از ساعت به مدت

آنچه در جشن 24 سالگی رادیو ورزش گذشت؛ از قرائت بیانیه جشنواره صدای ورزش تا معرفی برگزیدگان این رویداد

آئین اختتامیه جشنواره ملی «صدای ورزش» و جشن بیست و چهارمین سالگرد تأسیس رادیو ورزش با حضور مقامات و مسئولین ورزشی و رسانه‌ای كشور  برگزار شد.

1401/04/08
23:08

به گزارش رادیو ورزش؛ در مراسمی با حضور وحید جلیلی قائم مقام رئیس رسانه ملی، علی بخشی زاده معاون صدای رسانه ملی، مهدی آذرمكان مدیر رادیو ورزش، جمعی از معاونین وزارت خانه ها ، روسای فدراسیون های ورزشی، پیشكسوتان و مدیران ارشد رسانه ملی، آئین نخستین جشنواره ملی صدای ورزش و جشن تاسیس 24 سالگی رادیو ورزش در محل استودیو شماره یك ساختمان شهدای رادیو سازمان صدا و سیما برگزار شد.

رادیو ورزش در صدر شبكه های تخصصی است

علی بخشی زاده معاون صدای رسانه ملی با اشاره به نقش راهبردی ورزش در تمام عرصه ها گفت : ورزش زبان مشترك كشورها و حتی نسل هاست و ارتباط تنگاتنگی با مفاهیمی نظیر نشاط اجتماعی، انسجام اجتماعی و وحدت اجتماعی دارد. این موضوع اهمیت فعالیت  این شبكه رادیویی را دو چندان می كند و در پی اختلاف افكنی دشمنان، رادیو ورزش می تواند باعث وحدت بیش از پیش در بین آحاد جامعه باشد. 

وی افزود: مطابق با بررسی های مركز تحقیقات سازمان، شبكه رادیویی ورزش در صدر شبكه های تخصصی این معاونت قرار دارد كه نشان از اقبال مخاطبین به شنیدن مطالب ورزشی و حواشی آن است. همچنین باید توجه كرد كه ظرفیت بالای رادیو ورزش و بستر ایجاد شده توسط آن به گونه ای است كه در آینده نزدیك كانال تخصصی ورزش بانوان راه اندازی می شود.از سویی این مهم با توجه به تاكید و تایید ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مقرر شده است به زودی برای آحاد بانوان جامعه راه اندازی شود تا خواهران ما شبكه اختصاصی مختص به خودشان را داشته باشند كه فعالیت هایشان را منعكس خواهد كرد. به ویژه اینكه نرم افزارهایی مانند ایران صدا زمینه انجام این كار را بیش از پیش فراهم كرده است. 

وی در پایان خاطر نشان كرد: با حضور دكتر آذرمكان در سال های اخیر كنداكتور و ظاهر شبكه دستخوش تغییرات مثبتی شده است به نحوی كه شاهد ساختارها و برنامه های جذاب تری در این شبكه رادیویی هستیم و ایشان توانسته اند ریتم برنامه های این شبكه را تندتر كنند به ویژه اینكه شبكه ورزش، شبكه استراتژیكی در آرایش آینده رسانه ای خواهد بود.

هدف اصلی جشنواره استعداد یابی افراد مستعد بود

مهدی آذرمكان مدیر شبكه رادیویی ورزش ضمن تقدیر و تشكر از زحمات عوامل رادیو ورزش و همچنین مدیران پیشین این شبكه گفت: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره استعدادیابی و شناسایی نیروهایی بود كه بتوانند در زمینه رسانه ورزشی فعالیت كنند تا بتوانیم زمینه حضور جوانان را در این حوزه فراهم كنیم.برنامه ریزی برای برگزاری این جشنواره در اواخر سال گذشته آغاز شد و تا 22 فروردین ماه امسال كه كمیته های آن شكل گرفت ادامه یافت. پس از آن از چهارم تا 15 خرداد اقدام به اعلام فراخوان و دریافت آثار كردیم. پس از آن و نزدیك به سه هفته، آثار رسیده داوری شد و از میان كلیه آثاری كه به دبیرخانه این جشنواره رسید، 556 اثر توسط كمیته 21 نفره داوران كه همگی از سابقه داران رسانه ای و ورزشی بودند، انتخاب شدند كه از این میان 308 اثر توسط رسانه ها و رادیوهای حرفه ای تهیه شده بودند و در كمال شگفتی 248 اثر مردمی هم در این فهرست جای داشتند كه این بیانگر تحقق اهداف مان از برگزاری این جشنواره بود.

پیشرفت تكنولوژی ،تلاش ما را بیشتر می كند

مسعود اسكویی پیشكسوت شبكه رادیویی ورزش ضمن بیان خاطرات خود از شبكه رادیویی ورزش گفت: در ابتدا، رادیو ورزش با 4 ساعت برنامه فعالیت خود را آغاز كرد اما تدریجا  به 12 و بعد به 16 ساعت رسید تا اینكه امروز به صورت 24 ساعته اقدام به تولید و پخش برنامه های متعدد می نماید. روند رو به رشد این شبكه به گونه ای بود كه خیلی سریع در میان احاد مردم جای خود را باز كرد و توانست توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب نماید. این در حالی است كه رادیو ورزش در بسیاری از مواقع توانست گوی سبقت را از تلویزیون بگیرد و در هر كجا از دنیا و در هر رشته ورزشی نسبت به پخش و پوشش آن اقدام كند.

نماینده هیات داوران جشنواره ملی صدای ورزش با اشاره به اهمیت توجه به شرایط روز گفت: در شرایط كنونی كه پیشرفت دانش و تكنولوژی به نحو فزاینده ای رو به رشد است ما باید بیش از هر زمانی به كار و تلاش ادامه دهیم تا از گردونه رقابت ها جا نمانیم.

در ادامه این جشنواره مسعود اسكویی متن بیانه جشنواره ملی صدای ورزش را قرائت كرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

 تولیدات شنیداری ورزشی به عنوان رسانه‌ای گویا و پركاربرد ، نقش مهمی تاكنون در سپهر رسانه ای ایفا كرده است ، تا حدی كه این نقش را در پیشرفت‌های ورزش كشور به هیچ روی نمی‌توان كتمان نمود.

برنامه سازی ورزشی در رادیو دارای وجوهِ متعددی است كه آن را در مقام رسانه‌ای تأثیرگذار و عمومی مقبولیت بخشیده است. خصوصاً قابلیت بازنماییِ صریح و واقع‌گرایانه و عملكرد گزارشی رادیو كه عامل مستندسازیِ مسابقه یا رویدادی را ممكن می‌سازد. بدین گونه رادیو به سبب پذیرفته شدن به عنوان ابزاری در راستای القای واقعیت، همواره بیانگر روایتی است از آنچه كه در ورزش و حواشی آن می‌گذرد.

 جشنواره " ملی صدای ورزش " كه به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار رادیویی ورزشی در سطح ملی اعم از شبكه های سراسری و شبكه های استانی و تولیدات مردمی در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین برنامه سازان ورزشی و همچنین كشف و رشد استعدادهای حوزه برنامه سازی " برگزار شد ، از هیات داورانی تشكیل گشت كه در كمیته های مختلف به ارزیابی و انتخاب آثار پرداختند . نگاه داوران این جشنواره به برنامه هایی بود كه با رویكردی نوآورانه و خلاقانه بر توانمندیهای ورزش ایران اسلامی و نشاط اجتماعی ، تقویت روحیه و همبستگی ملی و اخلاق ورزشی و روحیه پهلوانی و جوانمردی و ارتباط میان ورزش و ارزش های والای انسانی تاكید كرده بودند .

از دیگر نكاتی كه نظر داوران را به خود معطوف ساخته بود تشویق و ترغیب مردم به ورزش همگانی با هدف افزایش امید ، حفظ شادابی ، نشاط و تندرستی جسمانی با تاكید بر قشر كودك و نوجوان و بانوان بود . داوران تلاش نمودند برنامه هایی را مد نظر قرار دهند كه به تبیین و ترویج آموزه های فرهنگی در ورزش كشور اهتمام ورزد . علاوه بر آن برنامه هایی كه انگیزه بخش برای ورزش و فعالیتهای بدنی بارویكرد ورزش های تفریحی بوده باشند و به ویژه آثاری كه از طنز ورزشی بهره گیرند در اولویت قرار گرفته اند . 

اما نكاتی كه توجه هیات داوران را به خود معطوف ساخته است به این قرار است : 

حجم بالای آثار ارسالی به این جشنواره در مقایسه با سایر جشنواره های رسانه ای غرور انگیز بود كه این امر نشان دهنده جایگاه ورزش در تولیدات رسانه ای دارد 

در این جشنواره تعداد آثار ارسالی در قالب مستند و ساختارهای نوین گوی سبقت را از سایر قالب ها ربود كه حاكی از بلوغ سیاستگذاری و هدایت مدیران رسانه و حتی برنامه سازان مردمی می باشد . تحسین برانگیز است كه همگان به این اشتراك فكری رسیده اند كه برای تاثیرگذاری بر مخاطب دوری از ساختارهای ساده و انتخاب ساختارهای فاخر نقش بنیادین خواهد داشت  

 گزارشگری ورزشی ، حرفه ای تخصصی ست كه با توجه به مخاطبان فراوان ورزش حساسیت بالایی دارد . با توجه به گستردگی عرصه ورزش هر گزارشگر علاوه بر مهارت های كلی گزارشگری باید اطلاعات جامعی از آن رشته در پس زمینه ذهن خود داشته باشد تا در جای مناسب از آن استفاده كند . در بخش گزارشگری ورزشی به ویژه در بخش مردمی و دانش آموزی با استعدادهای نوپدید مواجه بودیم كه آینده ای متفاوت در این حرفه را نوید می دهد .

یكی از عوامل ذی‌نقش درتولید برنامه رادیویی نویسنده است. نویسنده فردی است صاحب ذوق، اهل اندیشه و مطالعه، دارای ذهنی نسبتاً خلاق و برخوردار از دانش زبانی و ادبی لازم در امر پیام رسانی و نیز دارای اطلاعات عمومی كافی در زمینه‌های مختلف كه قادر است موضوعی را كه در ذهن خود دارد یا از او خواسته می‌شود به نحوی موثر و جذاب و در عین حال روان و قابل فهم برای عموم مردم به شكل مطلوب و مناسب برای بیان شفاهی آماده كند. اما در برنامه های ورزشی نقش نویسنده رادیویی آنچنان باید و شاید مد نظر قرار نگرفته است كه زین پس می بایست با تشكیل كارگروه هایی نسبت به این موضوع آسیب شناسی شود .

همگان بر این موضوع اتفاق نظر داریم كه آنچه در رسانه شنیداری حایز اهمیت است عنصر صدا می باشد و این وطیفه بر دوش صدابردار یك برنامه رادیویی است كه می بایست با تلاش خود صدایی با كیفیت همراه با جلوه های صوتی ، به طور هنرمندانه به مخاطب ارسال نماید. اما آنچه در آثار ارسالی مشاهده گشت عدم توجه برنامه سازان به این عنصر تاثیرگذار در برنامه های رادیویی بود در حدی كه هیات داوران را در انتخاب بهترین صدابردار این جشنواره ناكام نمود . امید است این نقیصه با توجه بیشتر خالقان آثار به صدابرداری در رادیو جبران شود .

توجه پدید آورندگان آثار به موضوعاتی چون مكتب ورزشی شهید حاج قاسم سلیمانی ، پیوند میان ورزش و گام دوم انقلاب ، معرفی شهدای ورزشكار و شهدای ورزشكار مدافع حرم ، رویكرد جوانمردانه ورزشكاران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و عدم رویارویی با رژیم غاصب صیهونیستی ، اقدامات خیرخواهانه و مومنانه ورزشكاران در راستای مسئولیت اجتماعی تایید كننده نگاه ارزش مدارانه خالقان آثار به موضوعات منطبق با فرهنگ ایرانی اسلامی دارد كه واجد تقدیر و بالندگی است .

هیات داوران جشنواره ملی صدای ورزش تمام مساعی خود را مصروف نموده است كه با نگاهی عادلانه ، فارغ از عناوین افراد و نام شبكه ها به ارزیابی آثار بپردازد و منصفانه افراد برتر را معرفی نماید تا انگیزه بخش برای تولید آثار برجسته در آینده باشد . 

جا دارد از مشاركت فدراسیون ورزشهای دانش آموزی كشور نیز سپاسگزاری شود كه با ایجاد بخش دانش آموزی در بخش جایزه گزارشگری رادیویی مردمی نشاط مضاعفی را در میان نوجوانان علاقمند به این حرفه را پدید آورد و این هم افزایی قطعا موجب رشد و شكوفایی استعدادهای نوپدید در گزارشگری ورزشی در آینده خواهد بود.

در پایان هیات داوران امیدوار است این جشنواره طلیعه خلق آثار برتر و فاخر در حوزه برنامه سازی ورزشی بوده و با ایجاد دبیرخانه دائمی استعدادهای نوظهور مردمی مورد عنایت ویژه قرار گیرند .

