دانشكده استعدادیابی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده استعداديابي

استعدادیابی ورزشی و ارتباط آن با عمر قهرمانی


برنامه "دانشكده استعدادیابی" سه شنبه 31 اردیبهشت، با حضور طناز حسینیون، ملی پوش اسبق تیم دو و میدانی و مدرس فدراسیون جهانی دو ومیدانی، به موضوع تأثیر استعدادیابی ورزشی صحیح بر عمر قهرمانی اختصاص داشت.

1398/03/01
11:11


به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، ملی پوش اسبق تیم دو و میدانی و مدرس فدراسیون جهانی دو ومیدانی، در پاسخ به این سوال كه استعدادیابی درست چقدر بر این تأثیر دارد كه در فضای ورزشی بتوانیم عمر قهرمانی سالمی را داشته باشیم، عنوان كرد: یكی از مواردی كه می تواند ورزشكاری كه خوب هم استعدادیابی شده است را از صحنه خارج كند، آسیب دیدگی است. یك آسیب ممكن است باعث شود ورزشكار از رشته خود یا به كل از ورزش خارج شود.
وی، در پاسخ به این سوال كه آیا اینكه در یك سن نامناسب برای یك رشته ورزشی اقدام كنیم، می تواند منجر به آسیب دیدگی شود، اظهار داشت: صد درصد؛ هم استعدادیابی نادرست و هم شروع ورزش در سنینی كه شاید برای آن ورزش مناسب نباشد، فاكتورهایی است كه می تواند منجر به آسیب دیدگی و دور شدن آن ورزشكار از صحنه های ورزشی شود.
حسینیون، تصریح كرد: استعدادیابی فقط فرآیند كشف یك استعداد نیست وابعاد دیگری نیز دارد. مرحله حفظ و نگهداری، رشد و پیشرفت و مرحله پس از قهرمانی، مراحلی است كه اگر هر كدام به درستی انجام نشود و هدایت نشود، می تواند به آسیب دیدگی منجر شود؛ نگذارد فرد به مرحله دیگر برسد و نیز آن استعداد به هدر برود. ممكن است یك استعدادی را در مقاطع خیلی بالاتر و در المپیك ببینیم؛ اما به دلیل آسیب دیدگی ممكن است در هر یك از بخش ها ورزشكار متوقف شود.
پژوهش ها در این زمینه كمك می كند جلوی اتفاقات را بگیریم و استعدادی كه با هزینه زیادی كشف می شود و روی آن سرمایه گذاری می شود، به دلیل فقط آسیب دیدگی از صحنه ورزش خارج نشود.
وی، در پاسخ به این پرسش كه آیا ندای درون می تواند در استعدادیابی ورزشی تأثیرگذار باشد، بیان كرد: نقش آن بسیار مؤثر است. بارها و بارها در تحقیقات مختلف تأكید شده كه نقش والدین فقط باید این باشد كه كودكان را در كلاس های مختلف ورزشی ثبت نام كنند و با رشته ها آشنا كنند؛ اما هرگز نباید اصرار بر رشته ورزشی خاص داشته باشند.
برنامه دانشكده استعدادیابی، روزهای سه شنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده استعدادیابی