احمدرضا طاهری

حوزه تخصصی: ورزش

متولد نهم مرداد 1353 هستم ، از سال 1380 کارم را در رادیو کرج آغاز کردم. سپس مدتی با رادیو پیام همکاری کردم ،همزمان با رادیو پیام در معاونت سیاسی نیز به عنوان هماهنگی و دبیر خبر کار کردم.

فعالیتم را در رادیو ابتدا در بخش آرشیو موسیقی آغاز کرذم، در ابتدا که وارد رادیو ورزش شده بودم فکر می کردم، از ورزش شناخت کافی دارم، ولی وقتی کارم را در شبکه تخصصی ورزش شروع کردم، متوجه شدم که من فقط هوادار ورزش بودم و در حقیقت چیز زیادی از ورزش به صورت تخصصی نمیدانم و این موجب شد که به نقاط ضعفم بیشتر پی ببرم و به مرور زمان و با کسب تجربه از محضر اساتید و پیشکسوتان و مدیر گروههای شبکه چیزهای زیادی یاد گرفتم و سعی کردم به توصیه هایشان عمل کنم و کار سردبیری ام را قوی کنم.
در پی آن دوره های تهیه کنندگی رادیو را گذراندم ، در این کلاس ها خیلی فعال بودم و همیشه سعی می کردم نفر اول یا دوم باشم. در طول مدت کارم در این شبکه نیز سعی کرده ام همیشه برنامه ای بسازم که شایسته شبکه تخصصی ورزش باشد و از نظرات و پیشنهادات و دوستان و همکاران استفاده کرده ام. با تغییرمدیریت شبکه و ایجاد برخی تغیییر و تحولات سعی کردم خودم را بروز تر کنم و بیشتر در حیطه ی کاری ام مطالعه داشته باشم.
از سال 87 کارم را در رادیو ورزش ابتدا به عنوان سردبیر سپس به عنوان تهیه کننده ادامه دادم . اولین برنامه ام در رادیو ورزش برنامه تولیدی 15 دقیقه ای با عنوان "بر مدار ورزش" بود بعد از آن هم چند برنامه تولیدی کوتاه از جمله ورزش و روستا را تهیه کردم و سپس با برنامه های نیم ساعته و یک ساعته تولیدی و پس از آن برنامه زنده و گزارش ورزشی ادامه دادم .
ورزش در همه جای جهان با حاشیه عجین شده است چون مردم به جز نتیجه بازی ها و موفقیت تیم ها، حاشیه ها را هم دوست دارند و می خواهند درباره آن اطلاعات داشته باشند بنابراین رادیو ورزش با حاشیه ها عجین شده و هر کاری کند نمی تواند از حاشیه ها بیرون بیاید . ما باید با مدیریت صحیح، بدون جانبداری از گروه خاص، از حاشیه ها به گونه ای استفاده کنیم که در بحث های کارشناسی و برنامه سازی ما خللی ایجاد نکند.
کار کردن در سازمان صدا و سیما همه اش خاطره است هم خاطرات خوب دارم و هم خاطرات تلخ، از جمله خاطرات من بر می گردد به سه سال پیش، یک روز بعنوان تهیه کننده جایگزین مسعود نجات برنامه جهان بسکتبال را برعهده گرفته بودم، امیر ایلیاوی از بسکتبالیست های قدیمی کشورمان، کارشناس مجری برنامه بود، در آن زمان مشکلات و حاشیه ی زیادی در بسکتبال ما وجود داشت، در حین برنامه با توجه به تلفن ها و پیام های انتقادی زیاد مردم، هر چقدر با فدراسیون بسکتبال تماس گرفتیم و خواستیم با مسئولین ارتباط برقرارکنیم،اما کسی جوابگو نشد، بنابراین ما انتقادات و صحبت های مردم را مطرح کردیم و ایلیاوی هم کارشناسی کرد، برنامه بطور کلی چالشی شده بود تا جایی که آقای مشحون رئیس فدراسیون وقت، خودش به مدیر شبکه رادیو ورزش زنگ زده بود که چرا شما یه طرفه به قاضی رفتید، اجازه بدید ما هم صحبت کنیم و از خودمان دفاع کنیم، چون آقای ندیری (مدیر وقت شبکه ورزش)خودش هم قسمت هایی از برنامه را شنیده بود زنگ زد و گفت: طاهری چه خبره؟ اونجا جنگ راه انداختین الان تو سوارتانکی و ایلیاوی هم توپچی تانکه؟ همنیجوری دارید می زنید و میرید جلو؟ این خاطره هرگز از خاطرم پاک نمیشود. من آنجا متوجه شدم که برنامه ما چقدر می تواند در بحث ورزش کشورمان تاثیر گذار باشد .
همیشه در کارم از مدیران گروه ها و صاحبنظران می خواهم تا نقاط ضعف برنامه را به من بگویند و تا اگر برنامه ضعفی دارد آن را برطرف کنم، از بین تهیه کننده ها از مسعود نجات، چون تجربه اش در بخش تهیه کنندگی از من بیشتر است و کارش را قبول دارم می خواهم که درباره برنامه ام نظر بدهد، همیشه یه تعصب خاصی اول نسبت به شبکه و بعد به برنامه های خود دارم و سعی می کنم برنامه ی خوب و شسته رفته ای تحویل بدهم.
به نظرم رادیو ورزش تنها رادیوی تخصصی در کل جهان است چرا که تنها رادیویی که 24 ساعته به مسائل کلان و خرد و تخصصی ورزش می پردازد فقط رادیو ورزش است و بعد از به راه افتادن سیمای ورزش همه فکر می کردند رادیو ورزش به پایان کار خودش رسیده در حالی که اصلا چنین نشد و همکاران رادیو ورزش از مدیریت گرفته تا برنامه سازان و کارشناسان و گزارشگران با عشق و علاقه، تمام تلاش خودشان را می کنند تا با برنامه های کارشناسانه ، چالشی و مدیریتی به همراه موضوعات نو همیشه سردمدار و حتی جلوتر از شبکه ورزش سیما باشند.
رادیو ورزش یک رادیوی پویا و به روز است و با توجه به رسالتش که اطلاع رسانی است سعی می کند هر لحظه آخرین اخبار و اطلاعات ورزشی را به مخاطبان منتقل کند.
آینده رادیو ورزش را مثل همیشه درخشان می بینم البته این امر به ما نیز بستگی دارد که بخواهیم آینده را چگونه ترسیم کنیم. اگر همین رویه را داشته باشیم و پویایی و به روز بودن، شادابی و سرزنده بودن را در برنامه ها ادامه دهیم و آن را به مخاطب هم منتقل کنیم رادیو ورزش روز به روز بهتر و پر شنونده تر می شود. ما باید علم مان را متناسب با علوم روز دنیا به روز کنیم و از در جا زدن و یک جا ماندن بپرهیزیم و مردم را به ورزش کردن و در پی آن سلامتی جسم و روح بیشتر ترغیب کنیم. در حقیقت رادیو ورزش همیشه باید مثل رودخانه مواج و خروشان باشد و با قدرت به کارش ادامه دهد.احمد رضا طاهری

تهیه کننده رادیو ورزش

دسترسی سریع