پیش به سوی جام جهانی پنجعلی: خارجی‌ها دلسوز تیم ملی ایران نیستند

كاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال گفت: هیچ‌وقت از خودزنی سودی نبرده‌ایم و در آستانه جام جهانی نباید این اشتباه را تكرار كنیم.

1401/06/22
15:48

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد پنجعلی، درباره آغاز اردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال ایران برای برگزاری دو دیدار تداركاتی مقابل اروگوئه و سنگال اظهار كرد: مهم‌ترین موضوعی كه باید تا جام جهانی 2022 قطر به آن توجه كنیم پرهیز از حواشی است. جای هیچ‌گونه تردیدی نیست كه هیچ‌كدام از خارجی‌ها دلشان به حال ما نسوخته و حالا كه می‌دانیم رقبای خارجی دلسوز ما نیستند باید به دنبال استفاده بهینه از تمامی ظرفیت‌های موجود كنیم. بازی با تیم‌های اروگوئه و سنگال كه در قاره‌های خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند به تیم ملی كمك می‌كند. به خصوص اینكه بازی‌ها در تاریخ مشخص شده از سوی فیفا خواهد بود و در این ایام تیم‌ها با تمام توان وارد زمین می‌شوند. ضمن اینكه هر دو حریف تیم ملی به جام جهانی صعود كرده‌اند و به دنبال انسجام بیشتری هستند تا بتوانند نتایج خوبی در قطر بگیرند.

وی ادامه داد: سنگال با قطر، هلند و اكوادور بازی دارد و تقابل با ایران به خاطر همگروهی با قطر به این تیم كمك می‌كند. اروگوئه هم با پرتغال، كره جنوبی و غنا بازی دارد و همگروهی با كره جنوبی باعث شده تا دیدار با ایران كه تیمی آسیایی است تا حدود زیادی به این حریف كمك كند. تیم ملی كشورمان با انگلیس، آمریكا و ولز در یك گروه بوده و مصاف با اروگوئه و سنگال شاید كمك زیادی نكند چون شكل بازی این دو تیم شباهتی به تیم‌های همگروه ما ندارد و به نظرم این بازی‌ها تنها برای هماهنگی تیم ملی مفید است. بالاخره كارلوس كی‌روش و دستیاران او نیاز دارند تا به وضعیت كنونی تیمشان شناخت پیدا كنند و بهتر بتوانند تیم را آماده دیدارهای اصلی خود نمایند. كمبود بازی‌های تداركاتی به تیم ملی آسیب زده و امیدواریم در دو بازی پیش رو تا حدود زیادی بازیكنان به درك متقابلی از شكل بازی یكدیگر برسند.

كاپیتان پیشین تیم ملی با اشاره به این موضوع كه بركناری دراگان اسكوچیچ و اعتماد به كارلوس كی‌روش ریسك بزرگی بود، یادآور شد: تیم ملی ایران پیش از این پنج مرتبه به جام جهانی صعود كرده بود و حضور در این تورنمنت بزرگ برای مردم كشورمان اتفاق تازه‌ای نیست. تا به حال هیچ یك از تیم‌های كشورمان موفق به صعود از گروهش نشده بود و این اتفاق شاید با اسكوچیچ رخ می‌داد اگر شاهد اختلاف میان بازیكنان نبودیم. به هر تقدیر این اتفاق رخ داده و حالا وقت بازگشت به گذشته نیست. نگرانی‌ها از همدلی در تیم ملی منجر به آمدن كارلوس كی‌روش شده و نباید اتفاقی رخ دهد تا بار دیگر شاهد مسائلی باشیم كه به اتحاد ملی لطمه می‌زند. هیچ‌وقت از خودزنی سودی نبرده‌ایم و اگر چنین خطایی هم مرتكب شدیم نباید بار دیگر و در این برهه حساس رخ دهد. فدراسیون ریسك كرده و به خاطر مردم هم كه شده باید همه اهالی فوتبال از تیم ملی حمایت كنند تا در جام جهانی نمایش مطلوبی داشته باشیم.

پنجعلی با یادآوری گروه دشواری كه تیم ملی در آن قرار دارد، تصریح كرد: اولویت برای كسب نتایج خوب تیم كارلوس كی‌روش آرامش است. اگر در این تیم شاهد جار و جنجال نباشیم و انتقادهای منطقی را به شكلی اصولی مطرح كنیم برای رسیدن به موفقیت بخت بیشتری خواهیم داشت. تیم‌های ملی انگلیس، آمریكا و ولز در كادرفنی خود همانند ما دغدغه نداشتند. كمتر تیمی در فاصله كمتر از سه ماه تا شروع جام جهانی سرمربی خود را تغییر می‌دهد و حالا كه به دلایل مختلف دست به این كار زده‌ایم باید به سرمایه‌های خود اتكا كنیم. در اینكه رقبایی بسیار آماده داریم شكی نیست. انگلیس مدعی قهرمانی است، آمریكا تیمی بهتر از جام جهانی 1998 در اختیار دارد و به همراه ولز امید زیادی برای صعود دارد. تیم ملی ایران لژیونرهای قابلی دارد و خلاقیت خوبی نزد بازیكنان كشورمان است. شاید امید كمی برای صعود داشته باشیم اما می‌توانیم در بازی اول با انگلیس نتیجه‌ای بگیریم كه امیدهایمان را برای دو بازی بعدی پررنگ كند.

دسترسی سریع