از ساعت به مدت

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1401

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی‎‌شان سال 1401 را به نام سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نامگذاری كردند.

1400/12/29
20:08

به گزارش رادیو ورزش؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از تحویل سال 1401 در پیام نوروزی خود با ملت شریف ایران سخن گفتند.

متن كامل پیام نوروزی مقام معظم رهبری به شرح ذیل است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطاهرین سیّما بقیة الله فی‌الأرضین

یا مقلّب القلوب والأبصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال حوِّل حالنا إلی أحسنِ الحال

تبریك عرض میكنم عید نوروز و آغاز سال نو و طبیعت نو و روز نو و روزگار نو را، كه امسال مصادف است با ایام نیمه‌ی شعبان كه متعلّق است به خورشید فروزان عالم وجود، حضرت بقیةالله (ارواحنا فداه).

تبریك عرض میكنم به ملّت بزرگ ایران و به همه‌ی ملّتهای همدل و همسان.

به طور خاص تبریك عرض میكنم به خانواده‌های معظّم شهیدان، خاندانهای صبور و ارزشمند كه ان‌شاءالله خداوند سایه‌ی این خانواده‌های معظّم را از سر ملّت ایران، از سر ما كوتاه نكند و همچنین به جانبازان عزیز و خانواده‌های باگذشت و صبور آنها و همچنین به ایثارگران و خدمتگزارانِ صمیمی ملّت ایران در میدانهای مختلف؛ چه در میدان سلامت، چه در میدان امنیّت، چه در میدان مقاومت، چه در میدان علم؛ و به همه‌ی این عزیزان تبریك عرض میكنم این روز شیرین و عید مبارك را.

سال دیگری هم گذشت. سال 1400 هم به پایان رسید با همه‌ی شیرینی‌ها و تلخی‌ها و فرازها و فرودها كه در زندگی طبیعی است. زندگی مجموعه‌ای از همین فراز و فرودها و شیرینی‌ها و تلخی‌هاست.

اشاره كنم به چند اوج از حوادث ملّت ایران، چند فراز، چند شیرینی بزرگ كه یكی از آنها مسئله‌ی انتخابات بود. انتخابات حقیقتاً مهم بود، بزرگ بود. در عین شدّت بیماریِ همه‌گیر، بیماری كرونا در اوائل سال 1400، مردم آمدند پای صندوقهای رأی، و رأی دادند. خیلی مهم است. در حالیكه اجتماع دو نفر در یك نقطه خطرناك بود. آن روزهایی كه ما صدها نفر در روز تلفات داشتیم، شاید پانصد، ششصد و شاید هم بیشتر. در یك چنین شرایطی انتخابات برگزار شد.

مردم آمدند شركت كردند و خب دولتی تازه‌نفس به میدان آمد كه آن‌طوری كه قرائن نشان میدهد، دولتی مردمی و علاقه‌مند به حركتها و هدفهای مردمی و دارای ریل جداگانه‌ای غیر از دولت محترم قبلی در حال حركت هستند و امیدهایی را در مردم زنده كرده‌اند بحمدالله. این یكی از فرازها و اوجهای حوادث ملّت ایران بود.

یك مورد دیگر مقابله‌ی جدّی با بیماری همه‌گیر كرونا بود كه به معنای واقعی كلمه مبارزه شد، مقابله شد. تلفات این بیماریِ خطرناك از روزی چند صدتا رسید در یك برهه‌ای به روزی بیست تا، هجده تا مثلاً؛ به اینجاها رسید. اگرچه باز یك مقداری بالا رفته، اما تفاوت بین این وضعیتی كه خب بحمدالله واكسن در اختیار همه قرار گرفت با آن وضعیت آن روز تفاوت زیادی است.

یك اوج دیگر پیشرفت علم و فنّاوری بود. تولید چند نوع واكسن در كشور كه بعضی مورد تأیید جهانی هم قرار گرفت؛ و حركتهای مختلف علمی و فنّی از واكسن بگیرید تا ماهواره، در همه‌ی جهات بحمدالله كشور كارهای مهمی داشت. اینها اوجهای بزرگِ سال 1400 بود. در داخل كشور حوادث گوناگون دیگری هم بود. شیرینی‌های دیگری هم بود.

در عرصه‌ی جهانی هم همین جور. یكی از مهمترین حوادث شیرین سال 1400 این بود كه آمریكاییها، در همین اواخر البته، آمدند اعتراف كردند، به زبان خودشان گفتند كه ما در فشار حداكثری علیه ایران شكست خفّت‌بار خوردیم. تعبیر «خفّت‌بار»، تعبیر خود آمریكایی‌هاست. حادثه‌ی مهمّی است. ملّت ایران پیروز شد. ملّت ایران توفیق پیدا كرد. هیچ كس نمی‌تواند این را به خودش نسبت بدهد. ایستادگی ملّت ایران به یك چنین پیروزی بزرگی رسید. حوادث متعدد دیگری هم رخ داد؛ چه در نزدیكی ما، چه در دوردستها كه همه ثابت كرد درستی راه ملّت ایران در مقابل استكبار را. نشان داد كه راه درست همین راهی است كه ملّت ایران در مقابل استكبار دارد حركت می‌كند. خب اینها شیرینی‌ها بود.

تلخی‌هایی هم داشتیم، كه از بین همه‌ی تلخی‌ها آنی را كه از همه به نظر من سخت‌تر و مهمتر است عرض میكنم و آن تنگی معیشت مردم، مسئله‌ی گرانیها و تورّم و این چیزها بود كه خب باید حتماً علاج بشود. [اینها] چیزهای علاج‌پذیری است، مشكلات اقتصادی است كه ما امسال امیدواریم بخشی از اینها برطرف بشود، چون همه‌ی اینها دفعتاً برطرف نمیشود، به تدریج برطرف خواهد شد. این كه آدم عجله كند، بگوید نه‌خیر، به همین زودی، واقع‌بینانه نیست. لكن ان‌شاءالله امیدواریم بعضی از اینها در طول 1401 كه سال اول قرن هم هست، ــ قرن پانزدهم هجری شمسی ــ ان‌شاءالله برطرف بشود.

