دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

نگاه قانون به نزاع در مسابقات ورزشی

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 21 مهر، دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی از فرانسه و دکترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه، در ارتباط با مسائل حقوقی مربوط به درگیریها در مسابقات توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/07/21
15:50

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق ورزشی، در ارتباط با جنجال ها و درگیریهایی که بعضاً در مسابقات مهم مثل شهرآورد به وجود می آید و مسائل حقوقی مربوط به آن گفت: مسئولیت ها در ورزش به 2 دسته تقسیم می شود که شامل مسئولیت های مدنی و کیفری می شود. جبران خسارت های وارده ناشی از هر اقدامی که باعث ورود خسارت اعم از مادی، معنوی و حیثیتی به شخص یا اشخاصی شود، در بخش مسئولیت های مدنی قرار می گیرد. مسئولیت های کیفری هم بحث سوء نیت و رفتارهایی که به موجب قانون مجازاتی برای آن پیش بینی شده باشد را شامل می شود.
وی، تصریح کرد: رفتارهایی که ناشی از هیجانات لحظه ای و ناخواسته است، اگر قابل کنترل نباشد، علاوه بر مسئولیت مدنی می تواند مسئولیت کیفری هم در برداشته باشد. ما یک سری مسائلی داریم که در صلاحیت مراجع قضایی کشور است. اگر جنبه جرم داشته باشد، دادسراها و دادگاه های کیفری به آن موضوع رسیدگی می کنند و به تبع آن مجازات را در بر می گیرند.
دکتر یوسفی، در پاسخ به این سوال که در خصوص اتفاقی که در شهرآورد اخیر برای کنعانی زادگان پیش آمد، چه مسئولیت مدنی و کیفری وجود دارد، عنوان کرد: شاید ده ها سنگ ها پرتاب شد که یکی از آنها به سر کنعانی زادگان برخورد کرد و بقیه به سر دیگران اصابت کرد. اگر ما بخواهیم تنها درباره کنعانی زاگان صحبت کنیم، با توجه به اینکه وی یک بازیکن است و خسارت های مادی و عدم بهره مندی از این بازیکن در بازیهای آتی را ممکن است شاهد باشیم، بازیکن و باشگاه می توانند مطالبه خسارت از مقصر را داشته باشند.
وی، افزود: وقتی سنگی پرتاب می شود، جنبه کیفری دارد که در دادسراها قابلیت رسیدگی است؛ البته مراجع انتظامی مثل کمیته انضباطی و استیناف برای رسیدگی به این مسائل در فدراسیون ها حاضر هستند.
برنامه دانشکده حقوق ورزشی، با اجرای زمانی، روزهای یکشنبه ساعت 13:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی