ادامه دردسرهای میزبانی بزرگ بدهی 140هزار یورویی شطرنج ایران

بعد از گذشت چهار سال از برگزاری مسابقات شطرنج زنان جهان در تهران، بدهی ایران بابت این رقابت ها تسویه نشده ضمن اینکه بدهی های دیگری هم روی دست فدراسیون آمده که می تواند دردسرهایی داشته باشد.

1399/06/15
14:38

به گزارش رادیو ورزش؛ برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران اگرچه موفقیت بزرگی در تاریخ ورزش ایران و به خصوص در بخش بانوان بود و حتی تاثیرات سیاسی و فرهنگی بزرگی هم به همراه داشت اما شطرنج ایران را به خاطر مسائل مالی و بدهی به فدراسیون جهانی با حاشیه های زیادی همراه کرد که کماکان هم ادامه دارد.
این رقابت ها 4 سال پیش در دوره ریاست مهرداد پهلوان زاده با حضور شطرنجباز مطرح جهان همراه با سه نماینده در کشورمان برگزار شد. هزینه کلی این میزبانی پرسر و صدا برای شطرنج ایران حدود سه میلیارد تومان برآورد شده بود که البته بخش زیادی از آن مربوط به جایزه نقدی 63 بازیکن شرکت کننده می شد. این هزینه (450 هزار دلار) خیلی دیر اما بالاخره تامین شد و در چند مرحله به حساب فیده واریز شد اما 180 هزار دلار بدهی باقی مانده ایران به فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) - بابت هزینه های جانبی- دردسرساز شد و حتی خطر جدی تعلیق برای شطرنج ایران را هم ایجاد کرد.
این خطر البته یک بار با وساطت محمد جعفرکامبوزیا نایب رئیس ایرانی فیده از بیخ گوش شطرنج ایران گذشت اما وی هم نتوانست مانع از ضرب العجل و مهلتی شود که فیده برای پرداخت این بدهی در نظر گرفت. قرار بود بدهی 180 هزار دلاری شطرنج ایران به فیده طی مدت زمان تعیین شده در سه قسط 60 هزار دلاری و در فواصل زمانی بیست روزه پرداخت شود اما مهلت تعیین شده در حالی 29 تیرماه سال 96 (20 جولای 2017) به پایان رسید که مبلغ هیچیک از این اقساط به حساب فیده واریز نشده بود.
همین مسئله باعث تمدید مهلت فیده تا 9 مردادماه 96 (31 جولای 2017) شد، همزمان وزارت ورزش که یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بابت میزبانی مسابقات زنان جهان به فدراسیون شطرنج کمک کرده بود، 200 میلیون تومان دیگر هم در اختیار این فدراسیون شطرنج قرار داد تا مدیریت وقت (پهلوان زاده) از آن بابت تامین هزینه ارزی قسط اول بدهی به فیده استفاده کند.
بعد از پرداخت این قسط اما تعلل و کوتاهی فدراسیون شطرنج در تسویه حساب بدهی 120 هزار دلاری باقی مانده تا آنجا ادامه پیدا کرد که فیده نیمه شهریورماه سال 96 تصمیم به تعلیق شطرنج ایران گرفت؛ تصمیمی که حتی نگرانی هایی پیرامون پرچمداری سارا خادم الشریعه در بازی های داخل سالن آسیا (ترکمنستان) را به همراه داشت.
در ادامه این حواشی و چند روز پس از تصمیم فدراسیون جهانی شطرنج در مورد تعلیق ایران و با رایزنی های دوباره نایب رئیس ایرانی این فدراسیون، شطرنج کشورمان رفع تعلیق شد البته با تعیین مهلت چند روزه برای پرداخت بدهی؛ بخشی از این بدهی در موعد مقرر پرداخت شد اما بخش پایانی آن هرگز در حالیکه به گفته پهلوان زاده قرار بود تا تیرماه سال 97 قسط سوم بدهی ایران پرداخت شده و بدین ترتیب با فیده تسویه حساب شود.
پیگیری ها اما به این نتیجه منجر شده که با وجود گذشت 4 سال از میزبانی ایران و گذشت بیش از 2 سال از آخرین مهلت تعیین شده برای تسویه حساب با فیده، شطرنج ایران بابت این میزبانی کماکان بدهکار است.
مسئولان فدراسیون شطرنج پاسخ شفافی به پیگیری های خبرنگار مهر برای بیان رقم دقیق بدهی باقی مانده ایران بابت برگزاری مسابقات زنان قهرمانی جهان نداشتند اما اینگونه اعلام شد که این بدهی بین 60 تا 70 هزار یورو است. (پیش از این بدهی ایران در این زمینه با واحد دلار اعلام شده بود و حتی مهرداد پهلوان زاده دو سال پیش بدهی باقی مانده ایران را 60 هزار دلار عنوان کرده بود)
علاوه بر این فدراسیون شطرنج 75 هزار یورو دیگر هم به فدراسیون جهانی بدهکار است. این بدهی به خاطر پرداخت نشدن حق عضویت بازیکنان، داوران، مربیان و … روی دست شطرنج ایران گذاشته شده است. البته که پیگیری های خبرنگار مهر نشان می دهد این افراد حق عضویت خود را در موعد مقرر به فدراسیون ایران پرداخت کرده اند اما اقدامی توسط مسئولان وقت این فدراسیون برای واریز آن به حساب فیده انجام نشده بود.
فدراسیون جهانی شطرنج با وجود پرداخت نشدن حق عضویت ایرانی ها، اقدامات اداری لازم در مورد آنها را روی زمین نگذاشته است. این فدراسیون تا به امروز ورود خطرناکی هم به موضوع طلب باقی مانده خود از ایران بابت مسابقات قهرمانی زنان جهان نداشته اگرچه به صورت رسمی اعلام یا اقدامی هم مبنی بر نادیده گرفتن آن نداشته است.
با همه اینها بدهی شطرنج ایران به فیده مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت به خصوص که ماه های پایانی سال گذشته به خاطر تخلف صورت گرفته در حضورِ خلاف نظام دو ملی پوش ایران در مسابقات آزاد اسپانیا، تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا و حواشی ایجاد شده پیرامون، شطرنج ایران را پاشنه آشیل ورزش ایران کرد به خصوص که با توجه به تعلیق جودو، می توانست بهانه ای دستِ کمیته بین المللی المپیک (IOC) بدهد برای تعلیق کل ورزش ایران؛ مسئله ای که خبرگزاری مهر در گزارش خود با عنوان «سرباز نزدیک خانه آخر / نگذارید قلعه فتح شود» نیز به آن پرداخت.
البته که همین چند وقت پیش شطرنج خطر تعلیق دوباره توسط فیده را از بیخ گوش خود رد کرد اما این خطر و تبعاتی که برای کل ورزش به همراه خواهد داشت، با کوچکترین بهانه می تواند دوباره خودی نشان دهد و مسئولان را به دردسر بیندازد. پس باید مراقب بود شطرنج که رشته المپیکی هم نیست به خاطر بهانه ای مثل «بدهی های قدیمی» منشا دردسر نشود.

دسترسی سریع