محمدرضا منصوریان

حوزه تخصصی: گزارشگری

متولد شهرستان دامغان هستم تحصیلاتم در حوزه علوم سیاسی است. از همان دوران دبیرستان به گزارشگری ورزشی علاقمند بودم. در مدرسه بلندگو دستی می دادند تا مسابقات بین کلاس ها را گزارش کنم. در مسابقات بین مدرسه ای دعوت می کردند و گزارش کنم.

سال 1353وارد سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران شدم. صدا وسیما آزمون استخدامی داشت و 600 نفر پذیرفته می شدند، من هم شرکت کردم و قبول شدم. شروع کارم در بخش اخبار بود. مدتی در دستیاری و بعد تهیه کنندگی خبر کار می کردم. دوره ای هم شروع به کار گویندگی و گزارشگری کردم تا اینکه انقلاب شد و بعد از انقلاب تا مدتی وضعیت ورزش به سامان نبود تا اینکه شورای ورزش با حضورآقایان جهانگیر جهانگیری، مجید وارث، جواد متقی تشکیل شد. که بعد نیروهای ورزشی رادیو را جمع کردند و کم کم ورزش در رسانه ملی گسترده شد.
از ابتدای کار شبکه تهران با آقای بهروز مفید در بخش ورزشی کار کردم. هر روز دو برنامه نیم ساعته ورزشی را تهیه کنندگی می کردم. اینگونه در کنار گویندگی و تهیه کنندگی خبر، وارد کارهای ورزشی هم شدم. "آن روی سکه" را برای شبکه سه کار می کردم. هفت هشت سال "دیدار در وقت اضافه" و بعد ها "ورزش از نگاه پنج" را کار می کردم. خلاصه اینکه هر کار ورزشی بوده من انجام دادم.
از شروع کار رادیو ورزش هم در این شبکه بودم. آن زمان در معاونت سیاسی کار موظف را انجام می دادم و بخش دوم کار را به رادیو ورزش می آمدم. بعد از اینکه بازنشسته شدم کاملا در رادیو ورزش بودم. هر برنامه ای در رادیو ورزش بوده کار کردم. اما سال 1992 برنامه ای را با مرحوم آقای احمدرضا دریایی به نام "از تهران تا بارسلونا" کار کردم. یکی از شنیدنی ترین برنامه ها بود که مخاطبین زیادی هم داشت.
به اعتقاد من و بر اساس تجربیات و دوره هایی که در این چهل سال در رادیو و تلویزیون گذراندم باید همه چیز تفکیک شده باشد، گزارشگر فقط باید در حوزه گزارشگری خودش فعالیت کند. کارشناس باید با تخصصش شناخته شود. در گذشته با اینکه فضای ورزشی به گستردگی امروز نبود، هر کدام از کارشناسان در حوزه خودشان اظهار نظر می کردند. در والیبال فقط آقای مرحوم محمدعلی اینانلو بود در حوزه وزنه برداری رضا شعفی بود، کشتی خود آقای عطالله بهمنش بود. هر کدام در رشته خاصی تخصص داشتند. الان هم باید به این شکل باشد. گزارشگری که تخصصی در حوزه کشتی، وزنه برداری و جودو کار می کند- رشته های خودم- نباید وارد حوزه های دیگر بشود. شاید جایی اظهار نظری گرفته شود و باید جوابگو باشد ولی اینکه به صورت روتین وارد حوزه های دیگر شود، صحیح نیست.
با اینکه خودم هم الان گاهی در مورد رشته های دیگر حرف می زنم – البته این توانایی را می بینم که حرف می زنم - ولی در اصل با این موضوع مشکل دارم و قبول ندارم. کارشناسی تخصصی و تفکیک شده، حرفه ای تر است. در بخش های دیگر هم به این شکل است اگر کسی گوینده در نظر گرفته می شود، نباید کارشناسی کند ایده آل ترین شکل ممکن این است که تخصصی باشد.
خیلی دوستانه در پایان باید بگویم ای کاش ما به شرایطی در ورزش صدا و سیما برسیم که کمتر از روی هم کپی کنیم. این موضوع بیشتر از همه، مخاطبین را اذیت می کند. مانند برنامه فلانی بودن، اتفاق خوبی نیست!هر کسی باید بتواند نوآوری های شخصی و خاص خودش را ارائه کند. امروز این ظرفیت وجود دارد نیروهای بالقوه ای که باید خوب ساماندهی شوند و دل گرم شوند تا رسانه رشد کند و کار قشنگ ارائه شود.محمدرضا منصوریان

کارشناس شبکه رادیویی ورزش

دسترسی سریع