از ساعت به مدت

خداحافظی تلخ با صدای فراموش نشدنی ورزش

مراسم تشییع زنده یاد مسعود اسكویی برگزار شد.

1403/02/17
11:31

به گزارش رادیو ورزش؛ مراسم تشییع زنده یاد مسعود اسكویی با حضور رئیس رسانه ملی، معاون صدا، همكاران رادیو و چهره‌های هنری و ورزشی همچون حمید استیلی، مهدی تاج، محمدرضا داورزنی، محمد شروین اسبقیان، پیمان یوسفی، مریم نشیبا، علیرضا جاویدنیا، بهروز رهبری فرد و...در مسجد بلال برگزار شد.

در نخستین دقایق آغازین مراسم، پیكر مسعود اسكویی بر دوش اهالی رسانه و ورزش به مقابل مسجد بلال انتقال و نماز میت بر پیكر این پیشكسوت رادیو خوانده شد.

پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما در مراسم تشییع این چهره شاخص رسانه ملی، با بیان اینكه زنده‌یاد اسكویی استاد، همكار، الگوی اخلاق و پیش‌كسوت ما در رسانه ملی بود، گفت: امروز همكاران زنده‌یاد اسكویی شهادت می‌دهند كه جز خوبی، اخلاق، تواضع و بزرگ‌منشی از او ندیدند و یقین داریم با نظر عنایت خداوندی، این شهادت به نیكی و تعظیم و تكریم شخصیت استاد اسكویی در این مراسم، رحمت واسعه الهی را برای وی در پی آورد.رئیس رسانه ملی صدای جوان زنده‌یاد اسكویی را مصداق امیدبخشی و سرزندگی وَ نماد شادابی دانست و گفت: مخاطبان رادیو، صدای او را با این ویژگی‌ها می‌شناسند و ازآنجاكه آنچه باقی می‌ماند، صداست؛ صدای او تا سال‌های سال گوش‌نواز ما خواهد بود.

جبلی با اشاره به اجرای برنامه تحویل سال 1403 شبكه رادیویی ورزش توسط استاد اسكویی در سن 85سالگی، گفت: این تلاش ستودنی و نشانه‌ای از روحیه امیدوارانه و بانشاط او بود. روحیه و انگیزه او برای زندگی تاجایی بود كه حتی وقتی روی تخت بیمارستان هم بود، به ما امید می‌داد كه نگرانش نباشیم.

وی افزود: او انسانی مؤمن بود و علی‌رغم سابقه كار 60ساله‌اش، در كنار همكاران جوان با تواضع و بدون ذره‌ای غرور و فخرفروشی كار می‌كرد؛ استاد بزرگی كه برای همه ما اسوه اخلاق بود، مانند مابقی پیش‌كسوتانی كه از میان ما رفتند و چنین جمع‌هایی یادآوری‌مان می‌كنند كه آن‌ها را كه هستند، باید قدر بدانیم و برای استاد اسكویی و دیگر پیش‌كسوتان فقید هم دعا كنیم خداوند آنان را در جوار صالحان جای دهد.

