حافظ کاظم زاده

حوزه تخصصی: گویندگی

متولد 6 دی 1367 تهران و دارای مدرک مهندسی مواد از دانشگاه علوم تحقیقات هستم، از سال 86 وارد رادیو شدم، کارم را در ابتدا بعنوان تکنیسین فنی در رادیو آغاز کردم.

همکاران که صدایم را می شنیدند گفتند: صدایت مناسب گویندگی است و پیشنهاد دادند تست گویندگی بدهم، ابتدا از این موضوع طفره می رفتم و با تعلل زیاد بعد از مدتی، تست گویندگی دادم و پذیرفته شدم، البته حدود یکسال تا یکسال و نیم مراحل مصاحبه ی مرحله ی اول و دوم و نهایی گویندگی ام طول کشید.
پس از آن از سال 88 کارم را با کارآموزی در رادیو ورزش آغاز کردم. 6 ماه اول در استودیوی پخش می نشستم واجرای گویندگان را می دیدم تا با فضای استودیو و میکروفون آشنا شوم. اولین برنامه ای که در رادیو ورزش اجرا کردم برنامه تولیدی"علم و ورزش" بود. از آن زمان تا کنون اکثر برنامه های رادیو ورزش را اجرا کرده ام. برنامه های "صبح و ورزش"،"همیشه با ورزش"،"جهان ورزش"،"پنجره ای رو به شب چهارشبنه ها"،"تیتر اول"، "روز هفتم"، "عصرانه"، "میدان لبخند"،"فوتبال در اروپا"، "هوادار" از جمله برنامه هایی است که برعهده داشته ام.
از اول کار اجرا را خیلی دوست داشتم. در دوره راهنمایی و دبیرستان، به خاطر علاقه ام برنامه های مدرسه را اجرا می کردم و با توجه به اینکه خانواده ام کاملا رسانه ای بودند این امر در من تقویت شد، اما هیچوقت فکر نمی کردم گویندگی حرفه ی اصلی من شود.
یکی از خاطرات خوبی که داشته ام و همیشه به آن می بالم اجرای بازی ایران و کره در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل بود که در این مسابقه تیم ایران یک بر صفر مقابل تیم کره به پیروزی رسید و این برد منجر به صعودمان به جام جهانی شد. این بازی را به اتفاق مهرزاد عطاران و هومن ابوفاضلی اجرا کردم.
خاطره دیگری که هرگز از یادم نمی رود به تلفظ اشتباه یک اسم در برنامه "تیتر اول" برمی گردد، از آنجایی که علاقه اصلی من فوتبال است و هر کسی براساس علاقه و توانایی اش از خود انتظاراتی دارد بنابراین بعضی از اشتباهات ممکن است برایش خیلی فاحش و غیر قابل قبول باشد. در این برنامه، خبر فوت بازیکن معروف فوتبال برزیل "سوکراتس" که به عنوان "دکتر سوکراتس" هم معروف بود باید خوانده می شد، هنگام خواندن، برای لحظه ای لحن خوانش این اسم را با "پیت سمپراس" تنیسور معروف سالهای دور جهان تنیس اشتباه گرفتم. در حقیقت تاریخ فوتبال ذهنم مرا یاری نکرد و تا آخر برنامه فکر می کردم که اسم را درست تلفظ کرده ام در حالی که درمدت اجرای برنامه از استودیو سه بار به من اشاره کردند، که تلفظش را درست بگویم ولی من باز هم متوجه نشدم. همین اشتباه موجب شد که مطالعه ام را در زمینه تاریخ فوتبال بیشتر کنم تا جایی که در حال حاضر یکی از علایقم خواندن کتاب های تاریخی در حوزه ورزشی مخصوصا تاریخ فوتبال است.
در حال حاضر کار تخصصی ام، اجرا و گویندگی است البته نه صرفا در بخش ورزشی بلکه در بخش اجتماعی، ادبی و فرهنگی هم کار می کنم و به آن علاقمند هستم .
رادیو ورزش یکی از سالمترین رسانه های ورزشی است و بچه هایی که در این شبکه کار می کنند یکی از باسوادترین و کم ادعاترین اهالی رسانه های ورزشی هستند.به نظرم برای جذب بیشتر مخاطب در رادیو ورزش نیاز به درگیر کردن مخاطب با موضوعات مختلف داریم آن هم با استفاده از ابزار نوین. البته لازمه ی استفاده از ابزار نوین صرف هزینه در مقوله برنامه سازی است. هر چقدر برنامه سازی به سوی برنامه های کوتاه، شفاف و موثر برود بیشتر می توانیم مخاطب جذب کنیم.
امیدوارم بتوانیم با توجه به پتانسیل ها و استعدادهایی که در رادیو و در رسانه داریم ، با داشتن فکری نو از این استعدادها برای ساختن رسانه ای زبانزد در جهان استفاده کنیم .

به امید برخورد حرفه ای تر در حوزه رسانه

دسترسی سریع