دانشکده استعدادیابی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده استعداديابي

نقش والدین در کشف استعداد ورزشی فرزندان

برنامه "دانشکده استعدادیابی" سه شنبه 21 خرداد، با حضور طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی، به اهمیت آگاهی والدین در استعدادیابی ورزشی فرزند اختصاص داشت.

1398/03/22
07:52

به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی، در پاسخ به این سوال که والدین در روند استعدادیابی فرزند خود چقدر نقش دارند، بیان کرد: نقش والدین بسیار مهم است؛ اما نه از این نظر که به والدین به عنوان یک کارشناس نگاه کنیم، یعنی والدین تصمیم گیرنده تشخیص استعداد فرزندشان باشند. آگاهی والدین نقش بسیار مؤثر دارد؛ اینکه چه اطلاعاتی داشته باشند و چه آموزش هایی دیده باشند که برای رسیدن فرزندشان به هدفش کمکش کنند.
وی، در خصوص تأثیر ویژگی های آنتروپومتریکی در رشته ورزشی اظهار داشت: اولین قدم آموزش ما برای والدین این است که بدانند ویژگیهای فیزیکی ظاهری افراد در موفقیت ورزشی شان چقدر نقش دارد. نکته مهم این است که والدین بدانند داشتن چنین ویژگیهایی برای سوق در یک رشته ورزشی مهم است؛ اما کافی نیست.
والدین باید با توجه به ویژگیهای ظاهری فرزند، او را به سمت رشته ورزشی هدایت کنند؛ ولی بهتر است قسمت بعدی را به دست متخصصین و پژوهشگران علمی بسپارند که بتوانند از آن ویژگیها استفاده بهینه تری کنند.
حسینیون، تصریح کرد: من به عنوان والد یک فرزند اگر می بینیم فرزندم قد بلند نیست، بهتر است اصلاً او را به سمت رشته هایی مثل بسکتبال و والیبال نبرم؛ چه بسا که ورود فرزند به این فضا و عدم موفقیت و درخشش در آن رشته، وی را سرخورده و حتی از ورزش زده کند.
وی، به اهمیت استعدادیابی در بخش مربیگری تأکید کرد و گفت: استعدادیابی مبحثی است که فقط مربوط به ورزشکار نیست. پیدا کردن استعدادها در بین مربیان هم یکی از نکات قابل توجه است. ما باید مربیان سطح ابتدایی که در مدارس و باشگاه ها کار می کنند را تأمین کنیم، به آنها انگیزه بدهیم و به روزشان کنیم.
برنامه دانشکده استعدادیابی، روزهای سه شنبه ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده استعدادیابی