سید مرتضی سید محمدی

حوزه تخصصی: نویسندگی و تهیه کنندگی

متولد دوم اسفند 1346 تهران هستم از سال 1368 با نویسندگی در گروه کودک رادیو ایران کارم را آغاز کردم .

در ابتدا برنامه بچه های انقلاب روزهای سه شنبه ها و جمعه ها را می نوشتم ، با گروه ورزش رادیو ایران با مهدی سیفی و محمد جهانی و دیگر برنامه سازان بعنوان سردبیر و نویسنده همکاری می کردم . همزمان با رادیو ایران در رادیو 2 که بعدها به رادیو فرهنگ تغییر نام داد با گروه های کودک و اجتماعی ، بعنوان سردبیر و نویسنده کارم را ادامه دادم .

با شروع پخش آزمایشی رادیو ورزش، همزمان در رادیو ایران و ورزش، نویسندگی و سردبیری می کردم تا بعد از المپیک 2000سیدنی استرالیا که گفته شد باید یک شبکه را برای کار انتخاب کنم، کارم را با رادیو ورزش ادامه دادم . برنامه "عصر ورزش" اولین برنامه ام در رادیو ورزش بود که از ساعت 4تا 6 عصر با فضای شاد ، مفرح و طنز و اطلاع رسانی بالا در استودیوی ساختمان همایش ها بصورت آزمایشی پخش می شد و دکتر حمید قاسمی (مدیر کنونی رادیو ورزش) کارشناس برنامه و نیما کرمی ، زهرا دوستی و حاج حسین لو مجری های آن زمان برنامه "عصر ورزش" بودند.

رادیو ورزش رادیویی تخصصی است با گستره و تنوع برنامه سازی کم ، هر برنامه ای که داریم در حیطه ورزش، مسابقات و تفریحات می گنجد و باید در حوزه ورزش تعریف شود، به همین دلیل به لحاظ موضوعی تنوع کمی دارد و از نظر استفاده از موسیقی هم محدود است بنابراین موسیقی هایی که در سیستم آوای رادیو ورزش موجود است از نظر تنوع موسیقایی خیلی کمتر از رادیو های دیگر است و ما اجازه استفاده از خیلی ازموسیقی ها را نداریم، در حالیکه شنونده رادیو ورزش علاوه بر موضوعات ورزشی به موسیقی وترانه هم نیازمند است و این نگاه اشتباه به شبکه تخصصی ورزش موجب می شود که مخاطب بعد از شنیدن موضوع ورزشی برای شنیدن موسیقی مورد علاقه اش موج رادیو را تغییر دهد و به شبکه های دیگر سر بزند و بدین ترتیب ممکن است شنونده اش را از دست بدهد .

همچنین اگر بیاییم در جشنواره های رادیو برنامه های برتر را مقایسه و بررسی کنیم شاید رادیو ورزش کمترین تعداد برنده ها را داشته باشد و یکی از مهمترین عوامل کمترموفق بودن برنامه های رادیو ورزش از نگاه داوران، استفاده نکردن از تنوع موسیقایی در برنامه هاست. بنابراین شبکه ورزش شبکه خاص است چه از نظر موضوع و چه از نظر استفاده از تنوع موسیقایی اما در قضاوت جشنواره ها و در داوری ها با برنامه های عام دیگر شبکه ها مقایسه می شود واستفاده نکردن از تنوع موسیقایی بخاطر تخصصی بودن شبکه به ضرر برنامه سازان رادیو ورزش است. به نظرم اگر ما شبکه تخصصی ورزش هستیم و هر نوع موسیقی نمی توانیم استفاده کنیم و بعضی از موسیقی ها مختص برخی شبکه هاست بنابراین شبکه های دیگر رادیویی نیز باید محدودیت داشته و نباید مسابقات و گزارش ورزشی را پخش کنند .

در حال حاضر در رادیو ورزش بعنوان تهیه کننده برنامه های جهان فوتبال ، تیتر اول و عصرانه ( روزهای فرد) ، ریزبین و نویسندگی برنامه های ریز بین ، همدل و همزبان، ورزش دانش آموزی را بر عهده دارم.

تمام برنامه هایی که دارم را دوست دارم چرا که تا نتوانم با برنامه ای ارتباط برقرار کنم نمی توانم خوب کار کنم و ضمن اینکه برنامه "ریزبین" را بخاطر فضای طنز و نمایش اش بیشتر دوست دارم.

به نظرم نویسندگی بویژه برای رادیو، خیلی مهم است مخصوصا برای نوشتن سلام علیک ابتدای برنامه، نویسنده باید در این زمینه مهارت کافی داشته باشد، چراکه سلام علیک، ورودیه برنامه است و نویسنده می تواند با نوشتن ماهرانه و قلم زیبای خود، فضا و موضوع برنامه را به گونه ای جذاب معرفی، تا شنونده را به شنیدن ادامه برنامه ترغیب کند و او را پای رادیو نگه دارد، در حالیکه خیلی ها فکر می کنند نوشتن سلام در برنامه راحت ترین بخش نویسندگی است .

شبکه ورزش جایی است که دوستانم اینجا بودند وهستند ، با همه رابطه دوستانه داشته ام و تمامش برایم خاطره است از زمانی که رادیو ورزش به صورت آزمایشی پخش می شد و چند ساعته بود و چه الان که 24 ساعته است . خیلی از همکاران را خانوادگی می شناسم اگر با دوستی احوال پرسی میکنم احوال پدرش را می پرسم و اگر احوال پدری را می گیرم از نوه و فرزندش هم احوال می گیرم و دلبستگی خاصی به این محیط دوستانه دارم و در حقیقت می توان گفت: به قول افراد نظامی، من جمعی یگان رادیو ورزش هستم.

به نظرم برخی از همکاران باسابقه در رادیو هم آبروی شبکه هستند و هم سرمایه و برند شبکه و رادیو هستند، بنابراین رادیو بویژه رادیو ورزش باید نگاه ویژه به این افراد داشته باشد و در حفظ آنها و استفاده از تجربیاتشان در حوزه ی تخصصی شان بکوشد.

سید مرتضی سید محمدی

تهیه کننده و نویسنده رادیو ورزش

دسترسی سریع