جابجایی ركورد وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان توسط علیرضا یوسفی

علیرضا یوسفی در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان در یونان ركورد دنیا را جابجا كرد.

1401/02/21
09:48

به گزارش رادیو ورزش؛ در آخرین روز رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان در هراكلیون یونان، دومین و آخرین نماینده ایران در این رقابت‌ها یعنی علیرضا یوسفی، ركورددار دسته فوق سنگین نوجوانان و جوانان جهان، به روی تخته رفت. یوسفی كه در جهانی بزرگسالان 2021 تاشكند موفق به مهار وزنه 245 كیلوگرمی كه برابر با ركورد تاریخی سعید علی حسینی است، شد اما علی‌رغم دو چراغ سفید داوران، با رأی هیئت‌ژوری نتوانست این وزنه را ثبت كند، امیدوار بود كه این بار بتواند این اتفاق تاریخی را به ثبت برساند گرچه كه ركورد ورودی او نشانی از چنین قصدی نداشت.

وزنه بردار 18 ساله قائم شهری كه به فاصله وحشتناك بین حركات یك‌ضرب و دوضرب مشهور است، نخستین بار در المپیك نوجوانان 2018 بوئنوس آیرس توانست اختلاف 11 كیلویی را در دوضرب جبران كرده و به مدال طلا برسد در حالی‌كه بین یك‌ضرب و دو‌ضرب او 56 كیلو فاصله بود. در جوانان جهان 2019 فیجی كه یكی پس از دیگری ركوردهای نوجوانان جهان را جا‌به‌جا می‌كرد هم 54 كیلو فاصله بین یك‌ضرب و دو‌ضرب او وجود داشت. آخرین حضور او روی تخته نیز به جهانی ازبكستان بر می‌گشت كه با 238 كیلو ركورد دوضرب جوانان جهان را جا‌به‌جا كرد و در یك قدمی مدال دو ضرب جهان، از رسیدن به آن بازماند.

مطابق انتظارات آخرین نفری كه در حركات یك‌ضرب كار خود را شروع كرد، علیرضا یوسفی بود كه این كار را با مهار وزنه 166 كیلوگرمی انجام داد. حركت بعدی او وزنه 171 كیلوگرمی بود كه این بارهم با موفقیت كار خود را انجام داد. پس از اینكه میرخوسیل میرزابایف ازبك، نفر پنجم دسته 109 كیلو در دوره گذشته، موفق شد وزنه 176 كیلوگرمی را با موفقیت مهار كند، كار كمی حساس شد و می‌شد اضطراب را از چهره و حالات یوسفی درك كرد كه برای كسب طلای یك‌ضرب پشت وزنه 177 كیلویی ایستاده بود. علیرضا توانست این وزنه را نیز به زیبایی هر چه تمام‌تر بالای سر ببرد تا برای نخستین‌بار در یك رقابت جهانی به مقام نخست یك‌ضرب برسد. مدال برنز یك‌ضرب هم به بودان تاراننكو اوكراینی رسید كه وزنه 167 كیلویی را مهار كرده بود.

با وجود اینكه انتخاب مربیان برای حركت نخست یوسفی وزنه بسیار پایین 215 كیلو بود اما سطح سایر وزنه برداران در حدی بود كه این دلاور مازندرانی زمانی پشت این وزنه قرار گرفت كه هر 7 وزنه بردار دیگر این دسته هر 3 حركت خود را به پایان رسانده بودند و میرزابایف ازبك با 212 و عطاجان دایی اف تركمنستانی با 208 كیلو بهترین عملكرد را در بین آنها داشتند. بالاخره بعد از 21 حركت نوبت به نفر سوم جوانان جهان در سال 2019 رسید و توانست به‌راحتی این وزنه را مهار كرده تا هر 3 طلای این دسته را برای خود قطعی كند. مربیان برای حركت دوم علیرضا با جهشی 24 كیلویی به ركورد دو‌ضرب جوانان جهان حمله كردند؛ ركوردی كه كمتر از 5 ماه پیش توسط خود او در قهرمانی بزرگسالان جهان در تاشكند ازبكستان به ثبت رسیده بود. او كه حتی در پایین آمدن از تخته پس از حركت اول نیز به مشكل برخورده بود، فقط توانست وزنه 239 كیلویی را لیفت كند و به نظر می‌رسید كه برای حركت سوم نیز به روی تخته نخواهد آمد اما بر روی تخته آمد و همه را غافلگیر كرد و درحالی‌كه در بلند شدن به مشكل خورده بود و چیزی نمانده بود تا وزنه رها شود، با اتكا بر زور و قدرت بالای خود توانست بلند شود و این وزنه را مهار كند تا ضمن شكستن ركورد دوضرب جوانان جهان، با مجموع 416 كیلوگرم قهرمان دسته به اضافه 109 كیلو شود تا پس از 4 سال و طلای علی داوودی در سال 2018، وزنه برداری ایران را صاحب نشان طلای مجموع جوانان جهان كند.

این ركورد قطعاً شیرینی خاصی برای علیرضا یوسفی دارد چرا كه كمتر از دو ماه پیش بود كه مربی سازنده او در قائم شهر یعنی قاسم غزالیان درگذشت و این مدال و ركورد می‌تواند پیشكش كوچكی در برابر زحمات این مربی پیشكوست باشد. این جوان 18 ساله حالا بیشتر از یكسال فرصت دارد تا ركورد تاریخی 245 كیلو سعید علی حسینی و مجموع 432 كیلو علی داوودی را جا‌به‌جا كند.

دسترسی سریع