دانشکده استعدادیابی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده استعداديابي

استعدادیابی ورزشی و ارتباط آن با عمر قهرمانی


برنامه "دانشکده استعدادیابی" سه شنبه 31 اردیبهشت، با حضور طناز حسینیون، ملی پوش اسبق تیم دو و میدانی و مدرس فدراسیون جهانی دو ومیدانی، به موضوع تأثیر استعدادیابی ورزشی صحیح بر عمر قهرمانی اختصاص داشت.

1398/03/01
11:11


به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، ملی پوش اسبق تیم دو و میدانی و مدرس فدراسیون جهانی دو ومیدانی، در پاسخ به این سوال که استعدادیابی درست چقدر بر این تأثیر دارد که در فضای ورزشی بتوانیم عمر قهرمانی سالمی را داشته باشیم، عنوان کرد: یکی از مواردی که می تواند ورزشکاری که خوب هم استعدادیابی شده است را از صحنه خارج کند، آسیب دیدگی است. یک آسیب ممکن است باعث شود ورزشکار از رشته خود یا به کل از ورزش خارج شود.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا اینکه در یک سن نامناسب برای یک رشته ورزشی اقدام کنیم، می تواند منجر به آسیب دیدگی شود، اظهار داشت: صد درصد؛ هم استعدادیابی نادرست و هم شروع ورزش در سنینی که شاید برای آن ورزش مناسب نباشد، فاکتورهایی است که می تواند منجر به آسیب دیدگی و دور شدن آن ورزشکار از صحنه های ورزشی شود.
حسینیون، تصریح کرد: استعدادیابی فقط فرآیند کشف یک استعداد نیست وابعاد دیگری نیز دارد. مرحله حفظ و نگهداری، رشد و پیشرفت و مرحله پس از قهرمانی، مراحلی است که اگر هر کدام به درستی انجام نشود و هدایت نشود، می تواند به آسیب دیدگی منجر شود؛ نگذارد فرد به مرحله دیگر برسد و نیز آن استعداد به هدر برود. ممکن است یک استعدادی را در مقاطع خیلی بالاتر و در المپیک ببینیم؛ اما به دلیل آسیب دیدگی ممکن است در هر یک از بخش ها ورزشکار متوقف شود.
پژوهش ها در این زمینه کمک می کند جلوی اتفاقات را بگیریم و استعدادی که با هزینه زیادی کشف می شود و روی آن سرمایه گذاری می شود، به دلیل فقط آسیب دیدگی از صحنه ورزش خارج نشود.
وی، در پاسخ به این پرسش که آیا ندای درون می تواند در استعدادیابی ورزشی تأثیرگذار باشد، بیان کرد: نقش آن بسیار مؤثر است. بارها و بارها در تحقیقات مختلف تأکید شده که نقش والدین فقط باید این باشد که کودکان را در کلاس های مختلف ورزشی ثبت نام کنند و با رشته ها آشنا کنند؛ اما هرگز نباید اصرار بر رشته ورزشی خاص داشته باشند.
برنامه دانشکده استعدادیابی، روزهای سه شنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده استعدادیابی