خاطر نشان می شود در این مراسم پیام تصویری وزیر ورزش و صالحی دبیر كمیته ملی المپیك  پخش و به سمع مخاطبان رسید. همچنین برگزیدگان به شرح ذیل با دریافت هدیه و لوح مورد تقدیر قرار گرفتند:

برگزیدگان برنامه های تركیبی ساده :

1- محسن افضلی – برنامه جهان ورزش بسكتبال – رادیو ورزش

2- مصطفی بیات – برنامه موج ورزش – رادیو البرز

3- احمدرضا طاهری – برنامه از فوتبال چه خبر – رادیو ورزش

برگزیدگان برنامه های تركیبی نمایشی :

1- امیر اكبری - برنامه ب مثبت – رادیو صبا

2- رشید دل – برنامه گلچین ورزش – رادیو ورزش

3- سولماز ادیبی – برنامه عصرانه – رادیو ورزش

4- نوید جولایی – برنامه عصرانه – رادیو ورزش

5- ساجد قدوسیان – برنامه محوطه جریمه – رادیو نمایش

برگزیدگان گزارشگری ورزشی بخش اصلی:

1- مهرزاد عطاران – گزارش فوتبال

2- آرش اسدی – گزارش فوتبال

3- حسن عبدالهاشم پور – گزارش كشتی

برگزیدگان برنامه های مستند ورزشی :

1- سید محمدمهدی ركنی حسینی - برنامه امجدیه 1968 – رادیو معارف

2- محمدحسین خسروجردی – برنامه پرواز به سمت نور - رادیو ایران

3- بهرام نوری – برنامه اشكها، لبخندها – رادیو گیلان

برگزیدگان برنامه های ساختارهای نوین:

1- آرش بائی - برنامه كماندار تفنگدار نیزه دار – رادیو گیلان

2- ناهید سعادتی – برنامه كافه ورزش – رادیو آذربایجان شرقی

3- مریم بانو فطرتی – برنامه اضافه مرگ – رادیو ایران

برگزیدگان برنامه های گفتگو محور:

1- صدف سبحانی - برنامه مناظره ورزشی – رادیو ورزش

2- احمدرضا طاهری – برنامه همیشه با ورزش – رادیو ورزش

3- سیده فاطمه علیقلی شعار – برنامه امواج شبهه – رادیو گفتگو

برگزیدگان گویندگی برنامه های ورزشی رادیویی:

1- حافظ كاظم زاده – برنامه هوادار – رادیو ورزش

برگزیدگان نویسندگی برنامه های ورزشی رادیویی:

1- حسن عبدالهاشم پور- برنامه جهان ورزش – رادیو ورزش

برگزیدگان بازیگری نمایش برنامه های ورزشی رادیویی:

1- علیرضا كیانی- برنامه ب مثبت – رادیو صبا

برگزیدگان بخش جایزه ویژه شهید سلیمانی : 

1- امین حسین زاده- برنامه ابول – مركز خوزستان

2- محمدحسین خسروجردی- برنامه پرواز به سمت نور – رادیو ایران

3- حسین شاه میرزایی- برنامه پا به پای پهلوان – رادیو ورزش

برگزیدگان بخش جایزه ویژه ورزش و گام دوم انقلاب: 

1- بهرام نوری- برنامه اشك ها ، لبخندها – رادیو گیلان 

2- - برنامه امید – مصطفی بیات – رادیو البرز

3- - برنامه كهنه سوار – محسن قاسم زادگان – رادیو فارس

برگزیدگان بخش مردمی - پادكست های رادیویی:

 1- عادله قدیمی- برنامه دست خدا- رشت

2- مریم خادمی- برنامه زمین های این شهرك ستاره سازند - مشهد

3- سعید غزنوی- برنامه قهرمان ملّی - كاشان

برگزیدگان بخش مردمی - ساختارهای نوین:

1- علی تركمان پری- برنامه ویژه نامه - شهرری

2- آنیتا سرتیپی-برنامه نشاندار شجاعت - تبریز

3- ریحانه رزاق زاده- برنامه طنز فوتبالی - كاشان

برگزیدگان گزارشگری ورزشی بخش مردمی:

1- سیاوش تاج منش- 36 ساله - گزارش وزنه برداری- تهران

2- محمّد امین حیدری – 24 ساله - گزارش فوتبال- اصفهان  

3- امیر دانش لاری – 40 ساله - گزارش كشتی- شیراز

برگزیدگان گزارشگری ورزشی بخش دانش آموزی:

1- علی اكبر صابری – 17 ساله -گزارش فوتبال- زنجان، ابهر، شریف آباد 

2- مبینا عمادی – 17 ساله - گزارش وزنه برداری- تهران

3- سام میر شكاران – 10 ساله - گزارش كشتی- فسا

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت