دانشکده حقوق ورزشی یك شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

نگاهی بر فعالیت‌های حقوقی فیفا

برنامه "دانشکده حقوق ورزشی" یکشنبه 24 شهریور، با حضور دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق خصوصی از فرانسه و دکترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به بررسی فعالیت های حقوقی فیفا اخت

1398/06/24
20:55

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر احمد یوسفی، دکترای حقوق ورزش، در تشریح فعالیت های حقوقی فیفا اظهار کرد: فیفا مقررات را با توجه به شرایط و اقتضاعات، به روز می کند و به نوعی با تدوین مقررات خود را بر جامعه جهانی تحمیل می کند. این بحث تحمیل صرفاً بر فوتبال نیست و به صورت غیرمستقیم بر سیاست، اقتصاد و سایر ارکان هم ورود پیدا می کند.

وی، تصریح کرد: به تبع پیدایش یک سری ارکان های جدید در فیفا، فدراسیون ها هم باید انطباق جدیدی را نسبت به این موضوع داشته باشند. مقرراتی که ما در فدراسیون فوتبال داریم، هر چند که در چند سال اخیر دستخوش تغییراتی بوده، اما منطبق با مقررات فیفا با کیفیت لازم نبوده است. به نوعی شرایطی به وجود آمد که در مقررات فدراسیون فوتبال بعضاً دوگانگی ایجاد شد. بر این اساس شرایط باید به گونه ای با مقررات فیفا هماهنگ شود که ما بتوانیم ابزارهای لازم هم داشته باشیم.

یوسفی، به اهداف کمیته های مستقل اشاره کرد و گفت: یکی از دیدگاه های کمیته های مستقل این است که ما یک سری نهادهایی را در مجموعه فیفا قرار دهیم که در این صورت دیگر خیلی بحث سلیقه ای مطرح نخواهد شد و یک رئیس یا مقام فدراسیون نمی تواند در موضوع خاص دخالت کند. هر چه که تعداد این ارکان زیادتر شود، موضوع کاملاً تخصصی می شود.

وی، در پاسخ به این سوال که آیا مجموعه ای وجود دارد که فیفا را کنترل کند، عنوان کرد: خیر؛ فیفا خود را به عنوان یک نهاد به همه مجموعه ها معرفی می کند؛ در عین اینکه هیچ مجموعه ای نمی تواند روی آن نظارت داشته باشد؛ مگر آنکه تخلفاتی از درون داشته باشد و کمیته ها در آن مسئله ورود کنند.

برنامه دانشکده حقوق ورزشی، روزهای یکشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده حقوق ورزشی