روز سخت برای اهالی رسانه
علی بخشی زاده، معاون صدا با تسلیت به بازماندگان اسكویی بیان كرد: امروز روز سختی برای اهالی رسانه است. ما یكی از افراد خوشنام، مردم دار و كاربلد را بدرقه می‌كنیم. اسكویی مردی مهربان، بی ریا و بی تكلف بود.
وی گفت: او الحق استاد بود و به تمامی جوانان هر آنچه از پروتكل‌های ورزشی می‌دانست، آموخته بود اما متواضعانه مشتاق اطلاعات جدید بود. ما یكی از بهترین معلمان خود را در رسانه از دست دادیم. چه رازی است كه یك نفر اینگونه محبوب می‌شود؟ برای پاسخ به این سئوال همه شما را به این آیه از سوره مریم دلالت می‌دهم كه «مسلما كسانی كه ایمان آورده و كارهای شایسته انجام داده اند، خداوند رحمان محبتی برای آنان در دلها قرار می دهد» و استاد اسكویی مصداق این آیه بود.
بخشی‌زاده عنوان كرد: او در این شرایط سنی بسیار پركار بود، حتی گاهی از او می‌خواستیم بیشتر به آموزش بپردازد و استراحت كند اما اهل استراحت نبود و عاشق این كار و حرفه اش بود.
از دست دادن اسطوره بی بدیل
محمدشروین اسبقیان، معاون توسعه ورزش قهرمانی افزود: از طرف خودم و وزیر ورزش ضایعه اسف‌انگیز از دست دادن اسطوره بی‌بدیل صداوسیما را تسلیت می گویم. ما از نوجوانی با صدای این اسطوره فرهیخته و صاحب نظر صداوسیما زندگی كردیم.
اسبقیان تصریح كرد: متاسف هستیم كه این صدا را دیگر زنده نخواهیم شنید اما یاد و نامش در جامعه پرافتخار ورزش زنده خواهد بود. او از كسانی بود كه به ورزشكاران انگیزه می‌داد.
در ادامه مراسم بخش‌هایی از صحبت‌های مسعود اسكویی در گزارش‌ها و مصاحبه‌ها و خاطراتش پخش شد. همچنین جملاتی كوتاه از گوینده‌ها و چهره‌های رادیویی از جمله اكبر ارمنده، بهروز رضوی و … برای حاضران پخش شد.
وطن پرستی بی نظیری داشت
محمدرضا منصوریان مجری كارشناس پیشكسوت عنوان كرد: مسعود اسكویی در نظم و وطن پرستی بی نظیر و همیشه الگو بود. اگر برنامه قرار بود ساعت 8 شروع شود، او ساعت 7:30 در استودیو بود. خیلی‌ها در اوج اقتدار و عظمت اسكویی به دنبالش آمدند تا او را به جاهایی ببرند اما او یك بار جواب نداد و می‌گفت من در این آب و خاك متولد شدم و در این آب و خاك هم باید دفن شوم.
نگاه پدرانه
محمدرضا داورزنی، رئیس سابق فدراسیون والیبال در ادامه بیان كرد: بعید می دانم در جامعه ورزش مدیر یا مربی‌ای باشد كه نگاهش به آقای اسكویی مهربانانه نبوده یا نگاه اسكویی به آنها پدرانه نباشد. او هیچ وقت با لحن تخریب سخن نمی‌گفت. الگوی بسیار خوبی برای كسانی بود كه گزارشگری می كردند.
ساخت مستند ازاستاد اسكویی
در ادامه مراسم محمد جهانی اولین مدیر رادیو ورزش در سخنانی درباره ویژگی‌های شخصیتی اسكویی گفت: از سال 69 كه ورزش رادیو راه اندازی شد، با او همراه بودم و از همان ابتدا جذب شخصیت و ادب او شدم. اسكویی بسیار كمك كرد و با چند نفر دیگر توانستیم رادیو ورزش را پایه گذاری كنیم. حتی وقتی برف خیابان‌ها را می‌بست او یك بار با تأخیر به استودیو وارد نشد. پیشنهاد می كنم تا قبل از چهلم استاد اسكویی مستند زیبایی از او ساخته شود تا برای همیشه در آرشیو رادیو باقی بماند.
جهانی در پایان خطاب به اهالی ورزش گفت: آقای اسكویی حق زیادی بر گردن ورزش این مملكت دارد. پشنهاد می كنم یكی از اماكن ورزشی را به نام او كنید.
در ادامه فاطمه نجفیان، همسر اسكویی نیز بیان كرد: مسعود در همه زندگی، حرفه و كارش از هیچ تلاشی برای آموزش وارتقای خود و شاگردانش فروگذاری نكرد. آنقدر رادیو را دوست داشت كه با كمترین توان پشت میكروفن رادیو ورزش حاضر شد و آغاز سال 1403 را اعلام كرد.
در بخشی از مراسم پیام وزیر ورزش خوانده شد.
در پایان مراسم پیكر زنده یاد اسكویی به سمت قطعه نام آوران بهشت زهرا بدرقه شد.
مسعود اسكویی روز چهارشنبه 12 اردیبهشت ما درگذشت.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت