از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

دلایل عدم شفافیت در قراردادهای ورزشی

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" ، در گفتگو با دكتر سید عباس موسوی، معاون كمیته استیناف فدراسیون فوتبال، به موضوع شفافیت در قراردادهای ورزشی اختصاص داشت.

1398/07/23
10:15

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سید عباس موسوی، معاون كمیته استیناف فدراسیون فوتبال، در ارتباط با موضوع برنامه اظهار كرد: بحث شفافیت در قراردادهای ورزشی، موضوع بسیار مهمی است و آثار و تبعات فراوانی را به دنبال دارد. در ورزش حرفه ای، قراردادهای بین باشگاه، بازیكنان، مربیان و عوامل فنی به نحو شفاف تنظیم می شود و به استحضار هواداران باشگاه قرار می گیرد؛ اما متأسفانه در ورزش ما به طور عام و در فوتبال به طور خاص، این ضرورت خیلی رعایت نمی شود.
وی، دلایل عدم شفافیت در قراردادهای ورزشی را اینطور تشریح كرد: در جستجویی كه بنده انجام دادم، متوجه شدم یكی از مهمترین دلایل این اتفاق، ایجاد حاشیه بعد از شفاف شدن قراردادهاست. با توجه به اینكه معمولاً قراردادها سنگین است یا امكان دارد تبعیضی بین مربیان و بازیكنان وجود داشته باشد و سوالی از این جهت برانگیخته شود، مدیران باشگاه ها سعی می كنند مبالغ قراردادی و آپشن هایی كه در قرارداد در نظر می گیرند، مكتوم بماند. از سوی دیگر وقتی قراردادها شفاف باشد، ممكن است بازیكنی به دلیل اختلاف مبالغ و آپشن های قرارداد، پرخاشگری و اعتراض كند و از این جهت حاشیه دیگری ایجاد شود.
دكتر موسوی، ادامه داد: از سوی دیگر هواداران هم بازیكنان و مربیان را رصد می كنند و می دانند ارزش فنی یك بازیكن یا مربی چقدر است و وقتی می بینند بازیكنی به مبلغ گزاف نسبت به آنچه كه ارزش و حقش است، وارد باشگاهی می شود، ممكن است حواشی برای باشگاه ایجاد كنند. همینطور باشگاه و هواداران تیم رقیب بپرسند كه چطور یك بازیكن خارجی با مبلغ سنگین وارد این باشگاه شده است و باشگاه ما نمی تواند از پس این هزینه ها برآید.
عامل مهم دیگری كه باعث می شود مدیران ما به سمت عدم شفافیت در قراردادها ترغیب شوند، بعضاً زد و بندی است كه بین مدیران باشگاه با بازیكنان تحت استخدام رخ می دهد.
برنامه دانشكده حقوق ورزشی، روزهای یكشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی