از ساعت به مدت

سالروز رحلت جانگداز معمار كبیر انقلاب و قیام خونین پانزدهم خرداد تسلیت باد

14 و 15 خرداد سالروز رحلت ملكوتی امام خمینی(ره) و قیام خونین مردم علیه حكومت ظالمانه شاهنشاهی تسلیت باد.

1402/03/12
21:36

به گزارش رادیو ورزش؛ امام خمینی در روز بیستم جمادی الثانی 1320 هجری قمری مطابق با 30 شهریـور 1281 هجری شمسی در شهرستان خمین از توابع استان مركزی ایران در خانواده ای اهل علـم و هجرت و جهاد پـای بـر خـاكدان طبیعت نهاد و در 14 خرداد سال 1368 هجری شمسی به ملكوت اعلاء پیوست. در گذر ایام و تواتر لیل و نهار به چهاردهم خرداد كه می رسیم ، روزی كه شاهد یكی از سنگین ترین حوادث مصیبت بار دهه های اخیر بود. مصیبت رحلت بزرگمرد انقلابی و مجاهد تاریخ ساز و ظلم ستیز و مجتهد عارف و مردم دوست و الهی، كه با خروش مردانه و قیام دلیرانه خود عظیم ترین انقلاب دینی را به ارمغان آورد .

چهارده خرداد یادآور خاطره تلخ رحلت جانگداز رهبر كبیر انقلاب امام خمینی (ره) و یادآور حماسه های جاودان ملت غیور ایران اسلامی در عشق به آن رهبر فرزانه است. از سوی دیگر قیام خونین 15خرداد 1342 بستر و زمینه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 را فراهم نمود. آن روز خروش مردم برای مبارزه با طاغوت و استبداد حاكم، به خاك و خون كشیده شد و نهال انقلاب در آغازین روزهای شكوفایی خود، با خون جوانان و مردان و زنانی آبیاری شد كه برای رهایی از یوغ استعمار، حفظ عزت و شرافت خود و برای استقلال كشور از هرگونه وابستگی به قدرت های شرق و غرب به پاخاستند، ندای رهبر خود را لبیك گفتند و خالصانه پای در كارزار ایثار و شهادت نهادند.

این روز نیز یادآور پایمردی ها و دلاوریهای آزاد مردانی است كه با نثار خون خویش نقطه عطفی در مبارزات مردم ایران علیه نظام ستمشاهی به وجود آوردند.

امام خمینی با هدف رضایت الهی نهضتی جاودان را درجهان اسلام بنا كردند و برای این هدف مشقت و سختی فراوانی را تحمل و پرچم حق طلبی و آزادی خواهی را در جهان برافراشتند و جمهوری اسلامی را به یادگار گذاشتند. همانطور كه مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای (مدظله االعالی) می فرمایند:«این انقلاب بدون نام خمینی در هیچ كجای دنیا شناخته شده نیست». امام خمینی شخصیتی بودند كه با یك عمر مجاهدت خستگی ناپذیر، نظام مقدس جمهوری اسلامی را بر مبنای اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله وسلم) بنا نهاد و به عنوان الگو به جهانیان معرفی كردند. ایشان با سلوك علمـی و عملی خویش به ما قدرت نقد و جسارت در برابر را ستم بخشیدند؛ جفاها دید اما با ثبات قدم، روشنگری و تبیین راه درست و نادرست، گام در راه امام آزادگان ابا عبدالله الحسین (ع) گذاشت تا رهروانش نه با اكراه بلكه با اختیار، مسیر فردوس برین گیرند.

بدون شك تجلیل و تكریم امام راحل عظیم الشأن و تعظیم شخصیت والای ایشان مایه انسجام ملت و ادای دین به همه ی كسانی است كه طی سالیان طولانی در راه تحقق آرمان های انقلاب اسلامی جانفشانی نموده اند. امروز همگان باید بدانیم راز و رمز بقا و تكامل خط و راه امام در وحدت و انسجام ملی نهفته است.

در سالروز این قیام سرنوشت ساز و ارتحال ملكوتی پیر فرزانه حضرت امام خمینی (ره)، یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و امام شهیدان را گرامی داشته و از خداوند منان شادی روح تمامی این بزرگواران را مسئلت داریم. به روان پاك تمام شهیدان راه آزادی درود می فرستیم. روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.

همچنین سالگرد بزرگداشت رحلت جانگداز امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهادت یاران ایشان در قیام خونین 15 خرداد 1342 را به همه همكاران و سهامدارن و عموم مردم شریف ایران اسلامی تسلیت و تعزیت عرض می­كنیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت