از ساعت به مدت

شهادت امام جواد(ع) تسلیت باد

سالروز به شهادت رسیدن امام محمد تقی(ع) تسلیت باد.

1401/04/08
15:47

به گزارش رادیو ورزش؛ ابوجعفر محمد بن علی بن موسی الرضا (علیه‌السّلام)، مشهور به امام جواد (علیه‌السّلام) و جواد الائمه، نهمین پیشوای شیعیان است.
بنا بر نقل تاریخ‌نویسان، آن حضرت سال 220 ه ق. به شهادت رسید،و بنا بر قول مشهور به دست همسرش ام الفضل دختر مامون عباسی مسموم و به شهادت رسیدند.

مامون حضرت جواد (علیه‌السّلام) را بعد از شهادت پدر بزرگوارش امام رضا (علیه‌السّلام) به بغداد طلبید و دختر خود‌ ام الفضل را به تزویج حضرت درآورد. چرا كه از طرفی امام را در كنترل خود داشت و از طرفی آمد‌وشد شیعیان را با حضرت زیر نظر می‌گرفت.

حضرت جواد (علیه‌السّلام) پس از اینكه به بغداد تشریف برد، از سوء معاشرت مامون در اذیت و آزار بود. از وی خواست كه به حج بیت‌الله الحرام برود. وقتی حضرت به مدینه رسیدند در آنجا توقف كردند تا آنكه مامون در سال 218 ق در هفدهم رجب مرد و برادرش معتصم به قدرت رسید.

چون معتصم از فضائل و كمالات حضرت امام جواد (علیه‌السّلام) مطلع شد، به واسطه حسد و ترس از اینكه حضرت در رشد تشیع در حرمین (مكه و مدینه) به مقصود برسند، در صدد برآمد كه چاره‌ای بیندیشد. پس آن حضرت را به بغداد فرا خواند. حضرت امام جواد (علیه‌السّلام) چون قصد رفتن به بغداد نمودند، امام هادی (علیه‌السلام) را جانشین خود در مدینه كردند و در حضور اكابر شیعه و ثقات اصحاب خود نص صریح بر امامت آنحضرت نمودند و كتب علوم الهی و اسلحه و آثار پیامبر اكرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و سایر پیامبران را به فرزند خود امام هادی (علیه‌السّلام) دادند و دل به شهادت داده و با فرزند گرامی خود وداع كردند و روانه بغداد شدند. در روز 28 محرم سال 220 هـ وارد بغداد شدند و معتصم در اواخر همین سال آنحضرت را به زهر كین شهید كرد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت