دانشکده اقتصاد ورزشی دوشنبه از ساعت 23:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده اقتصاد ورزشي

نگاهی به تاریخچه اقتصاد ورزش


برنامه "دانشکده اقتصاد ورزشی" دوشنبه 23 اردیبهشت، باحضور دکتر سعیدی، کارشناس اقتصاد، به تشریح مقوله اقتصاد ورزشی اختصاص داشت.

1398/02/24
13:24


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سعیدی، کارشناس برنامه، به مرور تاریخچه اقتصاد ورزشی پرداخت و گفت: اقتصاد ورزش تاریخچه خیلی زیادی ندارد و به دهه 50 میلادی برمی گردد. اولین مقاله ای که در فضای اقتصاد ورزش نوشته شده به بازار کار بازیکنان بیسبال می پردازد و آن را با استفاده از نظریات اقتصادی تحلیل می کند. شاید در چند دهه اخیر است که موضوع اقتصاد در ورزش مورد توجه اقتصاددان ها قرار گرفته است. مجلات معتدی هم در دنیا وجود دارد که تخصصی تر به این مسئله ورود کرده اند.
وی، در پاسخ به این سوال که آیا اقتصاد یک علم است و در دنیا آن را قبول دارند، بیان کرد: بله؛ اکنون اقتصاد در دنیا چارچوب های شناخته شده و نظرات مختلفی دارد. مکاتب اقتصادی متعددی در کشورهای مختلف و با رویکردهای متفاوت وجود دارد.
دکتر سعیدی، اظهار داشت: مردم ما مسائل اقتصادی برایشان خیلی مهم است؛ پیگیر هستند و حتی بعضی جاها نظر دارند. این برای ارتقاء سطح دانش عمومی جامعه فرصت بسیار خوبی است. اگر از این فرصت به درستی استفاده کنیم، می توانیم با هزینه های کمتری، خیلی از معضلات اجتماعی مان را کاهش دهیم؛ زیرا مردم با مسائل اقتصادی تا حدی ارتباط مفهومی دارند.
وی، نیز در پاسخ به این سوال که آیا در دوره های قدیم ورزش درگیر مسائل اقتصادی بوده است یا خیر، عنوان کرد: ورزش حتی در دوران قبل از مدرن هم، با توجه به خیلی از فعالیت هایی که مردم در زندگی اجتماعی خود انجام می دهند، قطعاً ابعاد اقتصادی داشته و اکنون هم دارد. معمولاً برای مسابقات جوایزی تعیین می شده و همین مسئله برای ورزشکاران انگیزه ایجاد می کرده که سعی کنند به رکوردهای بالاتری برسند. ما حتی در دین اسلام داریم که روی یک سری ورزشها مثل: شنا، تیراندازی و اسب سواری می توان شرط بندی کرد.
برنامه اقتصاد ورزش، روزهای دوشنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده اقتصاد ورزشی