تازه های ورزشی هر روز از ساعت -- به مدت 5دقیقه

سرهنگ سید جعفر موسوی، مسئول ورزش قهرمانی ناجا: فراگیری فنون رزمی از الزامات نیروی انتظامی


در هفته ای که مزین به هفته گرامیداشت نیروی انتظامی بود، برای بازتاب فعالیت های ورزشی نیروی انتظامی خدمت سرهنگ موسوی، مسئول آموزش قهرمانی ناجا رفتیم و با وی گفتگویی انجام دادیم که متن کامل مصاحبه به شرح ذیل است:


- لطفاً ابتدا خود را معرفی کرده و توضیح دهید که فعالیت های شما بیشتر مترکز روی چه بخش هایی است:
من سرهنگ سید جعفر موسوی، مسئول ورزش قهرمانی ناجا هستم. اداره کل تربیت بدنی ناجا فعالیت های گسترده ای دارد. سازمان نیروی انتظامی به جهت برقراری نظم و امنیت در سراسر کشور و ارتباطی که با عموم مردم خواهد داشت، در تمام استان ها فعالیت های ورزشی را با محوریت اداره کل تربیت بدنی پیگیری می کند. یکی از مأموریت های اداره کل تربیت بدنی حضور در ورزش قهرمانی یا باشگاه داری است. نمایندگان سازمان نیروی انتظامی از بخش نیروهای پایور، کادر، سربازان وظیفه و فرزندان کارکنان در قالب تیم های ورزشی در رقابتهای لیگ کشور حضور دارند. تیم فوتبال پاس نمونه ای از تیم های ورزشی نیروی انتظامی است که دورانی هم مدعی بود و هم اینکه از با سابقه ترین تیم های فوتبال به شمار می رفت. درست است که در فوتبال فعالیت نمی کنیم و تیم فوتبال ما به شکل سابق در مسابقات حضور ندارد؛ اما در دیگر رشته های ورزشی با نام پاس فعالیت های چشمگیری در رقابتهای کشوری داریم.
علاوه بر بحث قهرمانی با توجه به اینکه نیروی پلیس ما باید چابک، توانا و دانش بنیان باشد، در بحث ارتقای آمادگی جسمانی، توان رزم و به خصوص در رشد مهارتهای دفاع شخصی نیروی انتظامی در چند سال گذشته به موفقیت های بسیار خوبی دست پیدا کرده ایم و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدتی را برای ارتقای توان رزم در نظر داریم.
نیروی پلیس در برخورد با مجرم نیاز به دستگیری دارد و باید با تکیه بر توانایی های پلیس از آمار کشته ها کاسته شود؛ بنابراین نیازمند جذب نیروهای توانمند است.
- آیا در بحث گروگان گیری نیروهای پلیس ما تخصص ویژه ای دیده اند که می توانند با این افراد درگیر شوند؟
نیروی پلیس با توجه به مأموریت های متعددی که دارد، تخصص های متنوعی را می طلبد. یکی از تخصص ها بحث رهایی گروگان است و ما در نیروی یگان ویژه واحد مستقلی به نام رهایی گروگان داریم که بسیار قوی هستند. قطعاً اگر متخصصین بخواهند به این سوال پاسخ بدهند، خواهند گفت که ما در بحث رهایی گروگان در سطح بالای جهان قرار داریم.
نیروهای سازمان نیروی انتظامی از بدو ورود باید فنون رزمی و دفاع شخصی را فرا بگیرند و دارای کمربند باشند؛ این موضوع را برای سربازان هم تسری می دهیم. سردار یاوری، معاونت تربیت و آموزش ما توجه ویژه ای به ورزدگی نیروی پلیس دارد. نیروهای کادر ما اگر میل به رتبه بالاتر داشته باشند، باید فنون رزمی و دفاع شخصی را فرا گرفته و موفق به اخذ گواهینامه آن شوند.
- آیا در نیروهای خود مأمورین چاق هم دارید؟
مشکل تناسب جسمانی همیشه وجود دارد. همه جای دنیا هم ممکن است این مشکل دیده شود. موضوع تناسب اندام یکی از مقوله هایی است که اکنون در نیروی انتظامی بسیار به آن اهمیت داده می شود.
- در نیروی انتظامی چه رشته های ورزشی به کارکنان آموزش داده می شود؟
رشته های رزمی که در نیروی انتظامی آموزش داده می شود، شامل: کاراته، تکواندو، جودو و ووشو است؛ حتی در دانشگاه های افسری برای رشته های تکواندو، کاراته و جودو سرفصل درنظر گرفته شده است.
- آیا به همه نیروها آموزش یکسان داده می شود؟
برخی مأموریت ها نیروهای زبده تری را می طلبد. قطعاً آموزشهایی که این افراد می بینند با دیگر نیروها متفاوت است.
