی بوده تا بتواند با شكست بارسا در نیوكمپ مقداری این فاصله زیاد را كاهش داده و به هفته‌های آینده امیدوار باشد، هر چند پیروزی در نیوكمپ برای شاگردان آنچلوتی شاید كمی دشوار باشد یا بهتر بگوییم گل زدن به این تیم در ورزشگاه خانگی‌شان! آخرین گلی كه بارسا در جریان بازی در نیوكمپ و در لالیگا دریافت كرده است در ماه می 2022 برابر ویارئال بود و از آن موقع ترشتگن دروازه بان بارسا تا به حال گلی را درجریان بازی دریافت نكرده است.

بازی برگشت نیمه نهایی جام حذفی در بارسلونا

بازی برگشت نیمه نهایی جام حذفی روز 16 فروردین در ورزشگاه نیوكمپ برگزار خواهد شد. تفاوت این دیدار با دو بازی گذشته در این یك ماه این است كه بازی بعد از مسابقات فیفا دی در فروردین برگزار می‌شود و فرم دو تیم در آن مقطع مهم وحیاتی است. شاید مصدومیت بازیكنان در اردوهای ملی به ضرر این دو تیم باشد، هر چند باید منتظر ماند و فرم دو تیم در آن مقطع را زیر نظر داشت.

همان‌طور كه پیش‌تر گفته شد بارسا بازی رفت را یك بر صفر پیروز شد و در بازی برگشت نیز منتظر بازگشت مصدومان خواهد بود تا بتواند با برتری مقابل حریف دیرینه خود به فینال رقابت‌های جام حذفی اسپانیا راه یابد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع