دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

دلایل عدم شفافیت در قراردادهای ورزشی

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" ، در گفتگو با دکتر سید عباس موسوی، معاون کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، به موضوع شفافیت در قراردادهای ورزشی اختصاص داشت.

1398/07/23
10:15

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سید عباس موسوی، معاون کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار کرد: بحث شفافیت در قراردادهای ورزشی، موضوع بسیار مهمی است و آثار و تبعات فراوانی را به دنبال دارد. در ورزش حرفه ای، قراردادهای بین باشگاه، بازیکنان، مربیان و عوامل فنی به نحو شفاف تنظیم می شود و به استحضار هواداران باشگاه قرار می گیرد؛ اما متأسفانه در ورزش ما به طور عام و در فوتبال به طور خاص، این ضرورت خیلی رعایت نمی شود.
وی، دلایل عدم شفافیت در قراردادهای ورزشی را اینطور تشریح کرد: در جستجویی که بنده انجام دادم، متوجه شدم یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، ایجاد حاشیه بعد از شفاف شدن قراردادهاست. با توجه به اینکه معمولاً قراردادها سنگین است یا امکان دارد تبعیضی بین مربیان و بازیکنان وجود داشته باشد و سوالی از این جهت برانگیخته شود، مدیران باشگاه ها سعی می کنند مبالغ قراردادی و آپشن هایی که در قرارداد در نظر می گیرند، مکتوم بماند. از سوی دیگر وقتی قراردادها شفاف باشد، ممکن است بازیکنی به دلیل اختلاف مبالغ و آپشن های قرارداد، پرخاشگری و اعتراض کند و از این جهت حاشیه دیگری ایجاد شود.
دکتر موسوی، ادامه داد: از سوی دیگر هواداران هم بازیکنان و مربیان را رصد می کنند و می دانند ارزش فنی یک بازیکن یا مربی چقدر است و وقتی می بینند بازیکنی به مبلغ گزاف نسبت به آنچه که ارزش و حقش است، وارد باشگاهی می شود، ممکن است حواشی برای باشگاه ایجاد کنند. همینطور باشگاه و هواداران تیم رقیب بپرسند که چطور یک بازیکن خارجی با مبلغ سنگین وارد این باشگاه شده است و باشگاه ما نمی تواند از پس این هزینه ها برآید.
عامل مهم دیگری که باعث می شود مدیران ما به سمت عدم شفافیت در قراردادها ترغیب شوند، بعضاً زد و بندی است که بین مدیران باشگاه با بازیکنان تحت استخدام رخ می دهد.
برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی