ایراندخت شنبه تا 5شنبه از ساعت 14:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

ايراندخت

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان: یکی از اهداف ما ارتقاء آموزش بانوان در حوزه داوری و مربیگری و بروز توانمندی‌های آنان است/ فعالیت‌های ورزشی زیرزمینی به سلامت

مریم کاظمی‌پور در ارتباطی تلفنی با برنامه ایراندخت رادیو ورزش در خصوص ورزش بانوان و حمایت از ورزشکاران و برنامه‌های وزارتخانه در این خصوص خبر داد.

1400/10/07
16:23

به گزارش رادیو ورزش؛ مریم کاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در گفتگویی زنده با برنامه «ایراندخت» درباره مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال بانوان اظهار داشت: امروز جلسه رسمی بدرقه تیم ملی بانوان بود برای شرکت در دومین مرحله مسابقات آسیایی در کشور هند بود که توانستیم با قولی که از انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داشتیم، این وعده را تحقق بخشیم و در حضور ملی پوشان و کادر فنی تیم فوتبال باشیم.

کاظمی‌پور از چشم‌انداز تحول در ورزش بانوان خاطرنشان کرد: ورزش بانوان کشور ما سال‌هاست چرخه حرکت آن راه افتاده است. ما این روزها به فکر این هستیم که حرکتی تندتر و در مسیر پیشرفت واقعی و آنچه در شان ورزش بانوان است را هدایت کنیم. به طور مثال شروع فعالیت رشته فوتبال در حوزه بانوان حدود 26 سال است که شکل گرفته است. دوستان ما در این حوزه زحمات زیادی را از جمله مصوب کردن رشته، پوشش ورزشکاران در جوامع مختلف بین‌المللی و تصویب فعالیت رشته در داخل و خارج انجام دادند که یکی از صدها تلاشی است که در این ایام رخ داده است.

وی ادامه داد: آن چیزی که امروز ما را بر آن داشت تا درخدمت دوستان باشیم و در روزهای اخیر در تمامی اردوها و مجامع و مراسم بدرقه از رشته‌های مختلف مربوط به بانوان داشتیم، حرکت متحولانه‌ای است که ما را مجاب کرده تا نسبت به انجام وظایف خود که حمایت بیشتر است، بپردازیم. فوتسال کشورمان هم دو سال گذشته به مقام قهرمانی آسیایی رسیده است. اما اینکه اولین اتفاقات خوب برای بانوان ما در رشته‌های توپی در حال رخ دادن است، همچون اولین صعود تیم ملی فوتبال ما به مرحله دوم جام ملت‌های آسیا و خیلی از اولین‌ها و اخباری که این روزها شنیده می‌شود، در واقع نشان دهنده حرکتی رو به جلو و با رعایت تمامی موازین و اصول اولیه نظام جمهوری اسلامی ایران است. ما هم در ساختار و ضوابطی که به آن موظف هستیم حمایت هایی را خواهیم کرد.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش با اشاره به مشکلات تیم ملی فوتسال بانوان و انتخاب سرمربی این تیم گفت: در روزهای آتی نشست تخصصی‌ با حضور روسای فدراسیون فوتبال خواهیم داشت. فرصت‌ها، تهدیدها و چالش‌هایی که در این زمینه و علل تاخیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. قطعا حرکت بعدی ما در فدراسیون فوتبال این خواهد بود که این مشکل را در تیم فوتسال احیا کرده و به چرخه حرکتی بازگردانیم. فوتسال یکی از رشته‌هایی است که ما هم ظرفیت‌ و استعدادهای خوبی را در آن داریم و یکی از وظایف ما توسعه و پیشرفت ورزش بانوان مان در این رشته و بازگرداندن این تیم به مسیری که استحقاق آن را دارد.

