از ساعت به مدت

برگزاری نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز مخصوص بانوان در تهران

نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز ویژه بانوان در 9 رشته ورزشی در تهران برگزار می‌شود.

1401/12/19
20:58

به گزارش رادیو ورزش؛ نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز «ویژه بانوان» در تهران برگزار می‌شود.

انسیه خزعلی معاون امور بانوان ریاست جمهوری در خصوص اهمیت برگزاری این مسابقات گفت: بسیار خوشحالیم كه بعد از كنگره بانوان تاثیرگذار توانستیم این رقابتها را برگزار كنیم.

وی افزود: این رقابتها در رشته های مختلف مثل جودو، كاراته، تكواندو؛ سواركاری و دیگر رشته ها با حضور كشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود و امیدواریم بانوان ما نتایج خوبی در این رقابتها بگیرند.

خزعلی افزود: این ارتباطات فرهنگی و هویتی كه حین این مسابقات شكل می‌گیرد و انتقال فرهنگ بومی ما نیز بخشی از اثرات مثبت این رقابتها است كه انشالله موجبات آشنایی بیشتر كشورهای مختلف با فرهنگ غنی ما را فراهم آورد.

مریم كاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان امروز در نشست خبری نخستین دوره بازی‌های بین‌المللی نوروز در خصوص این رقابت‌ها اظهار كرد: دی 1400 مقرر شد معاونت ورزش بانوان در خصوص اجرایی شدن یك رویداد بین‌المللی با ظرفیت ورزش برنامه‌ریزی كند. با توجه به زمانی كه تا نوروز داشتیم، نمی‌توانستیم اجرایی شدن برنامه در نوروز را تضمین كنیم و همین مسئله باعث شد ستاد بازی‌های نوروز از پنج ماه گذشته آغاز به كار كند.

وی گفت: در نوروز بخش مهمی از طراوت و شادابی طبیعت را داریم و ما هم خواستیم آن‌چه باعث بالندگی زن و نشاط می‌شود را با این شكل موضوعی رقم بزنیم به همین خاطر از كشورهای حوزه نوروز برای حضور در این رقابت‌ها دعوت كردیم، كشورهایی كه نوروز را به عنوان یك رویداد فرهنگی در تقویم خود ثبت كرده‌اند به همراه كشورهایی كه در رویداد زنان تاثیرگذار بودند هم دعوت شدند، در نهایت 22 كشور اعلام آمادگی كردند.

وی اضافه كرد: امیدوارم بتوانیم میزبانی خوبی از این دوره از رقابت‌ها باشیم.

معاون وزیر با اشاره به ثبت شدن این رویداد در تقویم یونسكو بیان كرد: رویداد نوروزگاه ثبت جهانی یونسكو شده و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی این رویداد است. مراكزی در ایران رسالت فرهنگی در معرفی نوروز را برعهده دارند، ما هم سعی كردیم از ظرفیت‌های وزارت گردشگری استفاده كنیم تا آن را به دنیا معرفی كنیم.

وی ادامه داد: این رقابت‌ها در 9 رشته كبدی، جودو، سواركاری، دوومیدانی، وزنه برداری، كاراته، فوتسال، شمشیربازی و چوگان با حضور 378 ورزشكار خارجی و 192 ورزشكار ایرانی برگزار می‌شود. در تمام رشته‌ها از تیم‌های داوری بین‌المللی ایرانی استفاده می‌كنیم و البته از داوران بین‌المللی هم برای همكاری دعوت به عمل آوردیم كه این دعوت هم پذیرفته شد.

كاظمی پور همچنین با اشاره به سابقه میزبانی ایران از مسابقات گذشته در بخش بانوان افزود: 4 دوره میزبانی مسابقات زنان كشورهای اسلامی را داشتیم، اما ویژگی شاخص رویداد بین‌المللی نوروز این است كه علاوه بر این كه ویژه زنان مسلمان است، فرصت حضور برای كشورهای غیر مسلمان هم فراهم شده است.

وی اظهار كرد: از ضرورت‌ برگزاری این مسابقات، در پیش بودن بازی‌های آسیایی و مسابقات كسب سهمیه المپیك بود. همین امر سبب شد رویداد نوروز را به عنوان یك دیدار تداركاتی با تراز بالا مد نظر قرار دهیم.

كاظمی‌پور همچنین در خصوص حضور رشته فوتسال در مسابقات افزود: فوتسال و فوتبال اهمیت زیادی داشت چون می تواند جریان سازی در ارتقاء سطح بانوان داشته باشد به همین دلیل جزو اولین رشته هایی بود كه حاضران دعوت شدند تا دو تیم خوب روسیه و تایلند در رقابتی چهارجانبه با دو تیم ایرانی رقابت داشته باشند.

وی همچنین در خصوص تغییر میزبانی مسابقات از كیش به تهران اظهار كرد: یكی از مناطق كاندیدا میزبانی كیش بود، اما امكان‌سنجی این میزبانی با شرایط فصلی مسابقات مناسب نبود و ستاد تصمیم گرفت با توجه به شرایط تهران و مسائلی كه در ترانسفر وجود داشت، مسابقات به میزبانی تهران باشد. همه كارهای مدیریت شده و در حال اجرا است.

وی بیان كرد: اولین جلسه ستاد بازی‌ها را با دعوت از 17 رشته ورزشی كه با سیاست قهرمانی در رویدادهای رسمی سال آینده و با اولویت تیم‌های ورزشی كه كاندیدای حضور در بازی‌های آسیایی هستند، تشكیل دادیم، اما به دلایلی برخی تیم‌ها آمادگی حضور نداشتند و یا برخی تیم‌های میهمان امكان حضور نداشتند. رشته جودو با وجود این كه در شرایط تحریم به سر می‌برد، اما مورد استقبال میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو قرار گرفت و جزو رشته‌هایی شد كه بیشترین شركت كننده را دارد.

كاظمی پور همچنین درباره میزان اعتبارات پیش بینی شده برای برگزاری این مسابقات گفت: هزینه‌ها براساس تراز بین‌المللی برآورد شده كه رقم اصلی را كمیته مالی باید گزارش دهد. بسته به نوع جوایز، هزینه‌ها و سطح داوری كه باید مطابق با تراز بین‌المللی باشد، هزینه‌ها متفاوت است، اما این برنامه از سال 1400 در ردیف برنامه‌ای ما بود و پیش‌بینی‌ها انجام شد تا اجرایی شدن آن را در روزهای آینده شاهد باشیم. در این رویداد یك اجرای كاملا زنانه خواهیم داشت.

معاون وزیر همچنین درباره زمان برگزاری این مسابقات افزود: افتتاحیه جمعه ساعت 4 تا 6 بعد از ظهر در تالار بسكتبال آزادی برگزار می‌شود و كشورهای روسیه، تایلند، بلاروس، فلسطین، كامرون، گرجستان، نپال، مصر، اندونزی، مالزی، تونس، لهستان، انگلستان، نروژ، ارمنستان، قزاقستان، عراق، افغانستان، پاكستان، ازبكستان و قرقیزستان در افتتاحیه حضور خواهند داشت.

وی در پایان درباره حضور نداشتن رشته‌های شطرنج و اسكی در این رقابتها تاكید كرد: یكی از دلایل فنی كه برای ما لحاظ شده بود، بحث حضور كشورهایی بود كه تراز فنی قابل دفاع داشته باشند، اما در شطرنج و اسكی تراز فنی پایین بود و ستاد به این نتیجه رسید كه آورده فنی برای كشور نخواهد داشت.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت