دانشکده اقتصاد ورزشی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده اقتصاد ورزشي

تأثیر میزبانی رویدادهای مهم بر اقتصاد کشورها

در برنامه "دانشکده اقتصاد ورزشی" دوشنبه 22 مهر، محمد حسین انصاری، کارشناس اقتصاد و بازاریابی، در خصوص تأثیر میزبانی رویدادهای مهم بر اقتصاد کشورها توضیحاتی را بیان کرد.

1398/07/22
15:21

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد حسین انصاری، کارشناس اقتصاد و بازاریابی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: رویدادهای بزرگ ورزشی در اقتصاد مانند یک کاتالیزور عمل می کنند. اگر کشوری از لحاظ وضعیت اقتصادی، شرایط مثبتی داشته باشد، میزبانی رویدادهای بزرگ کمک می کند که شرایط اقتصاد آن کشور بهتر شود؛ اگر هم وضعیت اقتصادی کشور مطلوب نباشد و در رکود باشد، برگزاری رویدادهای بزرگ به شدت باعث آسیب به آن اقتصاد خواهد شد؛ به طور مثال کشور برزیل که میزبانی المپیک را برعهده گرفت، شرایط اقتصادی بدی پیدا کرد.
آن زمانی که برزیل میزبان المپیک شد، دوره رکودهای اقتصادی شروع نشده بود؛ پس از گذشت یک مدت بحران اقتصادی جهانی شروع شد و این کشور را به شدت درگیر کرد. شانس بزرگی که برزیل آورد، این بود که 2 رویداد بزرگ مثل جام جهانی و المپیک را در 2 سال پیاپی برگزار کرد و خیلی از هزینه های برگزاری این رویدادها برایش سرشکن شد.
وی تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته به دلیل اینکه زیرساخت های آماده دارند با میزبانی رقابتهای مهم به سود خواهند رسید. اگر کشوری زیرساخت های لازم را نداشته باشد و بخواهد میزبانی چنین رقابتهایی را برعهده بگیرد، متحمل هزینه های بسیار زیادی خواهد شد. کشوری مثل ما معضل فرودگاه، هتل، ورزشگاه و حمل و نقل دارد و اگر بخواهیم همه این موارد را اصلاح کنیم، چندین میلیارد دلار باید هزینه کنیم. طبعتاً سود بازیها و کمک هایی که از سوی نهادهای ورزشی می شود، آنقدر نیست که این موارد را پوشش بدهد.
انصاری، درباره شرایط ژاپن برای میزبانی المپیک 2020 گفت: ژاپن کشوری است که از لحاظ اقتصادی جزء کشورهای قدرتمند دنیا محسوب می شود و هر ساله رشد اقتصادی خوبی را تجربه می کند. زیرساخت های خوبی در این کشور وجود دارد و در زمینه برگزاری رویدادهای ورزشی از تجربه خوبی بهره مند است. این کشور با توجه به اینکه یک کشور صنعتی است، توانسته اسپانسرهای خوبی را جذب کند و از لحاظ هزینه های برگزاری یک مقدار خیالش راحت است.
برنامه دانشکده اقتصاد ورزشی، با اجرای محمودوند، روزهای دوشنبه ساعت 13:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده اقتصاد ورزشی