وی با تاکید بر تحولات در حوزه ورزش بانوان تصریح کرد: در معاونت توسعه ورزش بانوان دو وظیفه مهم را در راستای کار خود متصور شدیم. توسعه ورزش همگانی و مطالبه تمامی زنانی که در این جامعه در حال زندگی هستند و خروجی آن ارتقاء سلامت بانوان از جمله زنان خانه دار، شاغل، روستایی، دختران دانشجو و اقشاری که فرصت انجام ورزش حرفه‌ای را ندارند. در مرحله بعدی و اهداف دوم ما ورزش قهرمانی است. حفظ وضعیت حضور رشته‌هایی که به سکوهای قهرمانی بین‌المللی رسیدند و ارتقاء رشته‌هایی که در حال حاضر فرصت حضور در مجامع بین‌المللی را ندارند.

او افزود: در هر دو موضوع ورود کرده و رشته‌هایی که آماده هستند را رصد کردیم‌. در مسابقات آسیایی هانگژو تمامی رشته‌های مربوط به بانوان وجود دارد و هیچ رشته‌ای حذف نشده است. در رشته‌هایی که در سطح آماتوری هستیم، ارتقاء و آموزش مربیان و اعضای کادر فنی از اولویت‌های ما است. که هم به دانش روز دنیا دست پیدا کرده و در اداره آن رشته‌ها یعنی بحث مربیگری و داوری، بانوان بتوانند به صورت مستقل، توانمندی‌های خود را بروز دهند. با حفظ تمام احترامی که برای کارشناسان آقا قائل هستیم، این فضا را اختصاصا بتوانند خودشان اداره کنند. این‌ها گام‌هایی است که در بحث ورزش قهرمانی در پیش داریم.

مریم کاظمی‌پور در پاسخ به این سوال که برخی از رشته‌ها امکان کسب مقام را داشته و به دلایلی مجوز رسمی برای انجام فعالیت ندارند و صدور مجوز امکان پذیر است، گفت: من معتقد هستم که ما باید از انجام هر کار غیرقانونی خود را دور نماییم. اگر رشته‌ای هست که از همه جوانب و ضوابط از جمله دانش ورزشی، روانشناسی، اجرا و حفظ ظرفیت‌های صیانتی بانوان موردی را نداشته باشد، از روسای فدراسیون‌ها درخواست کردیم که دفاعیات خود را در جلسات تخصصی ارائه دهند. این جلسات را در صحن تصمیم گیری وزارتخانه مطرح کرده و برای این رشته‌ها به صورت رسمی در خصوص کسب پارامترهای مختلف و فعالیت زنان در رشته‌های ورزشی می‌توانیم مجوز لازم را صادر کنیم. بسیاری از رشته‌ها به صورت غیرقانونی و زیرزمینی در حال فعالیت هستند و آسیب‌های جسمی و اجتماعی را به بدنه جامعه وارد می‌کنند. به جد در تلاش هستیم که این موضوعات را پیگیری کنیم چرا که مهمترین اصل، حفظ سلامت روحی و جسمی بانوان کشور است.

کاظمی‌پور در پایان از برنامه وزارت ورزش درخصوص تعداد مدیران ورزشی بانوان هم در هیات‌ها و استان‌ها گفت: یکی از برنامه‌های مشترکی که وزیر ورزش هم نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای داشته و از من حمایت کردند این است که ما در انتخاب مسئولین ورزشی که به عنوان بازوان اجرایی ما چه در فدراسیون‌ها و چه در هیات‌های استانی مشغول به خدمت هستند، یک سیر معقولانه را پیش رو قرار دهیم. تاکنون که من در این وزارتخانه بودم حدود 6 یا 7 مورد از بانوان در فدراسیون‌ها به عنوان معاون یا سمت‌های دیگر داشتیم، سلایق شخصی در این امر دخالتی نداشته بلکه بحث توانمدی و شایستگی‌های حرفه‌ای و اخلاقی و آکادمیک افراد و تاییدیه‌هایی که در سایر مراجع وزارتخانه باید انجام شود یکی از مسیرهایی است که در حال سیر کردن آن هستیم تا در انتخاب‌های خود کمتر دچار اشتباه شویم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
ایراندخت