از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

نگاه قانون به نزاع در مسابقات ورزشی

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 21 مهر، دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی از فرانسه و دكترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه، در ارتباط با مسائل حقوقی مربوط به درگیریها در مسابقات توضیحاتی را ارائه كرد.

1398/07/21
15:50

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق ورزشی، در ارتباط با جنجال ها و درگیریهایی كه بعضاً در مسابقات مهم مثل شهرآورد به وجود می آید و مسائل حقوقی مربوط به آن گفت: مسئولیت ها در ورزش به 2 دسته تقسیم می شود كه شامل مسئولیت های مدنی و كیفری می شود. جبران خسارت های وارده ناشی از هر اقدامی كه باعث ورود خسارت اعم از مادی، معنوی و حیثیتی به شخص یا اشخاصی شود، در بخش مسئولیت های مدنی قرار می گیرد. مسئولیت های كیفری هم بحث سوء نیت و رفتارهایی كه به موجب قانون مجازاتی برای آن پیش بینی شده باشد را شامل می شود.
وی، تصریح كرد: رفتارهایی كه ناشی از هیجانات لحظه ای و ناخواسته است، اگر قابل كنترل نباشد، علاوه بر مسئولیت مدنی می تواند مسئولیت كیفری هم در برداشته باشد. ما یك سری مسائلی داریم كه در صلاحیت مراجع قضایی كشور است. اگر جنبه جرم داشته باشد، دادسراها و دادگاه های كیفری به آن موضوع رسیدگی می كنند و به تبع آن مجازات را در بر می گیرند.
دكتر یوسفی، در پاسخ به این سوال كه در خصوص اتفاقی كه در شهرآورد اخیر برای كنعانی زادگان پیش آمد، چه مسئولیت مدنی و كیفری وجود دارد، عنوان كرد: شاید ده ها سنگ ها پرتاب شد كه یكی از آنها به سر كنعانی زادگان برخورد كرد و بقیه به سر دیگران اصابت كرد. اگر ما بخواهیم تنها درباره كنعانی زاگان صحبت كنیم، با توجه به اینكه وی یك بازیكن است و خسارت های مادی و عدم بهره مندی از این بازیكن در بازیهای آتی را ممكن است شاهد باشیم، بازیكن و باشگاه می توانند مطالبه خسارت از مقصر را داشته باشند.
وی، افزود: وقتی سنگی پرتاب می شود، جنبه كیفری دارد كه در دادسراها قابلیت رسیدگی است؛ البته مراجع انتظامی مثل كمیته انضباطی و استیناف برای رسیدگی به این مسائل در فدراسیون ها حاضر هستند.
برنامه دانشكده حقوق ورزشی، با اجرای زمانی، روزهای یكشنبه ساعت 13:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی