از ساعت به مدت

اولین حضور وزیر ورزش در استودیوی كانال صدای ورزش بانوان

سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان برای اولین بار به استودیوی كانال صدای ورزش بانوان آمد و برنامه‌های وزارتخانه‌های متبوعش برای بانوان سخن گفت.

1401/06/08
13:17

سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان صبح امروز پس از حضئر در برنامه صبح و ورزش رادیو ورزش میهمان برنامه بانوی ایرانی كانال صدای ورزش بانوان شد.

وی در خصوص 800 طرح نیمه تمام به سرانجام رسیده و 5200 طرح نیمه تمام اعلام شده اظهار كرد: یكی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های جامعه ورزش، اتمام پروژه‌‌ها و به تبع آن افزایش سرانه ورزش است. متاسفانه هم اكنون 75 سانتیمتر مربع بیشتر نیست. بعضاً در شهرستان‌ها و استانها به 90 سانتیمتر مربع رسیده‌ایم و واقعیت این است كه سانتیمتر به سانتیمتر افزایش سرانه ورزش، منابع و مقدمات زیادی می‌خواهد.

وزیر ورزش تصریح كرد:حدود 6 هزار طرح داشتیم و الان 5200 شده‌ است. برنامه ما این است زیرمجموعه شركت توسعه این پیگیری‌ها را انجام می‌دهد. پیست دوچرخه سواری در مازندران یكی از این موارد بود. حدود 24 الی 25 سال بلاتكلیف بوده است. انتظار ما این بود كه با بازدیدی كه پنجشنبه داشتم، حداقل سربندی می شد. چون در منطقه ای است كه بارندگی زیاد دارد .اگر سربندی شود، سرعت كار بالا می‌رود. ما 4-5 مجموعه مشابه داریم. مثل یزد كه چنین چیزی داریم. یزد یك مقدار از مازندران جلوتر است. همین طور سالن های دو و میدانی. در مازندران ما استادیوم 6 هزار نفره داریم كه نیمه تمام است و هیچی ندارد ولی در تیرماه سال گذشته افتتاح شده بود با حضور وزیر ورزش.، اما الان تعطیل است و خیلی از امكاناتش وصل نیست و هیچ انشعابی ندارد. به هر ترتیب، استادیوم فارس كه چهار سال پیش افتتاح شد و چمن و پیست دو میدانی و پیست تارتان آن هنوز مشكل دارد.

وی افزود: باید رسیدگی حقوقی شود و شركت توسعه با اینكه در سوابق دیدم، این مجموعه پارس در فارس تحویل شده، اما قبول كردیم كه مجدد رسیدگی كنیم. برنامه ما این است كه از منابع دولتی، دوم از مشاركت مردم، از خیرین، از مفاد قانونی و ظرفیت های قانونی مثل امكان و ملك های آزادمان را بفروشیم، استفاده كنیم. خیلی از اماكنی كه وزارتخانه ها دارند و بلااستفاده است. ما هم برای اتمام اینها این راهكارها را داریم.

سجادی تصریح كرد: الان هم به مناسبت هفته دولت، پروژه‌ها در دست بهره برداری هستیم. در هفته تربیت بدنی هم حدود 200 تا و بیشتر هم در دهه دهه فجرامسال پروژه افتتاح خواهد شد.

وزیر ورزش و جوانان در خصوص بیمه و پاداش ورزشكاران گفت: پاداش برای همه كادرها و ورزشكارانمان بسیار مهم بوده و هست. بخش مهمی كه همه در زندگی عادی‌مان بعد چند ساعت كار در منزل كنار خانواده ایم ولی جامعه ورزش اینگونه نیست. مثل خیلی از مشاغل حساس، مسولیت های ورزشی را خاص و حساس می‌نامم. چون شبانه روز درگیر هستند. از نظر حقوق و دستمزد قابل مقایسه نیست.

وی افزود: طبیعتاً جزو كارها و وظایف ماست. صندوق حمایت از قهرمانان داریم. در نوع پرداخت ها و آیین نامه جذب و نوع پرداخت حقوق در حال بازنگری هستیم، اما از نظر صندوق، فدراسیون ها و كمیته المپیك، برنامه ریزی طوری بوده كه قدردان زحماتشان باشیم. تلاش داریم می كنیم كه بازنگری شود و قبل 1401 با حضور رئیس جمهور جلسه توزیع جوایز و قدردانی را داشته باشیم. این اولین بار است كه این خبر را عرض می كنم.

سجادی درباره تجهیزات تیروكمان بانوان تصریح كرد: بانوان دو مدال ارزشمند در مسابقات همبستگی كشورهای اسلامی كسب كرده اند. دو الی سه روز محدود قونیه بودم. قسمت نشد به مسابقات تیر و كمان بروم. چون برنامه ها فشرده بود. طبیعتاً در خیلی از رشته‌ها كه نیاز به تكنولوژی روز داریم، مثل تیر و كمان و ولیچر و ... ابزاری كه نیاز دارند حتما باید به روز باشد. شعبانی بهار مدیر فدراسیون با حمایت های مالی كه ما داریم و منابعی كه خودشان به دست می آورند، به من گفتند كه به فكر تجهیز و تامین هستند و حتی كارخانه های ایرانی تولید داخلی دارند. برخی قبضه های آموزشی را در داخل تولید می كنند.