- چطور شد که نیروی انتظامی در رشته اتومبیلرانی ورود کرد و در مسابقات هفته گذشته شرکت کنندگانی داشت؟
در اداره کل تربیت بدنی یک سری هیأت های ورزشی وجود دارند که مسئولیت تخصصی آن رشته را دارند. تکواندو، کاراته، ووشو، جودو، تیراندازی، تیراندازی با کمان و دوچرخه سواری ورزشهایی است که کاربردی نیروی انتظامی است. اکنون بسیاری از مأموریت های نیروهای ما با موتور یا خودرو انجام می شود. یکی از فعالیت های فعال ما هیأت اتومبیلرانی است و به جهت اینکه شور و انگیزه در بین کارکنان ایجاد شود، به مناسبت هفته ناجا مسابقات اتومبیلرانی را برگزار کردند و از نیروهای ناجا دعوت به عمل آمد.
- رشته های مدال آور نیروی انتظامی بیشتر چه رشته هایی بوده است؟
ما در رشته تکواندو چندین سال است که در 3 رده نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان فعالیت داریم و از اساتید خوبی هم بهره می بریم که همه از نیروهای رسمی خودمان هستند. در این رشته 2 سال است که در مسابقات لیگ برتر مقام سوم کشور را کسب می کنیم. در رشته ووشو سال گذشته نایب قهرمان کشور شدیم. در رشته تیراندازی بیشترین تعداد تیم را سال گذشته در رقابتهای لیگ داشتیم که در رشته تفنگ نایب قهرمان و در رشته تپانچه چهارم شدیم. تعدادی از فرزندان کارکنان اکنون عضو تیم ملی تیراندازی هستند.
سوارکاری یکی از آموزش های تخصصی است که در نیروهای یگان ویژه به آن توجه می شود. ما در یگان ویژه باشگاه سوارکاری داریم و چند دوره است که در مسابقات سوارکاری و چوگان شرکت می کنیم و مقام های خوبی هم کسب کرده ایم.
در قایقرانی در دو رشته آبهای آرام و کاناپولو حضور داریم و چندین سال است که مدعی این رشته هستیم. در قایقرانی آبهای آرام سال گذشته قهرمان کشور شدیم و در رشته کاناپولو عنوان نایب قهرمانی را کسب کردیم. در مسابقات قهرمانی کشور دوی ماراتن شرکت کردیم و مقام نخست را بدست آوردیم. ما دونده های بسیار خوبی مثل توکل رحیمی داریم که مدتی قبل در پله نوردی برج میلاد رکورد دارد. در رشته دوچرخه سواری پارسال در رقابتهای لیگ دسته یک مقام چهارم را کسب کردیم و در لیگ دسته یک واترپلو چهارم شدیم. در رقابتهای لیگ دسته یک فوتسال مقام پنجم را کسب کردیم که امید داریم امسال تیم فوتسال پاس به رقابتهای لیگ برتر صعود کند.
- آیا در مسابقات بین المللی نیروهای مسلح مقامی داشته ایم؟
مسابقات نیروهای مسلح با ترکیبی از سازمان های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی برگزار می شود و نیروی انتظامی به عنوان نماینده ایران در مسابقات سیزم یا ارتش های جهان شرکت نمی کند؛ اما نفراتی را داریم که افتخار آفرینی کرده باشند. 2 سال گذشته در المپیک سیزم که در کره برگزار شد، بنده به عنوان مربی تیم تیراندازی نیروهای مسلح تجربه حضور در رقابتهای المپیک سیزم را داشتم.
ما چندین سال است که در مسابقات پلیس های جهان حضور فعال نداشتیم؛ اما این قول را می دهم که در مسابقات آتی تیم پلیس ما به عنوان نماینده کشور حضور پیدا کند. آخرین مرتبه ای که در این مسابقات حضور پیدا کردیم، رقابتهای کویت بود که در رشته تیراندازی و در بخش بانوان صحراگرد که از نیروهای رسمی ما است، مدال برنز را کسب کرد.
در رشته فوتبال، امسال تیم فوتبال پاس گیلان به عنوان نماینده نیروی انتظامی با ترکیبی از سربازان وظیفه و نیروهای رسمی و نیز مربیگری سرهنگ رجب زاده مجوز حضور در رقابتهای لیگ دسته سه کشور را گرفته است. این تیم را حمایت خواهیم کرد تا رتبه های ترقی را طی کند تا انشالله بتوانیم در لیگ برتر تیم داری کنیم.

1396/07/25
|
16:04
دسترسی سریع
تازه های ورزشی