از ساعت به مدت

سهرابی: آماده حل مشكل ورزش كشور با همكاری دولت هستیم

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما تنها راهكار حق پخش را مصوبه مجلس در قالب برنامه هفتم دانست.

1402/05/14
22:41

سید تقی سهرابی معاون حقوقی و امور مجلس رسانه ملی گفت: بحث حق پخش از سال 1380 تاكنون مطرح بوده ولی هنوز به نتیجه نرسیده كه البته دلایل این مسئله مشخص است و فدراسیون فوتبال هم به آن واقف است.

وی افزود: باید به دنبال راهكاری قانونی برای حل مسئله یك بار برای همیشه باشیم بنابراین پیشنهاد می‌كنم در حال حاضر كه برنامه هفتم در مجلس در حال بررسی است، این دغدغه ورزش و فوتبال كشور را هم برطرف كنیم و راهكاری عملیاتی برای آن بیندیشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما با رد این شایعه كه رسانه ملی در این زمینه كوتاهی كرده است گفت: سازمان صدا و سیما بارها به مسئله ورود كرده و از ابعاد مختلف قانونی، آن را بررسی كرده ولی به خاطر مسائل گوناگون از جمله عدم شفافیت درآمد در باشگاه‌های فوتبال و نیز مسائلی كه وزارت ورزش و جوانان با آن درگیر است، نتیجه‌بخش نبوده است.

وی ادامه داد: با وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال دغدغه مشترك داریم و فوتبال، برای صدا و سیما هم مهم است ولی رسالت این سازمان، فقط ارتقاء فوتبال نیست و در قبال دیگر رشته‌های ورزشی هم وظیفه دارد.

سهرابی با بیان اینكه قانون، بخشی از بودجه صدا و سیما را از محل درآمدها تخصیص داده كه حدود 50 درصد است گفت: رسانه ملی از محل پخش مسابقات فوتبال، درآمدی كسب نمی‌كند و زمانی هم كه بحث آگهی بازرگانی مطرح می‌شود، این در واقع همان درآمدهای اختصاصی صدا و سیماست.

معاون حقوقی و امور مجلس صدا و سیما افزود: در رسانه‌ها مباحث گوناگونی راجع به میزان درآمدهای رسانه ملی از پیام‌های بازرگانی قبل، حین و بعد از مسابقات فوتبال مطرح می‌شود كه بیشتر نوعی عملیات ژورنالیستی است در حالیكه صدا و سیما یك دستگاه دولتی است كه دستگاه‌های نظارتی و محاسباتی، ریال به ریال درآمدهای آن را زیر نظر دارند.

وی با بیان اینكه معتقدیم دولت باید به ورزش حرفه‌ای كمك كند گفت: شرایط صدا و سیمای جمهورى اسلامی ایران با همه رسانه‌های دنیا متفاوت است و نمی‌توان آنچه در كشورهای خارجی رخ می‌دهد را به داخل تعمیم داد بنابراین باید به دنبال راهكاری بومی‌باشیم كه مهمترین چیزی كه به آن رسیده‌ایم، بررسی موضوع در برنامه هفتم و لوایح دولت است.

سهرابی افزود: همانگونه كه دولت برای خرید حق پخش مسابقات جهانی، كمك می‌كند تا رضایت مخاطبان جلب شود، در زمینه حق پخش مسابقات داخلی هم می‌تواند كمك‌هایی داشته باشد.

معاون حقوقی و امور مجلس صدا و سیما گفت: دولت می‌تواند از بودجه عمومی مبلغی را در نظر بگیرد و ضمن رعایت قوانین حقوقی بین‌المللی، آن را از طریق صدا و سیما به ورزش كشور كمك كند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت