از ساعت به مدت

رادیو ورزش

دانشكده حقوق ورزشي

نگاهی بر فعالیت‌های حقوقی فیفا

برنامه "دانشكده حقوق ورزشی" یكشنبه 24 شهریور، با حضور دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق خصوصی از فرانسه و دكترای افتخاری حقوق ورزشی از روسیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم تحقیقات، به بررسی فعالیت های حقوقی فیفا اخت

1398/06/24
20:55

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دكتر احمد یوسفی، دكترای حقوق ورزش، در تشریح فعالیت های حقوقی فیفا اظهار كرد: فیفا مقررات را با توجه به شرایط و اقتضاعات، به روز می كند و به نوعی با تدوین مقررات خود را بر جامعه جهانی تحمیل می كند. این بحث تحمیل صرفاً بر فوتبال نیست و به صورت غیرمستقیم بر سیاست، اقتصاد و سایر اركان هم ورود پیدا می كند.

وی، تصریح كرد: به تبع پیدایش یك سری اركان های جدید در فیفا، فدراسیون ها هم باید انطباق جدیدی را نسبت به این موضوع داشته باشند. مقرراتی كه ما در فدراسیون فوتبال داریم، هر چند كه در چند سال اخیر دستخوش تغییراتی بوده، اما منطبق با مقررات فیفا با كیفیت لازم نبوده است. به نوعی شرایطی به وجود آمد كه در مقررات فدراسیون فوتبال بعضاً دوگانگی ایجاد شد. بر این اساس شرایط باید به گونه ای با مقررات فیفا هماهنگ شود كه ما بتوانیم ابزارهای لازم هم داشته باشیم.

یوسفی، به اهداف كمیته های مستقل اشاره كرد و گفت: یكی از دیدگاه های كمیته های مستقل این است كه ما یك سری نهادهایی را در مجموعه فیفا قرار دهیم كه در این صورت دیگر خیلی بحث سلیقه ای مطرح نخواهد شد و یك رئیس یا مقام فدراسیون نمی تواند در موضوع خاص دخالت كند. هر چه كه تعداد این اركان زیادتر شود، موضوع كاملاً تخصصی می شود.

وی، در پاسخ به این سوال كه آیا مجموعه ای وجود دارد كه فیفا را كنترل كند، عنوان كرد: خیر؛ فیفا خود را به عنوان یك نهاد به همه مجموعه ها معرفی می كند؛ در عین اینكه هیچ مجموعه ای نمی تواند روی آن نظارت داشته باشد؛ مگر آنكه تخلفاتی از درون داشته باشد و كمیته ها در آن مسئله ورود كنند.

برنامه دانشكده حقوق ورزشی، روزهای یكشنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده حقوق ورزشی