جهانگیر چراتی

حوزه تخصصی: ورزش

متولد 1334 فیروزکوه هستم، از سال 1364 وارد رادیو شدم ، کارم را با رادیو سراسری گروه ادب و هنر آغاز کردم.

به مدت 4 سال دبیر بخش رادیو- تلویزیون مجله سروش و 4 سال دبیر سرویس ورزشی روزنامه جام جم بودم. مدیر گروه ورزش ، تفریحات شبکه جوان و جزء بنیان گزاران رادیو فرهنگ (رادیو 2 ) سابق بودم. در رادیو فرهنگ به عنوان نویسنده و کارشناس مجری برنامه هایی زیادی از جمله ادبیات جهان، معرفی کتاب و... داشتم. مشاور مدیر شبکه جوان و مشاور مدیر مسئول روزنامه جام جم و مشاور مدیر رادیو ورزش در زمان مجید ندیری بودم. همکاری ام را با رادیو ورزش بعد از رادیو جوان آغاز کردم. عضو شورای نویسندگان، کارشناس مجری، گزارشگر و نویسنده رادیو ورزش بوده ام. از نظر شغل سازمانی ویراستار ارشد هستم. گوینده و کارشناس برنامه جهان دو و میدانی، سردبیر و نویسنده روز ورزش، گوینده برنامه از تندرستی تا افتخار، مجری برنامه واژه های ورزشی، نویسنده برنامه ی فرهنگ و ورزش و کارشناس برنامه پنجره ای رو به شب در رزومه کاری ام دارم.
رشته ورزشی تخصصی ام دو و میدانی است و از 16 سالگی در دوهای استقامت فعالیت داشته ام، 20 سال قبل کتاب جنبه های علمی دویدن را ترجمه کردم . کوهنورد هم هستم و یکی از برنامه هایی که در شبکه داشتیم برنامه سفر به قله ها بوده است که بارها از شبکه پخش شده است.
کار در رادیو همه اش خاطره است از جمله خاطراتم اینکه زمانی که من با شبکه جوان همکاری می کردم. قرار بود تمام بازی های مسابقات جام جهانی 1998 فرانسه از جمله مسابقات ایران و آمریکا به صورت زنده پخش شود، هر شب تا نیمه شب مسابقه بود و من سردبیر برنامه بودم.
به نظرم یک کارشناس موفق در ورزش باید در خصوص رشته ورزشی که کارشناسی می کند اطلاعات کافی و همه جانبه داشته باشد و برنامه را صمیمی اجرا کند چون صمیمیت در اجرا موجب جذب بیشتر مخاطب می شود، در مسائل مختلف بی طرف باشد و غرض ورزی نکند و از حاشیه پردازی پرهیز کند و اصل قضیه را بگوید. به نظرم اینها مهمترین مشخصه های یک کارشناس ورزشی خوب است .
رادیو ورزش همانطور که از اسمش مشخص است رادیوی مشخصی است که برای اهالی و دوستداران ورزش است و یک شبکه تخصصی است که هر کس می خواهد خبریا مسئله ی ورزشی را پیگیری کند اول به سراغ رادیو ورزش می آید و چون رادیو ورزش هم نگاه نقادانه و هم اطلاع رسانی سریع دارد و بی طرفانه کار می کند مورد توجه قرار گرفته است .
مردم جامعه به مسابقات ورزشی از جمله فوتبال ، والیبال ، کشتی و خیلی از رشته های ورزشی توجه دارند اما متاسفانه ورزش در کشور ما همگانی نشده و بیشتر شعار داده می شود. گرچه آمار می دهیم که خیلی ها ورزش می کنند اما همانطور که وزیر ورزش هم گفته بیش از 70 درصد مردم ورزش نمیکنند . ما اگر بتوانیم به عنوان یک رسانه ورزشی مردم را به ورزش ترغیب کنیم و کمک کنیم حتی شمار کمی از مردمی که ورزش نمیکنند ورزش کنند خیلی بیشتر ارزش دارد تا اینکه مردم را تماشاگر ورزش بکنیم . در حال حاضر حدود چهار میلیون نفر بیمار دیابتی داریم و حدود سه تا چهار میلیون نفر هم در معرض دیابت هستند، بیش از نیمی از کشورمان اضافه وزن دارند و چاق هستند که علتش هم کم تحرکی است و هم تغذیه نادرست. یکی از کارهای مهمی که ما در شبکه می کنیم آگاه سازی مردم در این زمینه است تغذیه سالم داشته باشند و بروند به سوی ورزش و فعالیت بدنی کنند. هر چه ما بتوانیم در این زمینه کار بکنیم کار هست و بازهم کم کار کرده ایم. من این را که می گویم برای اینکه خودم هر روز ورزش می کنم جزء عادت همیشگی من است و اگر خودم این کار را نکنم به دیگران هم نمی گویم.

پیاده روی ، دویدن ، کوهنوردی و دوچرخه سواری جزء ورزش های همیشگی من است .

یادمان باشد که وظیفه اصلی رادیو ورزش ترغیب مردم به ورزش است .


جهانگیر چراتی

کارشناس و گوینده شبکه رادیویی ورزش

دسترسی سریع