وی درباره اعزام بیشتر بانوان به مسابقات گفت: دقیقاً برنامه فنی فدراسیون‌ها همین است. از برنامه فدراسیون ها هم استقبال می كنیم و هم حمایت.در مذاكره با فدراسیون ها حتما این موضوع را پیگیری می كنم. واقعآً نیاز به این كار و اعزام ورزشكاران است. نیاز به رویدادهای ملی و ركوردگیری است.

وزیر ورزش اظهار كرد: اگر انتظار مدال های بیشتری داریم باید این كار را كنیم كمتر از دو سال المپیك پاریس و كمتر از یك سال بازی های آسیایی را داریم. شش الی هفت ماه فرصت داریم آنچه برای موفقیت لازم است، انشالله فراهم كنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه برای حمایت از اولین مقام ها در رشته های مختلف چه تدبیری دارید؟ گفت: هماهنگی كه با معاون بانوان شده، از نظر تحصیل، شغل، اردوها و مربی‌هایی كه نیاز دارند، لازمه فنی، آنچه نیاز دارند را فراهم كنیم. از ابتدا در برنامه هایی كه تدوین كردیم ، برنامه های مفصلی برای رئیس جمهور عرض كردم و گل كار این بود كه گفتم اگر وزیر شدم و رای آوردم برای ورزش بانوان این اتفاق می افتد. 1- استقلال ورزش بانوان 2- خودكفایی ورزش بانوان. خودكفایی یك بخش این است كه تجهیزات بروز نیاز است. یا لوازم و عدوات در تیراندازی خیلی بیشتر است.


سجادی بیان كرد: آن نوع حمایتی كه خانم كاظمی پور گفتند، در این زمینه است كه بانوان ورزشكاران به چه نیاز دارد؟ كفش و لباس مناسب چه می‌خواهند؟ واقعیت این است كه كفش تخصصی برای بانوان باید تهیه شود. همان طور كه برای آقایان مد نظرمان بهترین وسایل است، باید برای بانوان هم همین طور باشد. پوشش اسلامی شان را رعایت كنیم باید البسه و لوازم متناسب هم برای آن تهیه كنیم. اینها مطالعه و استاندارسازی می خواهد كه این در حال انجام است. این یك نوع خدمت و یك نگاه ویژه است. تداركاتشان از دیرباز، هتل آقایان خوب توجه می شد. ولی محل بانوان قبلاً كسی سر در نمی‌آورد. آنچه عرض كردم، برای ورزش آقایان خوب می بینیم، برای بانوان هم خوب ببینیم. حتی در حقوق و مزایا
حتی در تحصیل شان.


وی ادامه داد: یكی از ورزشكاران ما، رفته بود توزیع جوایز در یكی از ورزش های راكتی، بعد جایزه گرفت، سوالی پرسید، ببین من دارم دیپلم می گیرم و همه اش در دیپلم هستم و در اردو هستم. كمك كنید دیپلم بگیرم.هم خوشحال شدم و هم ناراحت. همینطور كه كشورهای مختلف می رود و مدارج و مدارك ورزشی را دارد كسب می كند حتی در هیات دولت از كار ایشان یك روزی هم گزارش دادم و باعث مباهات و افتخار خودم بود. فقط ایشان نیستند كه ما باید سیستمی در فدراسیون ها كه افرادی باشند كه من به اردو آمدم، سیستمی باشد كه برود و مشكلات زندگی من را حل كند.

وزیر ورزش اظهار كرد: شان والای ورزشكار و بانوی ورزشكار ما، همان طور كه با عزم و اراده خاص، با رعایت شعائر انجام می شوند، باید حفظ شود. یكی از سرمربیان والیبال برای من تعریف می كرد. تعداد لباس های بانوان زیاد است، یك زیر لباس و یك لباس اصلی و یك لباس پوشش. گفتند ست اول كه تمام می شود، از ست دوم هر وقت كه پیش من می آیند، ورزشكاران را كه تشویق می كنم، وقتی دستم به لباس آنها می خورد، كاملا خیس است و طبیعتآً وزنی دارد. خب ورزشكاری كه به ضوابط و قوانین احترام می‌گذارند، همتی است كه هر كسی آن را نمی تواند رعایت كند، اما الحمدالله ورزشكار ما با این شرایط در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: وقتی پیش رهبر انقلاب رسیدیم، گفتند افتخار می كنم كه در دنیا تلاش برای گرفتن این حجاب هست، شما این را حفظ كردید، با آن تلاش می كنید و روی سكو های قهرمانی می روید. به همین دلیل حمایت ویژه می طلبد.


سجادی تصریح كرد: حمایت دولت همیشه بوده است. حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه ها موج خیلی خوبی را به وجود آورده است. آقای رئیسی حمایت كردند و گزارشی كه در شورای انقلاب فرهنگی دادیم. بانوان برای بازی استقلال خوب آمدند و خوب رفتن و جو فرهنگی استادیوم خوب بود. قرار است كه برای بازی پرسپولیس بیایند. پیشاپیش امیدوارم این اتفاق با حضور و كمك خود این بانوان به خوبی تداوم یابد. این نوع نگاه در دولت جدید بود كه به اینجا رسیدیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت