بتول مرادی

حوزه تخصصی: گوینده

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم کارم را سال 1378 در رادیو قزوین شروع کردم.

صدا و سیمای مرکز قزوین فراخوانی برای جذب نیروی گوینده و گزارشگر داده بود به پیشنهاد همسرم ثبت نام کردم و پس از قبولی در آزمونهای تئوری و عملی و گذراندن دوره های آموزشی، وارد عرصه ی گویندگی در رادیو شدم ابتدا کارم را با برنامه های تولیدی آغاز کردم، نخستین کار من، برنامه ویژه اذان ظهر به نام "عارفانه" بود که بعدها به "چشمه خورشید" تغییر نام داد.
گویندگی در برنامه های "مجله ی ورزشی"،"روی خط"،"چهره ها"،"تلاش"،"مینودر سبز" و...از دیگر تجربیات من در این مرکز بود سپس وارد برنامه های زنده شدم و در برنامه های "صبح و زندگی"،"عصر جوان"،"با مسوولان" و... حضور داشتم.
سال 1383 وارد رادیو ورزش شدم و کار گویندگی را در برنامه های "صبح و ورزش"،"یک عصر خوب با ورزش"،"تیتر اول"،"مسابقه شبانه"،"مجله ورزشی بانوان" و...ادامه دادم.
از کودکی عادت به شمرده و بلند حرف زدن داشتم، در دوران تحصیل هم همیشه با صدای بلند درسم را می خواندم! احساس میکردم یک معلمم و روبروی من تعدادی دانش آموز نشسته اند و من طوری باید صحبت کنم که بچه ها صدایم را کامل و واضح بشنوند. سر کلاس درس هم از معلم خواهش میکردم که اجازه دهد درس جدید را من از روی کتاب بخوانم و از این جا بی نهایت لذت میبردم البته همکلاسی هایم دوست داشتند من این کار را انجام دهم و همواره میگفتند :تو واضح و بدون غلط میخوانی!
در منزل هم همین عادت را داشتم، به خاطر دارم یک روز که طبق معمول درسها را مرور میکردم و میخواندم مادربزرگم به مادرم گفته بودند:صدای رادیو از کجا می آید؟!
در واقع عادت به بلند خواندن،درست تلفظ کردن،اجرای مراسم صبحگاهی در مدرسه،خواندن شعر سر زنگ انشا و نماینده کلاس بودن از علاقه های من در دوران مدرسه و تحصیل بود که به نوعی زمینه های گویندگی در رادیو را برایم فراهم میکرد.
کار کردن در شبکه ای تخصصی مانند شبکه ورزش، گذشته از علاقه فراوان به قرار گرفتن در فضای ورزشی نیازمند داشتن اطلاعات و اگاهی به مسائل روز ورزش ایران و جهان است و این به نوعی کار در رادیو ورزش را دشوار میکند برای اینکه ورزش مقوله ای پویا،نشاط انگیز و مهیج است که لحظه به لحظه از آن صداهایی تازه به گوش میرسد و این یکی از ویژگیهای خاص رادیو ورزش است که هر ساعت و دقیقه حرفهایی برای گفتن و شنیدن دارد.
برای من هم فضای رادیو ورزش پر از سرزندگی، تلاش و تکاپو و امید به آینده است چرا که این شبکه در کنار نقش بسیار مهم خود در حیطه خبر رسانی درست،سریع و اصولی رسالتی بس سنگین در امر تشویق مردم به ورزش عمومی و توجه آنان به سلامتشان دارد که امیدوارم من و همکارانم به عنوان مجریان و گویندگان رادیو ورزش در این خصوص بتوانیم به درستی وظیفه مان را انجام دهیم.
برنامه های صبحگاهی در هر شبکه ای جایگاه خاصی دارند، برای اینکه ساعتی است که مردم بیدار شده اند و انرژی خاصی دارند، سرحال هستند و می خواهند به سرکار بروند و بهترین زمان برای ورزش کردن است بنابراین اگر رادیوورزش در برنامه های صبحگاهی اش از ریتم تندترو موسیقی شادتری استفاده کند قطعا مخاطبان بیشتری را جذب خواهد کرد، البته این بدان معنی نیست که برنامه های عصرگاهی و شبانگاهی ما اهمیتی ندارند بلکه صبح به دلیل حال و هوای خودش و و ویژگی هایی که دارد می تواند مردم را به ورزش همگانی تشویق و در جذب مخاطب عام موثر تر باشد.
در حوزه ورزش بانوان نیز چون خودم در مجله ورزشی بانوان گویندگی می کردم و فکر می کنم پرداختن ویژه به ورزش بانوان هم اهمیت خاصی دارد . از آنجایی که ورزش بانوان ما نسبت به سالهای گذشته پیشرفت خیلی خوبی داشته و ورزشکاران زن کشورمان توانسته اند در مسابقات المپیک و پارا المپیک و میادین جهانی به خوبی مدال آوری کنند، این امر نشان می دهد ظرفیت و پتانسیل خوبی در ورزش بانوان وجود دارد که اگر به آن توجه شود و امکانات در اختیارشان قرار بگیرد، قطعا می توانند در ورزش حرفه ای و قهرمانی موفق تر عمل کنند، از سوی دیگر بخش مهمی از کاررادیو ورزش مربوط می شود به پرداختن به بخش همگانی و عمومی ورزش بانوان و تشویق آنان به ورزش کردن و توجه بیشتر به سلامتی است. همه خانم ها باید با فرهنگ ورزش بیشتر آشنا شوند و بدانند ورزش برای سلامتیشان مفید است اگر در دوران نوجوانی و جوانی ورزش کنند، ذخیره سلامتشان است برای دوران میانسالی و کهنسالی و اینکه اگر جوانان و نوجوانان ما سالم باشند و سالم زندگی کنند، می توانیم در آینده، جامعه ای سالم داشته باشیم و بچه های سالمی را پرورش و تحویل جامعه بدهیم .اگر مادر خانواده علاقمند به ورزش باشد طبیعتا فرزندش نیز بسوی ورزش تشویق می شود .من فکر می کنم بخش اصلی کار رادیو ورزش ساخت برنامه های ورزشی ویژه بانوان است .
رادیو ورزش رادیویی تخصصی است که به مسائل روز ورزش کشور می پردازد همراه با اطلاع رسانی و خبرهای جدید ورزشی که رسالت اصلی اش است وخبرهای جدید ورزشی را در کوتاه ترین زمان به اطلاع شنوندگان می رساند، در عین حال که شبکه ای سرزنده ،شاد، پویا، پرانرژی ، گرم و صمیمی ای است.
در نهایت امیدوارم رادیو ورزش همچنان با ارائه برنامه های شاد و متنوع و تاثیرگذار و تلاشهای همه دوستان و همراهی شنوندگان و مخاطبانش گامهای خوبی را در جهت فرهنگ سازی و تشویق مردم به ورزش کردن بردارد.

وکلام پایانی:

گر به همه عمر خویش با تو برآرم دمی

حاصل عمر آن دم است، باقی ایام رفتبتول مرادی

گوینده و مجری رادیو ورزش

دسترسی سریع