ما در سالهای گذشته هر سال یك عنوانی را با نام شعار سال مطرح كردیم برای اینكه مسئولین، عمدتاً قوه‌ی مجریه و در حاشیه‌ی آن، قوه‌ی مقنّنه و قوه‌ِی قضائیه و همچنین آحاد مردم ــ آن جایی كه به مردم ارتباط مستقیم پیدا میكند ــ در این جهت حركت بكنند. در بعضی از سالها توفیقات خوبی هم در این زمینه به دست آمده. بعضی جاها هم البته در بعضی سالها كم‌كاریهایی وجود داشته كه در سال 1400 ما مسئله‌ی تولید، مانع‌زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها را مطرح كردیم. كارهای خوبی هم نسبتاً انجام گرفته كه باز هم ادامه دارد و بایستی ادامه پیدا كند.

در این چند ساله بنده برای شعار سال «تولید» را عمدتاً محور قرار دادم با یك قیدی، با یك خصوصیتی. علت هم این است كه تولید كلید حل مشكلات اقتصادی كشور است. تولید ملّی در واقع راه اصلی عبور از سختی‌ها و دشواریهای اقتصادی برای كشور است. یعنی مهمترین مسائل اقتصادی كشور را مسئله‌ی تولید، رواج تولید ملّی و رونق تولید ملّی، حل میكند. طبیعت تولید این است. این است كه ما روی تولید تكیه كردیم؛ یعنی رشد اقتصادی را افزایش میدهد، اشتغال ایجاد میكند، تورّم را كاهش میدهد، درآمد سرانه را افزایش میدهد، رفاه عمومی ایجاد میكند. علاوه بر این دارای تأثیرات روانی است؛ اعتماد به نفس ملّی را بالا میبرد، احساس عزتمندی را در ملّت به وجود می‌آورد. تولید، یك چنین اكسیری است. یك چنین حادثه‌ی مهمّی است تولید ملّی، اگر ان‌شاءالله به بهترین وجهی پیش برود. لذا ما در این چند سال روی مسئله‌ی تولید تكیه كردیم. بی‌تأثیر هم نبود، بحمدالله تأثیرات خوبی هم داشت.

امسال هم من تولید را میخواهم مطرح كنم. منتها یك لایه‌ی جدید، یك چهره‌ی جدید از تولید را میخواهم مطرح كنم و آن عبارت است از تولیدی كه دارای دو خصوصیت باشد: یكی اینكه اشتغال‌آفرین باشد، یكی اینكه دانش‌بنیان باشد.

تولید دانش‌بنیان، متّكی به دانش، دانش جدید و پیشرفتهای علمی، و تولیدی كه اشتغال‌آفرین باشد. البته همه‌ی تولیدها اشتغال‌آفرین است منتها بعضی از تولیدها با اینكه سرمایه‌گذاری‌اش انبوه است، اشتغال‌آفرینی‌اش آنچنان نیست، لكن بعضی نه، اشتغال‌آفرین است كه حالا من ان‌شاءالله توضیح اینها را در سخنرانی فردا تا حدودی عرض خواهم كرد.

اگر چنانچه ما تولید دانش‌بنیان را معیار قرار بدهیم و به دنبال تولیدی برویم كه دانش‌بنیان باشد با خصوصیاتی كه عرض خواهم كرد ان‌شاءالله در سخنرانی روز اول سال، به نظرم میرسد كه ما در همه‌ی این هدفهای اقتصادی‌مان یك تكان خوب، یك حركت رو به جلوی محسوسی ان‌شاءالله خواهیم داشت. مسئله‌ی اشتغال‌آفرینی هم همین جور. بنابراین امسال ما شعارمان عبارت شد از این: «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین». این تولید است.

البته من درخواست مؤكّد دارم، سال گذشته هم این را گفتم كه اكتفا نكنند دوستان به اینكه حالا روی كاغذهایِ سربرگهایِ دستگاههایِ گوناگون بنویسند این عبارت را یا مثلاً فرض كنید كه یك تابلو درست كنند در خیابان مثلاً بزنند؛ اینها كار نیست. عمده این است كه به معنای واقعی كلمه روی این سیاستگذاری بشود. البته این دولت با وضعی كه من مشاهده میكنم، با تحرّكی كه رئیس‌جمهور محترم و همكاران ایشان دارند، ان‌شاءالله پیشرفت خواهد كرد. یعنی این شعار روی زمین نخواهد ماند به توفیق الهی. لكن هرچه بیشتر كار بشود، بیشتر تلاش بشود، بهتر خواهد بود.

امیدواریم ان‌شاءالله كه خدای متعال برای ملّت عزیز ایران در این سال، در این عید، در این فرصتِ مغتنم یك‌ساله خیر اراده بفرماید و مردم را خرسند كند، زندگیها را ان‌شاءالله شیرین كند، مردم را دلشاد كند و ارواح طیّبه‌ی شهدای عزیزمان، روح مطهّر امام بزرگوارمان، امام راحل (رضوان الله علیه) ان‌شاءالله شاد باشد و سلام و ارادت و اخلاص همه‌ی ما را به خاكِ پای بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه) ان‌شاءالله خدای متعال برساند.

والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته

انتهای پیام/

دسترسی سریع
1 مناسبت