قهرمان پارالمپیك: افتخار می‌كنم به عنوان دختری عرب در كشورم ایران زندگی می‌كنم/ تجزیه‌طلبی فتنه‌ای بیش نیست، ما همه سرباز وطنیم

هاشمیه متقیان گفت: افتخار می‌كنم به عنوان یك دختر عرب در كشورم ایران زندگی می‌كنم و همیشه با عزت و احترام رفته و آمده‌ام و تا به حال با هیچ برخورد نابهنجاری مواجه نشدم و به نظرم این تجزیه‌طلبی، فتنه‌‌ای بیش نیست و نباید تسلیم اغتشاشگران شد.

1401/07/07
22:23

به گزارش رادیو ورزش؛ خیلی‌ها در اینستاگرام به او پیام دادند، تشویقش كردند و در آخر هم تهدید كه فالوورهایت كم می‌شود اگر توی صف اغتشاشگرها نایستی و از آن‌ها دفاع نكنی، اما هاشمیه متقیان، آن بانوی مدالِ تاریخ‌ساز برای جمهوری اسلامی ایران، به سبك نیزه‌های شكافنده‌ی بادهایش جوابشان را داد و در صف مردمی ایستاد كه خود، بخشی از آن‌ها بود.

وقتی با او تماس گرفتم مردد بودم از اینكه چه خواهم شنید، اینكه شاید او هم مثل خیلی از سلبریتی‌ها به فكر گرفتن تابعیت افتاده و به زودی دیگر او را نخواهیم داشت، این روزها آنقدر افتادن نقاب‌ها را دیدم كه حقیقتا می‌ترسیدم از هاشمیه‌ی خوزستان هم جواب دیگری بشنوم غیر از آنچه همیشه بود و میگفت، اینكه بگوید دیگر نیست، خارج است، و از توی اینستگرام تمام فحش‌هایش را به اسلام و انقلاب داده! اما او گرم و صمیمی و از پشت تلفن به آغوشم كشید. حرف‌های دل متقیان، حتی از سوال‌های من هم بیشتر بود.

فارس: متاسفانه پیروزی اخیر شما همزمان با اغتشاشات بود؛ اغتشاشاتی كه پرچم‌دار آن یعنی مسیح علینژاد مدعی‌ست كه كرامت زن در ایران حفظ نمی‌شود و برای حفظ آن دست به دامان دولت آمریكا شده است؛ پاسخ شما به عنوان بانویی كه گزافه نیست اگر بگویم روی سكوهای مختلف جهانی ایستاده به این ادعا چیست؟ آیا واقعا دیدگاه جهان به زن مسلمان و باحجاب ایرانی یك موجود ضعیف است كه كرامتی در وطنش ندارد؟

متقیان: اصلا اینطور نیست. اجازه بده گریزی به مسابقات پارالمپیك توكیو بزنم. قبل از این مسابقه خیلی‌ها من را نمی‌شناختند. می‌دانی دیگر، در توكیو بُعد رسانه‌ای پیروزی‌ام خیلی مهم بود چون شرایط ویژه‌ای داشتم كه توجه‌ها را جلب كرد.

فارس: چه شرایطی خانم متقیان؟

متقیان: من معمولا كلاه استفاده نمی‌كنم اما هنگام پرتاب، چون كل بدن و صورت و نیم‌تنه بالا باید پشت نیزه قرار بگیرد به علت كششِ صورت گرفته امكان افتادن حجاب ورزشكاران محجبه بالاست اما من سعی كردم علاوه بر پوشش مقنعه، كلاه را هم گذاشته باشم تا موهایم در حین پرتاب نیزه بیرون نریزد، یك جور محكم‌كاری.

آخر هدف من هدفی بود كه ده سال درگیر آن بودم، اینكه با حجاب روی سكوی جهانی بایستم و راستش هیچ‌كس فكر نمی‌كرد بتوانم بیایم و در جایگاه اول طلا بگیرم، اما شاید باورت نشود، وقتی ركورد را زدم، واكنشی نشان دادم كه از شدت خوشحالی‌ام بود، غرورِ اینكه ببینید با وجود محدودیت‌هایی كه دیگران در حجاب می‌دیدند اما من توانستم چیز دیگری را نشان بدهم.

فارس: قطعا در اینچنین موقعیتی رسانه‌ها بی‌تفاوت نمی‌مانند، از بازخوردها برایمان بگویید.

متقیان: خیلی از رسانه‌های كشورهای اسلامی اطراف ما و حتی خارجی در رابطه با ركورد من مطلب نوشتند كه یك دختر ایرانی با حجابی اسلامی توانست ركورد دنیا را بزند و به مدال طلا برسد. مدالم تاریخی بود، یعنی در بخش دو و میدانی ایران، اولین مدال بود. حتی نوشته‌هایی را محضر رهبر عزیزم ارسال كرده بودند كه یك دختر با این حجاب توانست ركورد بزند و نشان داد كه با حجاب اسلامی هم میتوان ورزش كرد.

مثلا عربستان و كشورهای اسلامی حوزه‌‌ی خلیج فارس گفته بودند كه بانوانشان در بعضی رشته‌های ورزشی فعال نبودند و وقتی دیدند كه یك خانم با این محدودیتِ معلولیت توانست ضمن حفظ حجاب اسلامی در میدان پارالمپیك خوش بدرخشد برایشان الگو شده است.

فارس: و فكر می‌كنم آن ركورد كوبنده‌ترین پاسخ به معاندین حجاب بود

متقیان: بله؛ عجیب‌تر اینكه پخش رسانه‌ای تا حدی پیش رفت كه حتی شبكه‌ی من‌وتو هم خبرم را كار كرد و جوابی به مسیح علینژاد شد كه ببین هاشمیه متقیان با تمام محدودیت‌های جسمی و با وجود حفظ حجابش توانست ركورد دنیا را بزند.

من هم چون اعتقاد قلبی دارم به اینكه باید همیشه حجاب داشته باشم وقتی با حجاب توانستم ركورد بزنم خیلی خیلی برایم لذت‌بخش‌تر بود. چون كاری را به سرانجام رساندم كه مدعی بودند نمی‌شود.

فارس: البته كه شما یك چهره ورزشی شاخص بین‌المللی هستید اما شاهد بودیم خیلی از سلبریتی‌های ملی با فعالیت‌های كج‌دار و مریضشان در فضای مجازی هیزم به آتش دشمن وطن ریختند و اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی را كه تا حدودی هم شاید در بخش‌های به حق بود، به اغتشاشات تبدیل كردند اما شما چرا وارد گود این جریانات نشدید؟

متقیان: اول اینكه من به عنوان یك خانم، آن هم در حوزه‌ی بین‌الملل كه مدال‌آوری می‌كند و پرچم عزیز كشورم را به اهتزاز درمی‌آورم همیشه احساس می‌كردم كه «سرباز وطن» هستم و به اعتقاداتم پایبندم.

این كارهایی كه در خیابان‌ها انجام شد به نظر من اعتراض نبود بلكه اغتشاشات است؛ ما در یك كشور اسلامی زندگی می‌كنیم، به خدا ایمان داریم و نماز می‌خوانیم و قاعدتا مستلزم یك كشور اسلامی، حفظ حجاب است ولی این آشوبگری سلبریتی‌ها را حقیقتا من نفی می‌كنم و اصلا درست نبود، چون این اقدامات آن‌ها باعث شد یك سری آدم‌های منفعت‌طلب به دخالت در امور كشورمان جرأت پیدا كنند.

حتی اگر این آدم‌های منفعت‌طلب نیتشان كمك به مردم ایران بود اما ما در نهایت چیز دیگری را دیدیم؛ آن‌ها داستان درست كردند، برعلیه حكومت اسلامی اغتشاشات به راه انداختند، اموال عمومی مردم را تخریب كردند و به نیروی انتظامی حمله كردند، نیروی انتظامی‌ای كه واقعا امنیت را برای جامعه به ارمغان آورده.

فارس: اما خیلی‌ها تلاش كردند چهره‌ی خدوم نیروی انتظامی را به عنوان مخل امنیت كشور به جهان معرفی كنند

متقیان: ببین، خیلی عذر می‌خواهم كه به آن اشاره می‌كنم چون مسئله شخصی‌ست اما حالا گفتنش جنبه‌ی عمومی پیدا كرده و نیاز است؛ من وقتی از اهواز، سوار اتوبوس می‌شوم و به تهران می‌روم امنیت دارم، ده پسر جوان هم توی اتوبوس باشند من با وجود تنها سفر كردنم امنیت دارم چون می‌دانم در كل مسیر پاسگاه‌های نیروی انتظامی مستقر است و با خیال راحت مسافرت می‌كنم.

نه تنها سفر به تهران كه وقتی بخواهم به هر شهری از كشورم ایران بروم، با خیال راحت بار سفر می‌بندم چون می‌دانم امنیت تامین است اما الآن و با وجود اغتشاشاتی كه صورت گرفته، خدا شاهد است نه فقط من، كه خانواده‌ام نیز می‌ترسند تنها به سفر بروم، می‌گویند نرو، ممكن است خدای ناكرده اتفاقی بیفتد یا تو را بزنند. این یعنی چه؟ یعنی امنیتمان سلب شده. واقعا چه كسی می‌تواند حتی فكرش را بكند اگر نیروی انتظامی نبود چه می‌شد، ما امنیت داریم منتهی اگر آشوبش نكنند.

فارس: خیلی خودمانی بپرسم، شما صفحه‌ی اینستگرام پرطرفداری دارید، وسوسه نشدید برای روز مبادا هم كه شده یك استوریِ ضدانقلاب بزنید؟

متقیان: خیلی‌ها در اینستگرام به من پیام دادند كه چرا استوری نگذاشتی، حتی یك سری از سلبریتی‌ها گفتند ورزشكارها و شخصیت‌های مشهوری كه استوری نگذاشتند و از اغتشاشات حمایت نكردند را آنفالو كنید! اصلا من آنفالو شوم خیلی بهتر از این است كه به اغتشاشات دامن بزنم. به خداوندی خدا وجهه خوبی ندارد حرف این سلبریتی‌ها و استوری‌هایشان. دودش در چشم خودشان كه نرفت، همه‌ی دودش در چشم مردم است.

فارس: مطمئنم اخبار رسانه‌های معاند به گوشتان خورده و قطعا با شناختی كه از شخصیتتان دارم می‌دانم تا چه اندازه از تجزیه‌طلبی كه به جان قومیت‌های ایرانی انداخته‌اند آزرده خاطرید، ولی آیا با توجه به اینكه شما عرب هستید واقعا قومیت‌ها را در ایران محدود و آسیب‌دیده می‌بینید؟ آیا راه‌های پیشرفت به روی جوان كرد و بلوچ و لر و بختیاری و سایر قومیت‌ها بسته شده؟

متقیان: نه نه، واقعا هیچ محدودیتی نیست، با اینكه در پایتخت ساكن نیستم و همچنان در استانم خوزستان و شهرم اهواز ساكنم اما هیچ محدودیتی ندارم. خدا شاهد است طی دوازده سالی كه در تیم ملی هستم غیر از احترام و عزت هیچ حرفی از قومیت‌گرایی نبوده و افتخار می‌كنم به عنوان یك دختر عرب در كشورم ایران زندگی می‌كنم و همیشه با عزت و احترام رفته و آمده‌ام و تا به حال با هیچ برخورد نابهنجاری مواجه نشدم و به نظرم این تجزیه‌طلبی، فتنه‌‌ای بیش نیست و نباید تسلیم اغتشاشگرانی شد كه به این موضوع دامن می‌زنند.

فارس: چگونه در حالی كه اغتشاشگرها مردم معرفی می‌شوند تسلیم خودمان نشویم؟

متقیان: اغتشاشگرها مردم نیستند، مردم اصلی هیچ‌وقت نمی‌آیند خیلی عذر می‌خواهم جوانشان را در خیابان‌ها رها كنند كه تو بیا و با امنیت جامعه بجنگ! مگر می‌شود؟ كجای دنیا به این شكل است كه اگر بخواهیم اعتراضی داشته باشیم برویم عابربانك را بسوزانیم، فرمانداری را بسوزانیم، بانك را بسوزانیم، دود این آتش‌ها در چشم ما مردم می‌رود و املاك حقیقی ما نابود می‌شوند.

فارس: حرف آخر هاشمیه متقیان به جوان‌های ایرانی چیست؟

متقیان: ببین ما همه سرباز وطن هستیم و نباید اجازه بدهیم جمعی از آدم‌های منفعت‌طلب كه الآن كمین كرده‌اند و منتظرند اتفاقی بیفتد، هجوم بیاورند. ای مردم ایران، تمنا دارم به هوش باشید كه این‌ها فقط و فقط یك مشت فتنه‌گرند.

در هر كشوری یك سری مسائل و اختلافات پیش می‌آید كه كاملا طبیعی‌ست اما عده‌ای منفعت‌طلب می‌آیند و از این آب‌ گل‌آلود برعلیه مردم و به سود منافع خودشان ماهی می‌گیرند، ما باید به هوش باشیم چون همه سرباز وطنیم، چون برای حفظ این خاك خون عزیزانمان را دادیم، تنها كاری كه باید انجام دهیم به هوش بودن و فریب منافقین كمین كرده را نخوردن است.

پایان پیام/

دسترسی سریع